Logo image
Logo image

Başarıya Götüren 5 Alışkanlık

4 dakika
Başarıya Götüren 5 Alışkanlık
Son Güncelleme: 08 Haziran, 2017

Başarılı olmak istiyorum da nasıl yapacağımı bilmiyorum. Herkes, hayatının her alanında başarıya ulaşmak için belirli bir şekilde “programlanır”. Bununla birlikte, bir şeyi nasıl yapacağımızı bilsek bile, onu elde etmek için hazırladığımız plan, her şeyi bir sonuca ulaştırmak için yeterli olmayabiliyor. Peki, bu neden oluyor?

“Harekete geçmek, başarının temel anahtarıdır.”

– Pablo Picasso

Gerçek şu ki, insanlar, kötü alışkanlıklarını iyi alışkanlıklarla nasıl değiştireceklerini veya şüphesiz bir şekilde arzulanmış olan başarıya götüren adımları atmaya nasıl başlayacaklarını bilmiyorlar. Bu yazımızda başarıya giden yolda her zaman için aklınızda bulunması gereken 5 alışkanlığı ve en önemli adımları keşfedeceksiniz. Başarının zirvesine ulaşmaya hazır mısınız?

1. Önceliklerinizi belirleyin

Tüm küçük ve gereksiz şeylerin hepsini bir yana bırakarak, dikkatinizi öncelik değeri en yüksek olan ve en değerli alana veriniz. Neleri başarmak için yola çıktınız? Bunu elde etmek istiyorsanız, bu konu hakkında gayet açık olmalısınız. Ancak o zaman belirlediğiniz hedefe doğru, emin adımlar ile yürüyeceksin.

Başarılı olabilmek için, başarısızlıklarınızdan ders alın.

Bunu başarmak için, hayatınızda ilhama yer vermeniz gerekir. Eğer bu ilhamı canlı tutarsanız, motivasyonunuz asla düşmeyecektir. Sonuç olarak, başarısızlıklardan yola çıkarak ve bunlardan ders alarak, ileride başarılı da olabilirsiniz. Başaramazsanız asla pes etmeyin; bunu bir öğrenme süreci olarak kabul edin ve bir birey olarak gelişmeye ve büyümeye devam edin. Ulaşmak istediğiniz noktayı hayal edin: Hedefinizi bir kez daha ıskalamayı kaldırabilir misiniz?


2. Asla gelişmeyi bırakmayın

Bu, en önemli alışkanlıklarınızdan biri olmalı ve asla bu kültürden vazgeçmemelisiniz. Hedeflerinize ulaştığınızda bile sakın ola kendinizi geliştirmeye bir son vermeyin. Çünkü başarıya ulaştıktan sonra bile hâlâ öğrenilecek çok şeyiniz var! Bitiş çizgisine ulaşmanız, daha fazla ilerleyemeyeceğiniz anlamına gelmez; aksine durum tam tersidir.

Artık hiç bir şekilde ilerleyemeyeceğinizi düşünüyorsanız, bir durun ve neyi başarmak istediğinizi düşünün. Bazen kendimizi imkansız hedefler koyduğumuz olur. Atacağınız adımlar hem gerçekçi hem de esin kaynağı olmalıdır.

Attığınız adımları bir düşünün ve sizi başarı yoluna yönlendirecek olan hatalarınızdan da bir şeyler öğrenmeye çalışın. Yaptığınız her hata ve ortaya çıkan her başarısızlıkta bile bir şeyler öğrenmek, kendinizi geliştirmek için yeni bir fırsat olacaktır. Bunların sizi caydırmasına asla izin vermeyin; bu olumsuz yanları, kendinizi daha da geliştirmek için kullanın.

3. Her başarıyı takdir edin

Hedefinize, dolayısıyla başarıya ulaşmadan önce, ilerlemenize ivme kazandıracak şekilde, birkaç küçük hedefe ulaşırsınız. Her ne kadar daha geniş kapsamda, bunların asıl hedef ile pek bir ilgisi olmasa da, yine de her başarınızı takdir edin! Her küçük başarı, sizi daha büyük bir başarıya bir adım daha yaklaştırır. Başarı ve her zaman hayal ettiğiniz her şeyi elbette elde edeceksiniz ve bu, bir sürecin doruk noktası olacaktır.

“Başarısızlıklardan başarı sağlayın. Yılgınlık ve başarısızlık, başarının en belirgin basamaklarından ikisidir.”

– Dale Carnegie

Bunu yapmak için, sizi felç edebilecek zararlı insanlardan uzak durun. Bu insanlar sizin yolunuza bir engel teşkil edecek ve elde ettiğiniz her küçük başarının faydasız olduğuna inanacaklardır. Hayatınızda, size gerçekten inananlar olsun. Binlerce kez başarısız olsanız bile, bu güzel insanlar size destek olur ve yaptığınız her şeyin farkına ve tadına varırlar.


4. Cesur olun

Cesur olmak, başımıza gelebilecek her şeye rağmen ve bunların sonucu olarak ortaya çıkabilecek tüm değişikliklere rağmen, hayallerinizi gerçekleştirmek için yürekli olmak demektir. Gerekirse hayatınızı, baştan aşağı değiştirmek için de cesaretiniz olsun. Büyük değişiklikler bizi korkutsa da, bazen hedeflerimize ulaşmak için birer zorunluluk arz ederler.

Bir birey olarak sürekli gelişim göstermek için cesarete ihtiyacımız var. Bu, mükemmel olmanız gerektiği anlamına gelmez, ancak sizin başarılı olmanızı engelleyen bir çıkmazı ortadan kaldırmak için istekli olmanız gerekir. Cesur olmayı öğrenin ve gerçekten istediğinizi elde etmek için risk alın. Enerjinizi bu yönde kullanın ve neşenin hayatınızı nasıl ele geçireceğine siz de şaşıracaksınız!

Tüm enerjinizi, elde etmek istediğiniz ödüle doğru yönlendirin. Hatalar artık sizi felce uğratan ve engelleyen bir şey değil, elde etmek istediğiniz şeyin ne olduğunun altını çizen fırsatlar olacaktır.

Some figure

5. Potansiyelinizi açığa çıkarın

Potansiyelinizi asla küçümsemeyin, aksi takdirde, bu sizin istediğiniz hedefe ulaşmanıza yardımcı olamayacaktır. Bunu yapabilirsin; gideceğiniz yol hedefinize ulaşınca bitmez, daha yürünecek çok yol var. Yeni hedefinize ulaştığınızda da hala yapılacak çok şey var. Ayağınızı yere sağlam basın, kendinizden ve elinizdeki seçeneklerden emin olun. Kendinizi hafife almayın veya yeterli potansiyeliniz olmadığını düşünmeyin.

İçinizde, aklınızı koyduğunuz her şeyi başarabilmek için bir güç yatıyor. İlerlemeniz gereken gücü, kendinize duyduğunuz güvenden alabilirsiniz.

Bu beş adım, hepimizin, hayatımızın bir noktasında sahip olmak istediğimiz başarıyı elde etmek için, aklımıza koyduğumuz herhangi bir hedefe ulaşmada yardımcı olacaktır.

Kendinize güvenin, cesur olun ve bir birey olarak ilerlemenize destek olan insanlara güvenin. Ancak o zaman, üst basamaklara tırmanabilecek, her gün yeni bir şeyler öğrenecek ve gelişmeye devam edeceksin.

“Başarının fiyatı çok çalışmak, kendini işe adamak, ve kazansak da kaybetsek de, işimizi elimizden gelen en iyi şekilde yerine getirmektir.”

– Vince Lombardi

Görseller: Duy Huynh

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.