Yalnızca Zamanla Öğrenebileceğimiz Şeyler

Son Güncelleme: 18 Şubat, 2017

Düşmek kötü bir şey değildir, ama kaya ile dost olmak kötüdür. Her halükarda kayalar iyi ki var çünkü hiçbir şey bizi güçlükleri aşma becerimiz kadar iyi tanımlayamaz.

Hayatı yavaşça ve derin nefes alıp üçe kadar sayarak ele alırız. İşler ne kadar güç hale gelirse gelsin, korkularımızı cesaret kalkanına dönüştürebiliriz.

İşte böyle anlarda nefesinizi yakalar, kendinize zaman ve mola verebilirsiniz. Geçmişinizin ne kadar kararmış olduğunun hiç önemi yok, daima durup geriye bakabilirsiniz.

Zamanla öğrendiklerimiz…

Yaşam, öyle iyi bir öğretmen ki ilk defasında dersimizi öğrenmesek bile, öğrenmek için ikinci bir şans tanır bize. Bu yüzden, çoğu zaman hiç bir şey yolunda gitmiyor diye üzülüp bunalabiliriz. Ayakta kalma rehberi diye bir şey yok ne yazık ki, ama ateş tenimize dokununca yaşamayı öğreniyoruz.

Zamanla, hayatta yol almasını öğreniriz. Nereye adım atacağımızı ve geriye nasıl bakacağımızı biliriz. Jorge Luis Borges, her şeyi yaşamayı “pratik ederek” yani binlerce kez düşüp kalkarak öğrendiğimizi örneklendiren şu güzel metni bıraktı bize:

<strong data-reactroot="">Zamanla bir eli tutmakla bir ruhu zincirlemek arasındaki ince farkı öğrendim.</strong> Zamanla sevginin, birinin omzuna başını koymak olmadığını ve <strong data-reactroot="">refakatin güvenlik anlamına gelmediğini</strong> öğrendim. <strong data-reactroot=""><br/> </strong><br data-reactroot=""/> Zamanla öğrendim ki <strong data-reactroot="">öpücükler, sözleşme; hediyeler ise vaat değildir.</strong>
~ Zamanla anladım ki <strong data-reactroot="">yalnızca sizi kusurlarınızla sevebilen, sizi değiştirmeye çalışmayan kişi arzuladığınız bütün mutluluğu size verebilir.</strong> ~

Zamanla anlarsınız ki sırf yalnızlığınızı paylaşmak için biriyle beraberseniz, sonunda bir daha o kişiyi asla görmemeyi dilersiniz.
~ <strong data-reactroot="">Zamanla anladım ki işleri aceleye getirmek ya da zorlamak, sonucun umduğunuz gibi olmamasına neden olabilir.</strong> ~

Zamanla anlarsınız ki en iyi olan gelecek değil, yaşadığınız andır.
~ <strong data-reactroot="">Fakat ne yazık ki… bunu ancak zamanla anlarız. </strong> ~

Yıllardan ziyade hatalarla olgunlaşırız

Zaman sayesinde ayaklarımız üzerinde durup kendimizle gurur duyabilmemiz için hatalarımızın bize güç verdiğini anlarız. Hatalarımız sayesinde kendi ön yargılarımızın gücüne karşı mücadele etmemiz, vazgeçmemiz gerektiğinde arzularımızı bir kenara koymamız, şikayetlerden vazgeçmemiz, kendimizle konuşmamız, geçici heveslerden vazgeçip dinlenmemiz için bizi nelerin bağladığını öğreniriz.

Yere düşüp acı çektiğinizde her şeyin gelip geçtiğini, her şeyin değiştiğini fark edersiniz. Durum ne kadar çelişkili olsa da tesadüfleri değiştirmeye başladığımız an, kendimizi olduğumuz gibi kabullenmeye başladığımız andır.