Logo image
Logo image

Sizi Siz Olduğunuz için Seven İnsanlarla Beraber Olun

3 dakika
Sizi Siz Olduğunuz için Seven İnsanlarla Beraber Olun
Son Güncelleme: 16 Şubat, 2017

Şu hayatta, en içten, özel ve gerçek duyguları ile kendimiz olduğumuz için yanımızda olan insanlar vardır. Onlar, içimizde sakladığımız en derin hazinelerimize ulaşıp, benliğimizin farkına varıp, kendimiz olmanın tarif edilemez mutluluğunu yaşamamızı sağlayan güzel insanlardır.

Bu güzel insanları tarif etmeye kelimeler yetmez. En yalın ve doğal halleri ile, sahip olduğumuz kişiliğimizi yansıtmak adına bize tüm kalpleri ile güvenirler. İçimizden nasıl geliyorsa öyle hareket etmemiz, nereye gitmek istiyorsak oraya gitmemiz için bize çok yardımcı olurlar.

Şu günlerde, gerçek kimliğimizi yansıtabilmek, olması gerekenden daha ziyade sanki istisnai bir durum olmuştur. Bu nedenle, çoğunlukla başka insanlar ile beraberken kendimizi, bulunduğumuz yere ait hissetmeyebiliriz. Bunun nedeni, belirli zıtlaşma durumlarından kaçınmak için, gerçek hislerimizi veya bakış açımızı gizleme eğilimine yol açabilecek yargılanma veya etiketlenme korkusundan öte gelmektedir.

“Toplum içerisinde karşılaşınca, kendimize ait belirli bir savunma alanı oluşturduğumuz için, insan kendisini kesinlikle başka insanlar arasında olduğu gibi gösteremez.”

– John Lennon

Some figure

Özgünlüğün değeri

Bazen belirli bir tür müziği beğendiğimizi ya da belli şeylerle ilgilendiğimizi, ancak diğerlerinin ilgimizi çekmediğini sırf kabul görmek adına söyleriz. Hatta bazen kendimiz hakkında belirli bilgiler vermekten kaçınır ya da bu bilgileri eksik biçimde verir veya kabul görmesi daha muhtemel olan diğer yanlarımızı anlatmak isteriz.

Bu şekilde, yavaş yavaş başkalarının yanında gerçek benliğimizi geride bırakmaya başlıyoruz. Bu durum, daha da ciddi ve rahatsız edici olarak, özel yaşamımıza ve kendimize dair bakış açımıza da yansıyabilir.

Başka bir deyişle, başkalarının yanında içimizden geldiği gibi davranamıyoruz ve bu da en sonunda bizi yiyip bitiriyor. Bu tür durumlar, bizi duygusal olarak çöküşe sürükler ve bizi, hüzün, melankoli ve ilgisizlik sarmalı içerisinde bırakır. Elbette bunun, ilişkilerimize yansıyan sonuçları da vardır; ve bu sonuçlar da her geçen gün daha çok hayal kırıklığı demektir.

Bununla birlikte, kimi şanslı zamanlarımızda, her daim kendimiz olabileceğimiz insanları buluyoruz. Bu insanların yanında, kendimizi olduğumuzu gibi sahiplenir ve ona göre yaşayabiliriz. Onların bize kattıkları değerler sayesinde, kendimizi bu duygusal zincirlerden kurtarmaya ve yeniden umutlanmaya başlarız.

Üzücü gerçek ise bu güzel insanların sayısının azlığıdır. Onlardan birini bulduğumuz zaman, o güzel insan ile geçirdiğimiz her anın tadını çıkarmalı ve önemini bilmeliyiz. Bu insanlar ve onlarla olan bağlarımız da kendimizi daha çok düşünmemize ve geliştirmemize yardımcı olur.

Some figure

“Kişinin kendisi ile olan dostluğu inanılmaz derecede önemlidir, çünkü onsuz bu dünyada başka hiç kimseyle arkadaş olunamaz.”

– Eleanor Roosevelt

Tüm içtenliğinizle kendiniz olun

Tamamen kendimiz olmak ve özgür hissetmek karmaşık kavramlar olabilir. Kendi karakterimiz ile ilgili ne kadar rahat hissedeceğimiz, büyük oranda diğer insanlar ile beraberken nasıl hissettiğimize bağlıdır. Bununla birlikte, gerçekleştirmemiz ve uygulamaya koymamız için çalışmamız gereken şey yine bize bağlıdır. Başka bir deyişle, gerçek benliğimizi ortaya çıkarmak, kendimizi tanımaktan geçer.

Bunu yapmamıza yardımcı olmak için aşağıda sizin için birkaç madde sıraladık;

  • Kendinizi kabul edin. Hepimiz benzersiz ve başka biri ile değiştirilemez varlıklarız. Çevremizdekiler için daha fazla arzu edilen bir halimizi göstermeye çalışmak anlaşılabilir bir tutumken, gerekli değildir. Aslında, bu yaklaşım hayal ettiğimizin tam tersi sonuçlar verebilir. Çoğu insan için, en doğal yol arkadaşça davranmaktır.
  • Başkalarının bize dair düşünceleri ile kendimize ait bir kişilik yaratamayız. Bunu sadece ve sadece kendi aklımızla yapmalıyız. Böylece hem daha doğal hem de daha sıra dışı oluruz.
  • Değerimiz, başkaları ile kıyaslanarak ortaya çıkmaz. Hepimizin idealleri ve değerleri vardır, ancak bu başkalarına bağlı değildir. Bir başkası gibi olmaya çalışmak ya da başkasını geçmeye çalışmaktan daha ziyade, daha iyi bir insan olmak için çalışmak önem arz eder.

Hayattaki en büyük zorluklardan biri, çoğu insanın bir başkası gibi olmaya çalıştığı bir dünyada kendimiz olmaya çalışmaktır. Evet, kendimiz olmak zordur ama bunun değerine de paha biçilemez. 

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.