Haftasonu Çiftleri: Yeni Bir İlişki Türü

Haftasonu Çiftleri: Yeni Bir İlişki Türü
Sara Clemente

Yazan ve doğrulayan Psikolog ve gazeteci Sara Clemente.

Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

Haftasonu çiftleri. Çiftlerin dünyayla bağlantıyı kesmek için hafta sonları yaptıkları romantik kaçamakları kast etmiyoruz. Sadece 48 saat süren ve daha sonra asla geri dönmeyecek olan ilişkilerden de bahsetmiyoruz. Sadece cumartesi ve pazar günleri birbirini gören çiftlerden bahsediyoruz. Peki ama sürekli balayında gibi yaşamak gerçekten işe yarıyor mu?

Normalde, bu çiftleri oluşturan insanlar mesleki kariyerlerinin zirvesindedir. Genellikle 25 ila 35 yaşları arasındadırlar ve sıklıkla seyahat ediyorlar. İş günlerinde partnerine adamak için fazla zamanları olmadığından hafta sonu boyunca onlarla vakit geçirmeye karar veriryorlar.

Günlük fedakarlığın ödülü

Birçok ilişki mesafeden dolayı başarısız oluyor. Tutkuyu ve sevgiyi sürekli yenilemeyince kilometreler ilişkide bir boşluk meydana getirir. Ancak bu, en azından haftasonu boyunca, sevginin alevini canlı tutan ilişkilerde bir sorun olmayacaktır. Bu iki gün sadece ve sadece onlar içindir. Bu sayede haftasonu, zor iş günlerinin bir ödülü olarak görev görür.

Ayrıca hafta boyunca günlerce birbirlerini özledikleri için, cumartesi ve pazar günleri birbirlerini görmeyi muazzam bir arzuyla isterler. Bu da ilk aşk aşamasını uzatır. Yani, birbirlerinden ayrı olarak çok zaman geçirdikleri için, her haftasonu birincisi sanki ilk kez buluşuyor gibi hissederler. İlişkinin olumlu yönlerini vurgulayan bir tür sürekli güç gibidir bu.

Bu türden bir romantizmin bir başka avantajı, diğeriyle paylaşmak için çok az zamanı olan her bir partnerin kendilerinin en iyi versiyonunu sunmalarıdır. Genellikle saçma tartışmalarla zaman kaybetmezler. Zamanlarını en iyi şekilde değerlendirmek için çatışmaları aşarlar. Bu da, birbirlerinin ilişkiye getirdiği şeylere odaklanmalarını sağlar.

makaronlar ve kalp kupada kahve

Haftasonu çiftleri söz konusu olunca dezavatajlar da çoktur

Daha önce, fiziksel mesafenin bir birliktelik veya evliliğin en büyük zorluklarından biri olduğunu vurguladık. Hafta sonu çiftleri de bunun kurbanı olabilir. Günlük temas olmadan yaratılan güvensizlik, diğerine karşı şüphe ve kıskançlık yaratabilir.Günlük olarak beslenen bu duygular, bir ayrılık veya hatta sadakatsizlik için bir neden olabilir.

Ayrıca her hafta sonu romantik bir kaçamak yapmak, ilişkinin ilerlediği anlamına gelmez. Bu yaşam tarzı bazı şeyleri durdurabilir. Her iki partner de durum konusunda çok rahat olabilir, bu yüzden bir adım öne geçmezler.

Bu iktidarsızlık ve konformizme eşit bir histir. Hayal kırıklığı, sabırsızlık ve hatta can sıkıntısı nedeniyle kontrolden çıkan bir yaşam hissi yaratabilir.

Dayanıklılık, gücü getirir

Her ne kadar nicelik ve nitelikle eşanlamlı olmasa da, bu durumda öyle görünüyor. Bir çift ne kadar uzun bir zamandır bir aradaysa, bağları ve ilişkilerinin temelleri o kadar güçlü olacaktır. Bundan dolayı, bir ilişki uzun süredir hayatta kaldıysa, mesafelerden etkilenmesi daha az muhtemeldir.

Örneğin, bir yıllık bir ilişkiyi ve partnerlerden birinin geçici olarak başka bir ülkede çalışmaya gitmesi gerektiğini ele alalım. Mesafe, aralarındaki bağı daha da güçlendirebilir. Bu ilişkiyi teste tabi tutar ve eğer devam ederse, ilişkinin temellerindne biri olur.

Öte yandan, ilişki sadece birkaç aylıksa, bunu sürdürmek için yeterli adanmışlık isteği olmayabilir.

parmakları çengellemek

Birbirinizle uyumlu olup olmadığınızı biliyor musunuz?

Haftasonu çiftleri ilişkilerini birkaç saat boyunca yaşarlar. Cumartesi ve pazar günleri yatak, yemek ve zamanlarını paylaşırlar. Ancak bu, aynı evde yaşayan ve paylaşılan sorumluluklarla yüzleşmek zorunda olan bir çiftin günlük yaşamlarıyla kıyaslanabilir mi?

Bu tür düzensiz karşılaşmalar, diğerlerinin ev işlerini nasıl gerçekleştirdiğini görmemize izin vermez. Bir şey onları ne zaman rahatsız ettiğinde nasıl davrandıklarını, ne tür takıntılara sahip olduklarını, eve geldiklerinde ne yapmaktan hoşlandıklarını ya da nasıl yemek pişirdiklerini bilmek gibi şeylere imkan vermez. Bu biraz yüzeysel bir ilişkidir. Bu ayrıntılardan bazıları hafta sonu boyunca görülebilir, ancak her gün birlikte yaşamakla aynı şey değildir.

soğuk havada çift ve köpek

Bir ilişkide başarı sırları

Ama haftasonu çiftleri bir gerçeklik. Kimse dışarıdan gözlemleyenlere nasıl göründüğüne veya ilişkinin parametrelerinin ne olduğuna bağlı olarak bir ilişkinin süresini belirleyemez. Sadece ilişkilerin üyeleri hayatlarında gerçekten neler olduğunu bilirler.

Bununla birlikte, tüm başarılı çiftlerde ortaya çıkan belirli özellikler vardır. Bu unsurlardan bazıları, örneğin: hayranlık, karşılıklı saygı ve yan bağımlılığın yokluğudur. Ayrıca her ikisinin de beklentileri gerçekçi olmalı ve bir seçeneğe dayanmalıdır – birbirini sevmeye.

Tabii ki, temel iletişim ve güven olmalıdır. Her şey hakkında konuşabilmeniz ve yargılanma veya reddedilme korkusu olmadan bakış açınızı ifade edebilmeniz gerekir. Çiftler değerli ve mutlu anlar yaşarlar, ama zor zamanlarda, onlara inandıkları gibi şeyler söyleyebilmelidirler.

Tüm bu özellikler hafta sonu çiftlerinde mükemmel bir şekilde bulunabilir. Sadece ilişkiye nasıl katkıda bulunacaklarını masaya koymaları gerekir. Yalnızca ilişkide nasıl yaşadığınıza, mesafenin ilişkinizi nasıl etkilediğine odaklanın. Durum ikinizi de mutlu ediyor mu ona bakın. İkiniz de samimiyseniz bu çok sağlıklı ve uzun ömürlü bir ilişki olabilir!


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.