Yalnız Hissetmene İzin Vermeyeceğim

Birlikte seslerimiz daha güçlü. Birlikte daha uzağa gidebiliriz. Etrafımızda olanlardan hepimiz sorumluyuz.
Yalnız Hissetmene İzin Vermeyeceğim
Adriana Díez

Yazan ve doğrulayan psikolog Adriana Díez.

Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

Bu mektup senin için. Bilmeni isterim ki artık yalnız hissetmene izin vermeyeceğim. Kimse seni fark etmeden geçmeyecek, artık takdir edilmediğini veya faydalanıldığını hissetmeyeceksin. Kendini yalnız hissetmene izin vermeyeceğim çünkü sen de diğerleri kadar hak ediyorsun, sadece kendin olduğun için. Değerin olan her şeyi hak ediyorsun.

Belki işler düşündüğün gibi başlamamış, ya da belki bir şeyin değiştiğini düşündüğünde her şey karmaşıklaştı. Belki de sahip olamayacağın bir şey istedin. Belki de herkes için neyin bariz olduğunu göremiyordun. Belki yardım istedin ve kimse duymadı.

İşlerin nasıl başladığı veya neler olduğu önemli değil. Buradasın ve senin sıran geldi. Ne istiyorsun? Nereye gidiyorsun? Bugün için hedefin ne?

Artık yüzünü gizlemene izin vermeyeceğim. Şu andan itibaren kendinle ilgileneceksin, çünkü en önemli şey sensin. Buradayım, fakat bunu bazen unutuyorsun. Ne kadar çok veya ne kadar az şey yapabileceğimden emin değilim, ama yapacağım. Yalnız hissetmene izin vermeyeceğim Seni tanımasam da, sözlerimin seni iyileştirebileceğini biliyorum.

Bunları nasıl bildiğimi biliyor musun? Çünkü ben herkesin sesiyim. Çünkü hepimiz yapabiliriz. Her birimiz rolümüzü yapabilir ve elimizden geldiğince yardım edebiliriz.

arkadaşını teselli eden kız

Hepimiz yanındayız, artık asla yalnız hissetmeyeceksin

Bu mektubu kendime de yazıyorum. Şu anda bulunduğun yerde bulundum ve kendimi yalnız da hissettim. Belki gelecekteki kendime yazıyorum, belki daha sonra kendimi terk edilmiş ve yalnız hissedeceğim. Bu mektubun sana ve bana korkmamamız gerektiğini hatırlatması gerekiyor.

Seni durdurmalarına, gurunu incitmelerine ya da öz sevgini parçalara ayırmalarına izin vermeyeceğim. Hayallerini yıkmayı, seni kovalamayı ve kalbine korku salmayı ümit edenlerden korunacaksın. Bunun sana ya da çevremdekilerin başına gelmesine izin vermeyeceğim.

Yalnız hissetmeyeceksin ve korku içinde yaşamak zorunda kalmayacaksın. İç sesini bulmana yardım etmek için, kendini kötü hissettiğinde seni cesaretlendirmek için orada olacağım. Sadece kelimelerimle sana yardım edebilsem bile, seni devam etmen, kalkman ve ilerlemen için motive etmek için onları kullanacağım.

“Herkese yardım edemeyiz, ama herkes birisine yardım edebilir.”

– Ronald Reagan

Sana yardım etmek için elimden geleni yapacağım. Yalnız olmadığını bilmelisin. Hepimiz yardımcı olabiliriz. Dahası, hepimiz birlikte çalışırsak, daha güçlü, daha büyük ve daha güçlü olacağız. Karşınıza çıkanlar ile, korku ve acıyla yüzleşebilir ve burada olduğumuzu ve hiçbir yere gitmediğimizi söyleyebiliriz.

çiçek tutan el

Seyirci etkisinden haberiniz var mı?

1964’te Kitty Genovese kapısının önünde öldürüldü. Katilin onu öldürmesi bir buçuk saat sürdü ve bazı komşuları suça tanık oldu. Bazı kaynaklar, komşularının 38’inin de evde olduğunu söylüyor, ancak içlerinden bazıları hiçbir zaman polisi aramadı, diğerleri de bunu yapmak için çok bekledi. Bu nasıl olmuş olabilir? Bu insan davranışı için herhangi bir açıklama var mı?

Aslında, bu psikolojik fenomene seyirci etkisi denir. Verdiğimiz yardımın, olanlara tanık olan insan sayısı ile ters orantılı olduğunu savunuyor. Başka bir deyişle, belirli bir duruma ne kadar çok kişi katılırsa, yardım teklif etmeleri veya yardım istemeleri o kadar uzun sürecektir.

Daha sonra yapılan çalışmalar bu etkiyi desteklemiştir. Daha fazla insan olduğunda yardım daha geç gelir. Bu kavram aynı zamanda sorumluluğun dağılması olarak da bilinir.

Bu, hepimizin önemli olduğunu, yardımımızın önemli olduğunu bilmenin nedenlerinden biridir. Orada durup diğerlerinin eyleme geçmesini bekleyemezsiniz. Olanlardan hepimiz sorumluyuz ve her birimiz bunun için bir şeyler yapma gücüne sahibiz. Sadece küçük bir katkı yapabilecek olabilirsiniz, ama hiç yoktan iyidir.

Yalnız hissetmene izin vermeyeceğim

Kimse geçmişi değiştiremez, ama sana şimdi burada olduğumu ve bana güvenebileceğini söylüyorum. Asla yalnız hissetmene veya vaz geçmene izin vermeyeceğim. Asla terk edilmiş hissetmeyeceksiniz ve haberlerde bir hikaye daha olmayacaksın. Bunun olmasına izin vermeyeceğim. Güçlerimizi birleştirelim ki hiçbirimiz bir daha asla yalnız hissetmeyelim.

İlginizi çekebilir ...
Yalnızlık Hissederseniz, Kötü Bir Arkadaş Çevreniz Vardır
Aklınızı Keşfedin
sayfasında okuyun Aklınızı Keşfedin
Yalnızlık Hissederseniz, Kötü Bir Arkadaş Çevreniz Vardır

Neden yalnızlıktan kaçmak eğilimine sahibiz ve çoğumuz hep etrafımızda birilerinin olmasını isteriz? Neden insanlar yalnızlık hissetmek korkusunu y...


Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.