Aşk İçin Fedakarlık: Yorucu Bir Davranış

Aşk için fedakarlık yapmak bazen duygusal bir borca sebep olabilir: "Belli bazı şeylerden senin için vazgeçtiysem, sen de benim için aynısını yapmalısın."
Aşk İçin Fedakarlık: Yorucu Bir Davranış
Valeria Sabater

Yazan ve doğrulayan psikolog Valeria Sabater.

Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

Aşk için fedakarlık söz konusu olduğunda, yapmak için adil fedakarlıklar bulun. Bir ilişkide fedakarlık üstüne fedakarlık yapmak aşkı güçlendirmediği gibi, her şeyi romantik hale de getirmez. Aslında bunun tam da zıddıdır. Yapmak istediğimiz şeylerden sürekli vazgeçmek bizi yıpratır ve bizi gerçekte olmadığımız bir şeye dönüştürene kadar bir kenara iter.

Bir aşk ilişkisinde bağlılık, yaptığımız fedakarlıktan daha önemlidir.

Öz saygı ve kişisel sınırlar

Birisi sizin sınırlarınızı geçtiğinde, bundan hoşlanmadığınızı açıkça belli etmelisiniz. Eğer bunu yapmazsanız, karşınızdaki kişi çoğunlukla sizin incinmediğinizi farz edeceği için o sınırları aşmaya devam eder. Aynı şey partnerinizle aranızdaki bağlar için de söz konusudur. Herkes zaman zaman aşk için fedakarlık yapar ve bu çok normal ve anlaşılır bir durum.

Bununla birlikte, hiç kimse yapılan her fedakarlığın bir bedelinin olduğunu görmezden gelemez. Kendinizden vazgeçtiğiniz her bir şey sizi incitir. O son anda yapılan plan değişiklikleri hoş değildir. Hayatınızda başkası için o değişiklikleri yapmak kolay değildir. Değişim acı verir ve bazen yük gibi gelir. Ama bunu kalpten yaparsınız, çünkü eşinize söz vermişsinizdir.

Şimdi, eğer karşınızdaki kişi bunu takdir etmiyorsa ya da sizin duygusal ve kişisel fedakarlık yaptığınızdan haberi yoksa, o zaman doğru yolda değilsiniz. Aranızdaki güven siz onu şikayet edene ve suçlayana kadar yavaş yavaş yok olur. Yaptığınız fedakarlıkların hayaletleri size daha çok dadanır, aklınızdan çıkmaz, çünkü bir daha asla geri gelmemek üzere kendinizden bir parçanın koptuğunu hissedersiniz.

Aynı zamanda bir ilişkide sonsuz bir bencillik de çok sağlıklı değildir. Her zaman karşıdakine boyun eğmek de kişinin öz saygısını üzücü bir şekilde zedeler ve aşkın yerini acı bir şekilde doldurur.

“Eğer hiçbir şey bizi ölümden kurtarmayacaksa, bari aşk bizi hayattan kurtarsın.”

– Pablo Neruda

gözleri kapalı çift

Aşk için fedakarlık: Sınırlarımızı nerede çizeceğiz?

İnsanlar hep büyük aşkların büyük fedakarlıklar gerektirdiğini söylerler. Hiç kimse bunu inkar edemez. Aslında bunu şu anda çiftlere sorsak, çoğu birinin diğerinden daha çok fedakarlık yaptığından bahseder. Bazıları hayatlarını tamamen değiştirmek zorunda kalmış olabilir ve şüphesiz onlar için çabalamışlardır. Şimdi artık onlar mutlu bir hayat yaşamaktadırlar.

Fakat aşk için yapılan kabul edilemez fedakarlıklar da vardır. Ve çoğu insan hala daha büyük fedakarlıkların daha otantik ve romantik bir ilişkiye neden olduğuna inanır. Sanki aşk bizim tapındığımız bir şeydir.

Her şeyin haklı ve kabul edilebilir olmadığını anlamalısınız. Aşk söz konusu olduğunda, her şeyden fedakarlık yapmamalısınız. Aşk için fedakarlık ne tamamen kendinden vazgeçmek, ne de kendi değerlerini unutmak, kimliğinizi ve öz saygınızı unutmak demek değildir. Keşfetmeniz, farkına varmanız gereken sınırlar vardır.

Aşk için fedakarlık yapmaya istekli olmak, sürekli fedakarlık yapmaktan iyidir

Psikologlar Caryl E. Rusbult, Paul A.M. Van Lange ve diğerleri, Personality and Social Psychology Dergisinde yayınlanan ilginç bir çalışma gerçekleştirmişlerdir. Bir ilişkide bağlılık, istikrar ve mutluluğu en çok öngören değişkenlerden birinin aşk için yapılan fedakarlık olduğunu kanıtlamışlardır.

  • Bir kişinin partnerinin sürekli özveride bulunmasına ihtiyacı yoktur. Zamanı gelince ve olağanüstü bir şey olduğunda, yapılan bu fedakarlığa değer verirler ve partnerlerinin bu özveride bulunmaya istekli olduğunu bilirler.
  • Onların ihtiyaç olduğu zaman koşulsuz ve tamamıyla desteğinden emin olmak bizi güvende ve hoşnut hissettirir.
kanatlı çift

Aşk için fedakarlık ve duygusal borç

Hepimiz aşkın bir yükümlülük olduğunu biliriz. İlişkinin devam etmesi için de belirli durumlarda fedakarlık yapmamız gerektiğini de biliriz. O fedakarlıkları emniyet ve özgür irade içinde yaparız, çünkü böylece ilişkinin gelişmesini sağladığını anlarız.

Ama pek çok vesileyle aşk için yapılan fedakarlık bir borca dönüşür. Aslında şu şekilde konuşarak şantaj yapan ve manipüle eden kişiler vardır: “Senin için her şeyi yaptım ve sen kabul etmek istemiyorsun.”

Borçlu olmak bütün fedakarlıkların göz ardı edemeyeceğimiz çok önemli bir yönüdür. Çünkü kimi zaman çok karanlık olabilir. Bazı insanlar aşkı şu kesin cümlelerin içine sıkıştırırlar: “Senin için her şeyden vazgeçtim ve şimdi sen de her şeyi bana borçlusun.” Bu tür fedakarlıklar bizim kendi kimliğimizi yok edip sadece “biz” olmaya zorlar.

üzgün kadın resmi

Aşkta değerlerimizi ve bizi biz yapan şeyleri elimine ederek bir kenara atmamıza gerek yok. Sevdiğimiz insan için birçok şey yapabiliriz. Hatta bazı fedakarlıklar da yapabiliriz. Bununla birlikte, bozulmaması gereken bazı sınırlar da vardır, şantaja teslim olmak veya başka birine dönüşmek gibi.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Visserman, M. L., Impett, E. A., Righetti, F., Muise, A., Keltner, D., & Van Lange, P. A. M. (2018). To “see” is to feel grateful? A quasi-signal detection analysis of romantic partners’ sacrifices. Social Psychological and Personality Science. Advance online publication. DOI: 10.1177/1948550618757599
  • Van Lange, PAM, Drigotas, SM, Rusbult, CE, Arriaga, XB, Witcher, BS, y Cox, CL (1997). Disposición al sacrificio en relaciones cercanas. Diario de la personalidad y la psicología social72 (6), 1373-1395. https://doi.org/10.1037/0022-3514.72.6.1373

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.