Wonder, Bir Destan

Wonder, Bir Destan
Cristina Calle Guisado

Yazan ve doğrulayan psikolog Cristina Calle Guisado.

Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

Wonder, okuyucuların fantezi dolu karanlık hikayelere kendilerini kaptırmış gibi göründükleri bir dönemde ortaya çıkan aile odaklı sade bir hikaye. 2012 yılında yayınlanan kitap pek çok ülkede en çok satanlar listesine girmeyi başardı.

Wonder’ın başkahramanı, Treacher Collins sendromu nedeniyle yüzünde şekil bozukluğu olan, August Pullman isimli 10 yaşında bir çocuk. August sendroma rağmen normal bir birey. Ergenlik çağına girmek üzere olan her çocuğun karşılaştığı zorluklarla yüzleşiyor. Ancak sıra dışı bir yüzle doğmuş olması, zaten zor olan bir dönemi onun için daha da zorlaştırıyor. Neyse ki arkasında ailesinin ve arkadaşlarının desteği var.

“… ve evren bizi terk etmez. Görünmez bir şekilde en kırılgan yaratıklarıyla itinayla ilgilenir. Örneğin, size körcesine hayranlık duyan ebeveynler yollar…”

– Justin


August pek fazla dışarı çıkmıyor ve hayatı ailesi ve köpeği Daisy ile birlikte evinin konforuyla sınırlı bir biçimde geçiyor. Muhteşem Star Wars hikayelerini de unutmayalım.

Ancak ilk kez okula gittiğinde her şey değişiyor. Bir süre sonra hayatının en önemli dersini öğreniyor. Sınıfta öğretilmeyen, ders kitaplarında bulamayacağınız cinsten bir ders.

Zorluklarla yüzleşirken büyüme, kendini olduğun gibi kabul etme dersi. Sıkıntılı günlerde gülümsemek ve sonunda sana yardım edecek birini bulacağına inanmak. August beşinci sınıfta bu büyük dersleri öğrenmek için uzun ve tutku dolu bir yolculuğa çıkacak. Bunlar, hepimizin hatırlaması gereken dersler.

“Bence ‘herkes hayatında en azından bir kez ayakta alkışlanmalı’ diye bir kural olmalı. Çünkü hepimiz dünyayı yeniyoruz.”

– August Pullman

owen wilson julia roberts wonder filmi

Wonder: Zorbalıkla ilgili farkındalık yaratmak ve Treacher Collins sendromu

Wonder, Raquel Jaramillo Palacio’nun basımı yapılan ilk kitabı, sonradan bir destana dönüşecek olan serinin ilk bölümü, Wonder destanı: Diğer kitaplarda, kitaptaki diğer karakterler aynı hikayeyi farklı bakış açılarıyla anlatıyorlar.

Wonder, zorbalık konusunda farkındalık yaratmak ve çocuklara Treacher Collins sendromunun ne olduğunu öğretmek için okullarda kullanılıyor. Çocuğu bu sendromun etkisi altında olan bazı ebeveynler kitabın hastalığı ve hastalığın yaşattığı zorlukları yansıttığını söylüyorlar.

Aslında konu hastalıktan çok farklı olmanın veya “normal” görülmemenin ağırlığı. August, özellikle de sınıfın en popüler çocukları tarafından reddediliyor. Bilhassa Julian onun önüne olabildiğince çok engel koyuyor.

“Elinizden geleni yapsanız da bazen kalabalıktaki sıradan insanlardan biri olmak imkansız.”

– August Pullman

Öğrencilerin Wonder serisini derinlemesine araştırabilecekleri pek çok online çalışma rehberi var. Bu rehberler, karakterleri anlamalarına, kendilerini ve başka insanları oldukları gibi kabullenmeyi öğrenmelerine yardımcı olabilir. Şiddetle tavsiye edilen özgün bir kitap ve film.

Ayrıca karakterlerin çoğuyla kendinizi özdeşleştirmekte zorlanmayacaksınız. Aslında, hikayenin dahiyane yanı da bu, bir ana karakter olmasına rağmen, hikayeyi bize anlatan tek kişi o olmuyor. Wonder‘ın hikayesini kendi bakış açılarıyla bize anlatan pek çok karakter var.

wonder filmi başrol arkadaşıyla bilek güreşi yapıyor

Kim olursanız olun, nasıl biri olursanız olun, August kalbinize dokunacak.

Wonder’ın yazarı

Yazar R.J. Palacio, Natalie Merchant’ın Wonder isimli şarkısından ilham almış. Hikayenin çıkış noktası neredeyse on yıl önce yaşanan bir olaya dayanıyor. En küçük oğlu üç yaşındayken Treacher Collins sendromlu bir kız görmüş ve paniğe kapılmış. Bu rahatsız edici durum yazarı etkilemiş. İlk kitabını yazması için ilham kaynağı olmuş.

R.J. Palacio, yüzlerce yazar için kitap kapakları tasarlarken hep bir gün kendi kitabını yazmanın hayalini kurmuş. O günün hiçbir zaman gelmeyeceğini düşünmeye başlamış ta ki tek yapması gereken şeyin yazmaya başlamak olduğunu fark edene kadar. Wonder destanının ilk kitabı olan Wonder böyle doğmuş.

Serinin diğer kitaplarının arasında şunlar bulunuyor:

  • The Julian Chapter
  • Pluto
  • Shingaling
  • 365 Days of Wonder. Yazar bu kitabı yazmaya karar verdiğinde okuyucularından yardım istemiş. İki hafta içinde tüm dünyadan bini aşkın mektup gelmiş.

Yazar, dünyada kötü insanlardan çok iyi insanlar olduğuna inanıyor. Bu, negatif şeylere odaklanmaya yatkın olan pek çok insana ters düşüyor. Yazar, şükretmenin ve hayat için minnet duymanın önemini vurguluyor. Özellikle de hayatımıza giren asil, nazik, iyi kalpli insanlar için.

Wonder filmi

august sınıfta wonder filmi

Film 2017 yılının Kasım ayında gösterime girdi. Yazar Raquel Jaramillo’nun tavsiyelerini alan yönetmen Stephen Chbosky’nin amacı filmde, kitaba ve yazarın fikrine sadık kalınmasıydı. Filmde ana karakterin ebeveynleri rolünü Julia Roberts ve Owen Wilson üstlendi. Jacob Tremblay de August rolüne hayat verdi.

“Şöyle düşünüyorum: Benim sıradan olmamamın tek sebebi başka kimsenin beni öyle görmemesi. Eğer dik dik bakacaklarsa bırak baksınlar. Göze çarpmak için doğduysan kalabalığa karışamazsın.”

– August Pullman

İlginizi çekebilir ...
Kalp Yarasını Hafifletecek 5 Kitap
Aklınızı Keşfedin
sayfasında okuyun Aklınızı Keşfedin
Kalp Yarasını Hafifletecek 5 Kitap

Çok az kelime ile çok şey söyleme yeteneği dâhilere ait bir özelliktir. Pablo Neruda gibi dahiler. Yazarın ünlü alıntılarından biri, “Aşk çok kısa ...


Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.