Logo image
Logo image

Vücut Şekli: Neden Memnun Değilsiniz?

3 dakika
Vücudunuzla ilgili sahip olduğumuz memnuniyetsizlik, aslında çoğumuzda var olan bazı gereksiz ve işlevsiz inançların yanı sıra genellikle sosyal baskıdan kaynaklanıyor. Bugünkü yazımızda, kendi imajınızı nasıl değiştireceğiniz hakkında konuşacağız.
Vücut Şekli: Neden Memnun Değilsiniz?
Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

Çoğumuz, hayatımızda, bir noktada bedenlerimizden memnun kalmadığımız o dönemi yaşarız. Muhtemelen, işte o dönemde, aynaya baktığınızda “gördüğümü beğenmedim” diye düşündünüz. Veya bir mağazanın soyunma odasında kıyafet denediniz ve görüntünüz ile ilgili rahatsızlık hissettiniz. Vücudunuzun farklı bölümlerinden kurtulmak, eklemek veya değiştirmek, aslında günümüz insanlık dünyası için ortak bir arzu halini aldı. Ama neden vücut şekli ile ilgili sıkıntınız var ve vücudunuzdan memnun değilsiniz?

Aslında, kendi bedeninizden tatmin olmama duygusu, tamamen fiziksel görüntü sebepli olanların çok ötesine geçiyor. Pek çok insan, değerlerinin ve başarılarının görünüşlerine göre belirlendiğini düşünüyor. Sonuç olarak, ortak güzellik standartlarına uymadığınızı hissetmek, kendinizi başarısız, yetersiz ve değersiz hissetmenize neden oluyor.

Neden vücudumu sevmiyorum?

Some figure

Dış nedenler

Kültür ve toplum, insanların kendi imajına dair görüşleri üzerinde oldukça güçlü bir etkiye sahip. Güzellik standartları yıllar içinde değişti, ancak neyin kabul edilebilir ve arzu edilir olduğuna dair fikirler de her zaman için son derece sınırlı kaldı.

Bugün ortaya konulan ideal vücut şekli yapısı, hem kadınlar hem de erkekler için gerçekçi değil ve ulaşılamaz.

Her şeyden önce, empoze edilen bu özellikler, dünyadaki insan bedenlerinin büyük çeşitliliği düşünüldüğünde, hiçbir anlam ifade etmiyor. Güzel kabul edilenlerin çok sınırlı standartlarını karşılamaya çalışmak, bu görüntüye uymayanlara psikolojik zarar verebiliyor. Bunun kanıtlarının küçük boyutlarda da olsa nasıl yaşandığını, mevcut olan hemen hemen her mağazada görebilirsiniz.

Bu nedenle bedenimizi reddederek, yetersiz hissederek ve standartları karşılamadığımız için kendimizi zihinsel olarak baskı altında tutarak büyüyoruz. Ayrıca, bu anlamdaki sosyal baskı da yıkıcı olabiliyor. Bu çerçevede, örneğin, çocuklar çok küçük yaşlardan itibaren farklı olan her şeyi reddetmeye başlıyorlar.

Vücut şekli ve ondan memnun olmamanıza ilişkin içsel nedenler

Yukarıda tartıştığımız şey insanlara empoze edilen standartlarla ilgili. Bununla birlikte, bu konunun diğer yönleri kişiliğiniz ve tutumunuzla alakalı olacaktır. Bazı davranışlar ve fikirler, olumsuz bir benlik imajına sahip olmanıza neden olabilir.

  • Haksız karşılaştırmalar. Güzellik standartlarının var olduğu açık, ancak bunların gerçekçi olmadığını ve kendinizi bunlara göre ölçmek için hiçbir neden olmadığını anlamak size kalmış. Kendinizi sürekli olarak ünlülerle ve hatta hayatınızdaki diğer insanlarla karşılaştırmak, kendinizi kötü hissetmenize neden olacaktır. Bunun yerine, inanılmaz çeşitlilikteki insan vücudu ve şekillerini tanımaya ve bunlara değer vermeye çalışın.
  • Katı veya yalnızca iki boyutlu düşünme. Bu, birbiriyle çelişen sadece iki olasılık olduğunu düşünmek anlamına geliyor. Örneğin, sözde “olumsuz” bir özelliğiniz varsa, otomatik olarak “çirkin” kategorisine gireceğinizi düşünüyorsunuz. Vücudunuzun sadece hoşunuza gitmeyen kısmına odaklanmak, görünüşünüzden hiç memnun kalmamanıza neden olacaktır.
  • Yanlış varsayımlar. Görünüşünüzü beğenmediğiniz zaman, diğer insanların da bu görüntüden hoşlanmadığını varsayarsınız. Daha da kötüsü, geleneksel güzellik standartlarını karşılamadığınız için sevgiye ve ilgiye layık olmadığınızı düşünürsünüz. Hatta, belirli türden giysiler giyme veya belirli aktiviteler yapma “hakkına” sahip olmadığınıza bile inanabilirsiniz. Zayıf bir biçimde değerlendirilen bir vücut imajı, sosyal ve duygusal düzeyde başarısızlık algılarına yol açabilir.
Some figure

Vücut şekli ile ilgili memnun değilseniz ne yapabilirsiniz?

Odaklanmanız gereken iki önemli şey var. İlk olarak, kendinizi kötü hissetmenize neden olan inançları ve tutumları değiştirmeye çalışın. Zihninizi açın ve fiziksel nitelikleriniz hakkında iyi şeyler düşünmeye başlayın. Ayrıca, bir kişi olarak değerinizi dış görünüşünüzden ayırmaya çalışmalısınız.

İkinci şey, bedeninizi tam olarak olduğu gibi sevmek ve kabul etmek için çalışmak. Vücudunuzun yapmanıza izin verdiği her şeyi takdir edin. Güzel vücudunuzun nefes almanıza, gülmenize, koşmanıza ve sevdiklerinizi kucaklamanıza izin verdiğini unutmayın. Aynadaki görüntü ile barışın ve nasıl görünürseniz görünün, kendinize ve bedeninize sevgi ve saygıyla davranın.

Vücudunuza ve görünümünüze sağlıklı bir şekilde bakmak istiyorsanız, işe koşulsuz kabullenmeyle başlamalısınız. Bunu yaparsanız, doğru nedenlerle egzersiz yapıyor ve sağlıklı besleniyor olacaksınız. Bedeninizi sevdiğiniz için kendinize bakacaksınız, ondan nefret ettiğiniz için değil.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Martínez-Oña, M. D. M., & Muñoz-Muñoz, A. M. (2015). Iconografía, estereotipos y manipulación fotográfica de la belleza femenina. Estudios sobre el mensaje periodístico21(1), 369-384.
  • Salaberria, K., Rodríguez, S., & Cruz, S. (2007). Percepción de la imagen corporal. Osasunaz8(2), 171-83.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.