Veda Etmek Çok Zordur

Veda Etmek Çok Zordur
Adriana Díez

Yazan ve doğrulayan psikolog Adriana Díez.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Sizi mutlu eden bir şeyi geride bırakmak çok zordur. Bir bölümü kapatmak çok zordur. Bir daha hiç görmeyeceğinizi bilerek veda etmek çok acı verebilir. İstediğiniz ancak sizde kalmaması gerektiğini bildiğiniz bir şeyden ayrılmak sizi çok incitebilir.

Bazen sayfayı çevirmeniz ve o bölümü bitirmeniz gerekir. Ben de çok iyi bilirim. İşinizi değiştirmek, arkadaşınızı kaybetmek, eve fazla kişi sığmadığından evi değiştirmek zorunda kalırsınız. Bir sayfayı kapatırız, onunla vedalaşırız ve sonra başka bir sayfa açar, onda karşımıza çıkan yeniliklere merhaba deriz.

Hayatınıza yeni bölümler ekleyebilirsiniz ancak yazmaya devam etmek için temiz sayfalara ihtiyacınız var. O eski bilindik bölümün sona ermesi gerekiyor ancak o hala orada duruyor olacak. İzleri yeni sayfalara da yansıyacak. Neden o bölümleri tamamen kapatmanız gerektiğini anlarsanız her şey mantıklı görünecek. Eğer geçmişi geçmişte bırakırsanız her şeyin bir anlamı olacak.

Vedalaşmak kolay değil. Ancak bir kez acının üstesinden gelirseniz, karşınıza çıkabilecek yeni zorluklara hazır olacaksınız. Bazen bir şeyi kaybetmenin verdiği acı, onu ekstra bir yük olarak sürekli omuzlarınızda taşımanın verdiği acıdan daha sağlıklıdır.

kasvetli havada salıncakta sallanan kız

Veda ettikten gelen boşluk hissi

Bunu açıklamak kolay değil ama büyük ihtimalle herkes anlar. Çünkü her birimiz öyle ya da böyle bir şekilde bu deneyimi yaşamışızdır. Arkasında doldurulması çok zor bir boşluk bırakan vedalar vardır. Belki bir daha hiçbir zaman o boşluğu doldurmayacaksınız. Bilinmezle yüzleşmek, konfor alanınızdan ayrılmak ve bir sayfayı kapatmak çok zordur. Çünkü yeni bir sayfa açmanız gerektiğini fark etmek de zorlu bir şeydir.

Bir boşluk hissi yaşayacaksınız, doğru. Çünkü kaybın sebep olacağı acı gerçektir ve o acıyı halının altına süpürmeye çalışmak ileride daha da güçlü bir şekilde ortaya çıkmasına neden olacaktır. O boşlukla başa çıkabilmek ve bir sayfayı kapamanızın zamanı geldiğinde bunu fark etmek için veda etmeyi öğrenmek zorundasınız. Şu anda size acı veriyor olabilir ancak bu acı zamanla geçecek.

Veda etmenin büyüsünü genellikle hemen fark etmezsiniz. Ancak sonrasında başınıza gelen her şeyde o büyüyü hissedeceksiniz. İnanın bana dünyalar kadar ihtimalin kapıları size açılacak. Yaralarınızın kapanmasının ardından ise daha pek çok güzellik sizi bekliyor olacak. Veda etmenin büyüsü genellikle ardından başka bir şeye merhaba demekte yatar.

Eğer boşlukla başa çıkmayı öğrenirseniz, eğer onu gereksiz yere büyütmezseniz ve eğer ona gereken alanı tanırsanız… İçinizden ağlamak geldiğinde ağlar, yaralarınızın iyileşmesi için kendinize zaman tanırsanız,  işte o zaman bunların ardından geleceklere hazır olacaksınız. Veda etmek çok zordur ancak bir kere bunu yapmayı başarırsanız, iyileşeceksiniz ve kendi başınızın çaresine bakmayı öğreneceksiniz. Veda etmeyi öğrenmek, büyümeyi öğrenmek demektir.

kalp şeklinde balonu olan küçük kız

İlerlemek için veda etmek zorundasınız

İlerlemeye devam etmek için veda etmek zorundasınız; yeni bir bölüme başlamak için diğerini sonlandırmak zorundasınız. Artık yeni bir başlangıç yapmanızın zamanı gelmiş olabilir. Dünya durup dinlenmez ve siz de onun bir parçasısınız.

Hayat yolculuğundaki sadık arkadaşınız korku, sizin için tanıdık olan şeylere yapışıp kalmanıza sebep olur. Çünkü size tanıdık olmayan şeyden korkarsınız. Ancak korkuyu yenecek güce sahipsiniz.

Geriye baktığınızda hayatınızın ne kadar değiştiğini göreceksiniz. Siz bile, şimdiye kadar elde ettiğiniz bilgi birikimiyle, bugün geldiğiniz noktayı tam olarak tahmin edemezdiniz. Verdiğiniz kararlar nedeniyle bugün olduğunuz yere ulaştınız. Bu kararlardan biri de veda etme kararınızdı.

Nasıl yapabileceğinizi öğrenme zamanı. Yeni şeyleri, bir vedadan sonra gelecek merhabanın nasıl bir şey olacağını hayal etmek zordur. Kolay bir şey değildir ancak kesinlikle iyi bir şeydir. Veda etmek çok zordur ama yeniliğin büyüsünü unutmayın.

“Veda ettiler ve vedalarında aynı zamanda bir hoşgeldin vardı.”

– Mario Benedetti


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.