Vazgeçmek Haricinde Her Şeyin Bir Zamanı Var

Vazgeçmediğiniz zaman daha güçlü olursunuz, çünkü duygularınız ateşlenir. İnsanlar böyledir, ilerlemek ve hayallerine ulaşmak için gerektiği kadar çok yeniden başlayabilir. Yani, her zaman her şeyin bir zamanı olduğunu bilin.
Vazgeçmek Haricinde Her Şeyin Bir Zamanı Var
Valeria Sabater

Yazan ve doğrulayan psikolog Valeria Sabater.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Seçebileceğiniz çok sayıda yol vardır; bazısı kısa, bazısı uzun. O yol ormana da çıksa, dağa ya da bir plaja da çıksa, önünüzde bazı engeller olacaktır. Çünkü hayat her zaman dolambaçlarla doludur. Güneşli ve huzurlu günler de olabilir fakat aynı zamanda yağmurlu ve rüzgarlı geceler de olacaktır. Her şeye rağmen vazgeçmeyin. İradeniz sayesinde taviz vermeyeceksiniz ve geri dönmeyeceksiniz. Her şeyin bir zamanı var, vazgeçmek dışında.

Motivasyon psikolojisi dahilinde, hiçbir motorun; duyguları, düşünceleri ve davranışları aynı amaca yönelik birleştiren enerji türü kadar güçlü olmadığını bilmelisiniz. Çünkü eğer bir şey öz güvenle başlarsanız ve onu hak ettiğinizi aklınızdan çıkarmazsanız önünüzde hiçbir engel duramaz.

Evet, bu tutumu korumak her zaman kolay değil, psikolojik gücünüzü ve becerilerinizi unutacağınız anlar olacaktır.

Kaderinizde beklenmedik bir dönemeç olabilir ve gerçekliğiniz üzerindeki kontrolünüzü kaybedebilirsiniz ve aniden, korku sizi yenebilir. O zaman soru şu: Bu durumların üstesinden nasıl gelmelisiniz? Aynı zamanda asla vazgeçmemenin en iyi yolu nedir?

“Vücudumuz bizim bahçemiz, irademiz de onun bahçıvanı.”

– William Shakespeare

her şeyin bir zamanı var

Her şeyin bir zamanı var, o nedenle vazgeçmeyin

Bir insanın hayatı boyunca pek çok şeyin bir zamanı ve onlar için de pek çok fırsat vardır. Mutlu olabilir, mutsuz olabilirsiniz; gülebilirsiniz ya da kalp kırıklığı yaşayabilirsiniz. Aynı zamanda sevebilir, nefret edebilir, hayranlık duyabilirsiniz ya da birine veya bir şeye karşı dikkatli olabilirsiniz.

Sizi bir yerden bir yere götüren ayaklarınız ve meraklı beyniniz, muhtemelen bugüne dek sizi pek çok yere götürdü ve beklemediğiniz şeyler yaşadınız. Her gün, öğrendiniz ve yeni bilgilerle doldunuz, aynı zamanda eski bilgileri düzeltmek için yeni hatalar yaptınız.

İradeniz, hayatın her aşamasında yanınızda olan bir çeşit kopilottur. Vazgeçmemeniz için sizi cesaretlendirir ve zor durumlarda ileri gitmeniz için itici güç haline gelir.

İradeniz bazen zayıflayabilir, en azından Hollanda’daki Maastricht Üniversitesinin yürüttüğü çalışma öyle diyor. Bu psikolojik boyut, direkt olarak her zaman orda olmayan duygular ve ruh ile bağlantılıdır. Bu nedenle, bazen acının çok geldiği günler olabilir.

Böyle anlarda pes etmek, kendinize hiçbir şeyin değerli olmadığını ve kıpırdamadan durmanın ve fırtınanın üzerinize yağmasına izin vermenin daha iyi olduğunu söylemek kolaydır. Öte yandan, bu kabul edilebilir bir şey değildir, bu yüzden asla pes etmeyin.

Bizi vazgeçmekten alıkoyan irademizi beslemeliyiz

Amerikan Psikoloji Derneği’ne (APA) göre, çoğu araştırmacı sizi harekete geçiren iradeyi şu şekilde tanımlıyor:

  • Refahınıza bağlı kalma becerisi.
  • Aynı zamanda, işe yaramaz düşünceleri (başarısız olabileceğinizi düşünmek gibi) etkisiz hale getirme yeteneği de yeniden güç kazanır. Bunun yerine, insanlar hedeflerine ulaşmaya odaklanmalarını sağlayan düşüncelere izin verme eğilimindedir.
  • Duyguları nasıl düzenleyeceğini bilmek. Korkunun sizi zorlukların üstesinden gelmekten alıkoymaya çalışabileceğini anlamak.
  • İradenin gücünü kaybedebileceğini ve insanların her zaman motive olmayacağını anlamak. Bu nedenle, onu her gün beslemeli ve uyandırmaya çalışmalısınız.
kırdan zevk alan kadın

Yapabilirsiniz!

Zor zamanlarda pes etmemek için yararlı olan mantra, kendinize “yapabilirim” demektir. Tabi ki yapabilirsiniz! Yüzleşmek, harekete geçmek, çözmek ve üstesinden gelmek için gereken her şeye sahipsiniz. İnsanlar nasıl güçlü olunacağını bilerek doğmaz ve yine de, çok geçmeden kalkıp savaşmaktan başka seçeneğiniz olmadığını keşfedersiniz.

Albert Bandura bir zamanlar öz yeterliliğiniz üzerinde çalışmanın önemini vurgulamıştı. Bu, bir şeyi başarma, kendinizi geliştirme ve başarılı olma yeteneğinize duyduğunuz güvenden başka bir şey değildir. Bandura, psikolojik boyutun bir kişiye nasıl yardımcı olabileceğine dair oldukça açıklayıcı bir örnek vermişti.

Kendinizi kilitli tek bir çıkışın olduğu bir odada hayal edin. Kapı çok eski ve paslı bir kapı, sizin yüz tane anahtarınız var ve bunlardan sadece biri kapıyı açıp oradan çıkmanıza izin verecek.

Bu nedenle, öz yeterlilik, er ya da geç bir çıkış yolu bulacağınızın teminatıdır. Zaman alabilir ve kapıyı açan anahtarı bulmadan önce 99 anahtarın hepsini denemeniz gerekebilir. Yine de pes etmeyin!

Vazgeçmeyen kişiler için umut var, çünkü her şeyin bir zamanı var

Gerçekçi olmalısınız, çünkü bazen vazgeçmenin ve bir adım geri atıp bazı savaşlardan çekilmenin doğru ve sağlıklı olduğu zamanlar vardır. Öte yandan ileri hareket etmeli ve cesaretli olmalısınız. O yüzden vazgeçmeyin!

İnsanlar genellikle, bazen bir savaşı kazanmak için bir savaşı kaybetmeniz gerektiğini söyler. Bunun nedeni, hayatın içinde birçok unutulmaz güneşli günler olmasıdır ve yine de yolunuza çıkan bir fırtına olabilir. Böyle anlarda, sabah güneşin sizi tekrar selamlamasını beklerken, umut yağmurluğunuzu giyip, yağmurda dans edip şarkı söylemekten başka seçenek yoktur.

Unutmayın, pes etmediğiniz, korkusuz ve cesur olduğunuz sürece yarın güneş doğacak. Bu sadece akılda tutmanız gereken bir şey!

İlginizi çekebilir ...
Vazgeçmek Mi, Nerede Bırakacağını Bilmek Mi?
Aklınızı Keşfedin
sayfasında okuyun Aklınızı Keşfedin
Vazgeçmek Mi, Nerede Bırakacağını Bilmek Mi?

Bazı şeylerin gitmesine izin vermek teslimiyet ya da korkaklık değildir. Aksine nerede bırakacağını bilmek bir cesaret işidir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Martijn, C., et al. (2002). Getting a grip on ourselves: challenging expectancies about loss of energy after self-control. Social Cognition, 20, 441-460.

Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.