Sonunda Güçlü Yönlerinizi Keşfedeceksiniz

Her insanın yaşamında, kaderin onları bir teste tabi tuttuğu ve güçlü yönlerini keşfetmelerini sağlayan bir dönüm noktası vardır. O andan itibaren rüzgara karşı koşuyor olmanız bir şeyi değiştirmez, herhangi bir korkuya ya da yaşayabileceğiniz zorluklara rağmen ilerlemeye devam edersiniz.
Sonunda Güçlü Yönlerinizi Keşfedeceksiniz
Valeria Sabater

Yazan ve doğrulayan psikolog Valeria Sabater.

Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

Yazar Dorothy Parker, huzurlu zamanlarda sıkılan insanların fırtınalı bir mevsimden geçmedikleri için bunu yaptıklarını söylerdi. Nasıl oluyorsa, kişinin bir parçası hep zor zamanlarda ortaya çıkar. Yaşamın dengenizi bozup sizi bir teste tabi tuttuğu o günlerde olur bu. Karmaşık varoluşsal yolculuğunuzun tam olarak bu aşamasında güçlü yönlerinizi keşfedersiniz.

O zamana kadar, yapabileceğiniz tek şey doğaçlamadır. Bu konu, açıklayıcı olduğu kadar ilginçtir de. Birkaç yıl önce, Amerikan bir analiz ve danışmanlık şirketi olan Gallup nüfusun içerisinde hangi türde güçlerin en yaygın olanlar olduğunu bulmak istedi. Bunu yapmak için ise insanların kendilerini değerlendirmelerine olanak tanıyan bir anket geliştirdiler.

Daha sonra, psikologlar Nick Epley ve David Dunning bu konu ile alakalı bir şeye işaret ettiler. Pek çok insan, kendi değerleri söz konusu olduğunda deneyimsiz yargıçlardır. Bazıları özelliklerini büyütür, bazıları ise hafife alır. Kendi güçlerinizi bilmenin en iyi yolu aynayı çevirmek ve diğer insanların ne dediğini görmektir.

Bunu yapmanın bir diğer yolu kendinizi test etmektir. Er ya da geç, gerçek değeriniz ve en büyük güçlerinizin ortaya çıkacağı bir an gelecektir.

“Hayatınızda ne türde sorunlar, zorluklar ya da acı verici durumlardan geçtiğiniz fark etmeksizin, hepimizin içinde, derinlerde, uzanabileceğimiz ve bunları aşmak için gereken içsel gücü bulabileceğimiz bir şey vardır.”

– Alana Stewart

Bir uçurumun önünde duran bir kişi.

Güçlü Yönlerinizi Keşfedeceğiniz Gün Sonunda Gelecek

Martin Seligman ve Chris Peterson 2004 yılında Güçler ve Erdemler: Bir El Kitabı ve Sınıflandırma adlı bir kitap yayınlamıştır.

Bu çalışma Mental Bozuklukların Tanısal ve Sayımsal El Kitabına (DSM) karşı yazılmış bir antitezdir ve temelde her bir insanın içlerinde sahip oldukları yetenekleri, becerileri ve değerleri vurgulamayı amaçlamıştır.

Bunun nedeni bu kitabın bilimsel camiada her zaman belirli eleştirileri uyandırmış olmasıdır. Nezaketi, cömertliği ya da neşeyi bir güç olarak tanımlamak pek çok insan için psikolojik beceriler ile ilgili değildi ve ahlaki erdemler ile ilgiliydi. 

Belki de bu sebepten dolayı, Kaliforniya Üniversitesinden doktorlar olan Laura King ve Louis Trent 2014 yılında bu konuya yeni bir yaklaşım kattı, çalışmaları “erdemleri” kenara koydu ve “insan kişiliğinin güçleri” hakkında konuştu.

Bu yaklaşım, insanların yaşamın değişimlerine daha iyi adapte olmalarını sağlayan o değerleri bulmak niyetindeydi. İyiliği, daha iyi karar verebilme becerilerini ve hatta tam potansiyelinize ulaşabilme becerinizi belirleyen şey bu duygusal psikolojik dokudur.

Güçlü Yönlerinizi Keşfettiğinizde Hem İyi Hem De Zor Zamanlarla İyi Başa Çıkabilirsiniz

Öngörülemeyen olayların olduğu zamanlar vardır: bir işin kaybı, bir duygusal yıkım vb. Bu olaylar sizi testlere tabi tutar, hareketsiz kılar, ve elbette, canınızı acıtırlar. Ancak, bunları aştığınızda güçlü yönlerinizi keşfedersiniz.

İçinizde sahip olduğunuzu bilmediğiniz güçler bulursunuz. Duygularınızı yönetmeyi, acıyla başa çıkmayı, umudu yeşertmeyi ve hatta yeniden motivasyon hissetmeyi öğrenirsiniz.

Tüm bu dersler içinizdedir ve size daha büyük bir perspektif sağlarlar. Bu şekilde, hem iyi hem de kötü zamanlarda daha iyi hareket etmeye başlarsınız. Bunu yaparsınız çünkü amacınız ile ilgili zihniniz açıktır. Diğer bir deyişle, ne istediğinizi bilirsiniz ve kişisel pusulanız olması gerektiği şekilde ayarlanmıştır.

Kulaklıklarında bir şey dinleyen bir kadın.

Herkesin Gelişebilecek Güçlü Yönleri Vardır

Pek çok insan yıllarını konfor alanlarında geçirirler. Her şeyin kontrol altında olduğu bir dengenin içerisinde, her şeyin kanıksadığınız bir tahmin edilebilirliğe sahip olduğu bir yerde yaşarlar. Sonra, aniden, ilk çatlak ortaya çıkar ve bundan kısa bir süre sonra güvenli alanınız parçalanır ve çöker. Bundan dolayı, bunlarla başa çıkarsınız, reaksiyon gösterirsiniz ve güçlü olduğunuzu fark edersiniz.

Kendi güçlerinizi keşfettiğinizde düşündüğünüzden daha dayanıklı olduğunuzun farkına varırsınız. Ayrıca, daha yaratıcı, umutlu ve proaktif olduğunuzu da görürsünüz.

Ancak, durumsal ya da deneysel bir talep bazen uygun şekilde reaksiyon göstermenizi sağlasa da, bu, bunun tekrar olacağı anlamına gelmez. Diğer bir deyişle, işte yaptığınız bir hatanın ya da bugün romantik ilişkinizde deneyimlediğiniz o problemin karşısında iyi bir şekilde tepki vermiş olabilirsiniz.

Ancak, reaksiyonunuzun başka bir karmaşık durum karşısında en iyi reaksiyon olmaması da olasıdır. Peki bu ne anlama gelir? Sonunda onları keşfettiğinizde, güçlü yanlarınızın gelişmeye devam ettiğinden emin olmanız gerektiği anlamına gelir.

Çünkü onları ne kadar kullanırsanız o kadar büyüyecekler ve siz de onları yaşamınızın daha fazla alanına uygulayabiliyor olacaksınız. Eğer işteki bir problemi çözmekte iyiyseniz o zaman bu reaksiyon kapasitesini günlük yaşamınızın diğer senaryolarına da uygulamalısınız.

Güçlerin Üç Bileşeni: Hisset, Düşün, Hareket Et

Güçlü yönlerinizi keşfettiğinizde gerçekliğinizi değiştirirsiniz. Ancak, bunun olabilmesi için bu üç gücün aynı hizada olması gereklidir. Diğer bir deyişle; sizi başarılara, korkularınızın üstesinden gelmek konusunda ilerlemeye, ve zorluklarla başa çıkmaya doğru yönlendirebilecek üç istisnai süreç bulunmalıdır. Bu tamamen duygu, düşünce ve hareket ile ilgilidir.

Her güç bir duygu ile başlar, bu duygu sizi kendinizi aşmaya, korkuların aşağıda olduğu ve umutların önünüzde durduğu o köprüyü geçmeye davet eden türde bir duygudur. Güç ayrıca motivasyon ve kendine güvenin düşüncelerinizi beslediğinden de emin olmaktır. Sadece bu şekilde korku ve güvensizlik olmadan hareket edebilirsiniz. Bunlardan dolayı, içinizdeki kişisel gelişim makinesine biraz daha fazla güvenin.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • King, L. A., & Trent, J. (2013). Personality strengths. In H. Tennen, J. Suls, & I. B. Weiner (Eds.), Handbook of psychology: Personality and social psychology (p. 197–222). John Wiley & Sons Inc.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.