Logo image
Logo image

Uzun Bir Yolculuk Olarak Kaçmak

4 dakika
Her yolculuk rutininizden kaçtığınız yanılsamasını yaratır. Bazı durumlarda bu, geri dönüş tarihi olmayan uzun bir yolculuk yaparak tüm rahatsızlığınızı çözebileceğinizi düşünmenize neden olabilir. Ancak, bu nadiren olur.
Uzun Bir Yolculuk Olarak Kaçmak
Son Güncelleme: 13 Temmuz, 2020

Ne yazık ki, insanlar karmaşık bir dünyada yaşıyorlar. Bir kişinin herhangi bir rahatsızlığa tahammül etmemesi gerektiği fikri aslında tamamen akıl almaz bir fikir. Bu hayatın doğal bir parçası olmasına rağmen, bazı düşünce sistemleri, insanların gerçekleriyle yüzleşmeleri gerektiği konusunda ısrar ediyor. Sıkıntılı bir durumdan kaçmak adına uzun bir yolculuk yapmak, aslında değişim arayan insanlar için güzel bir çözüm gibi görünebiliyor. Gerçekten de, bu kaçışlara oldukça uzun yolculuklar eşlik ediyorlar.

Birinden her şeyden bıktığını ve kaçmak istediğini duymamız durumu, günümüz dünyasında oldukça yaygın hale geldi. Bazı insanlar, esasında, bu fikri gerçeğe de dönüştürüyorlar. Böylece, her şeyi geride bıraktıkları bir yolculuğa çıkmış oluyorlar. Başka bir deyişle, esas olarak bu geziye de, gerçeklerinden kaçmak için gidiyorlar.

İnsanlar çeşitli nedenlerle seyahat ederler. Bazıları kendi kişisel gelişimleri için, bazıları ise bunu kaçmak için yapıyorlar. İlk neden, bir insanın ufkunu genişletmek ve dünyayı görmek için sağlıklı bir arzuya dayanıyor. İkincisi genellikle kişinin mevcut yaşamıyla ilgili sahip olduğu hayal kırıklığı ve hatta belki de karışıklık nedeniyle kendi kaderini değiştirmek ve güzelleştirmek istemesinden kaynaklanıyor.

“Gezmeye çıkan herkes kaybolacak diye bir kural yok.”

– J. R. R. Tolkien

Some figure

Uzun bir yolculuk yapmak üzere kaçmak: Mesafe ve seyahat

Geri dönüp başka bir perspektiften görebilmek için kendini bir problemden uzaklaştırmak ve kaçmak arasında ince ama derin bir fark var. Ama yine de, bir problemden tamamen kaçarak onunla yüzleşmeyi reddetmek de başka bir şey. Karmaşık kısım, insanların ilkini mi yoksa ikincisini mi yaptıklarını her zaman fark edememeleri.

Bir yolculuğa çıkmak, kişinin bakış açısını değiştirmesine veya bir şekilde kaçmasına olanak sağlayan olaylardan biri. Öyle ya da böyle, her yolculuk bir insanı olağan rutinden ve bu rutinle ilişkili problemlerden ayırır. Bir kişi uzun bir yolculuğa çıktıktan sonra geri dönmek istemediği durumd da, bağlantıların kesilmesi çok daha radikal bir biçimde gerçekleşir.

Bu seçeneğin ne kadar sağlıklı veya nevrotik olduğu, bu yolculuğa çıkan kişilerin hem motivasyonlarına hem de amaçlarına bağlı olabilir. Eğer motivasyon rahatsızlık yaratan her şeyden ayrılmaksa, o zaman muhtemelen bu kişi bir gezi kisvesi altında kaçıyor diyebiliriz. Amacınız her şeyin mükemmel olacağı mutlu yeri bulmaksa, muhtemelen sadece ve sadece kaçıyorsunuz demektir.

Kaçmak ve uzun bir yolculuk

İnsanlar kişisel gelişim için, yenilik istediklerinde veya dünyayı merak ettiklerinde ve onu keşfetmek istediklerinde yolculuk ederler. Seyahatlerin günlük sorunlar ile ilgisi yoktur, ancak bakış açılarını genişletmek için güçlü bir istekle birlikte hayatımızda yer alırlar. Planlar yapmaktan zevk aldıkları için, bu insanlar daha fazla öğrenmek ve en üst sınırına kadar hayatı yaşamak isterler. Yeni şeyler görmek veya öğrenmek isteyen insanların seyahatlerinin çatışmalardan kaçma arzusuyla hiçbir ilgisi olmayacaktır ve bu geziler sadece ve sadece kişisel gelişim amacıyla gerçekleşecektir.

Diğer yandan, bitkin düşmek üzereyken de gezi planlayanlar var. Temelde, bu gezilerin arkasındaki motivasyon, artık sorunlarıyla ilgilenmeme arzusu ve sevmedikleri her şeyi bir kenara bırakma isteği oluyor. Yani, bu insanlar, hayatları için “yeni bir sayfa yazmaya” çalışmıyorlar. Bunun yerine öncekileri “silmeye” çalışıyorlar.

Bu tür durumlarda, gezi planlaması nispeten gereksiz olacaktır ve bir sebebe dayandırmak yerine hayatın akışında ve doğaçlama olarak çok daha fazla şey yaparlar. Gezi sırasında eşlik edecek davranış temaları da genellikle yoğun sessizlikler, çığlıklar ve kapı çarpma gibi şeyler olacaktır.

Buradaki asıl zorluk, bir kişinin kendisinden başka neredeyse her şeyden kaçabilmesidir. Geride bırakmak istedikleri sorunların ulaştıkları yeni mekanlarda yeniden ortaya çıkması durumu ise oldukça yaygın bir durum. Evet, senaryo değişiyor, ancak başlarına gelenlerin özü aynı kalıyor. Aslında, bir anlamda, her şey daha da kötüleşiyor.

Some figure

İç yolculuk

İnsanların içe bakışa karşı direndiği zamanlar da oluyor, çünkü insanlar belirli fantezilerinden vazgeçmek istemezler. Ayrıca, asla iyileşmeyeceğini düşündükleri açık yaralara tuz basmaktan korkmaları da bir başka neden. Tabii ki bunun arkasındaki neden korkaklık ya da zayıf olmaları değil. Bunu yapan insanlar bunu etkili bir çözüm olarak görürler. Ancak, tabii olarak, gerçekler aslında böyle değil.

Seyahat ettiğinizde yaşadığınız yenilik size harika gelecektir çünkü farklı bir hayata sahip olma yanılsamasını yaşarsınız. Ancak, günler, haftalar ve aylar geçtikçe işler değişecektir. Bu dünyadaki hiçbir yer, üzüntü, hayal kırıklığı, bencillik, kıskançlık, öfke ve ilk bakışta görmediğiniz diğer her şeye karşı bağışık değil.

Son olarak, bu yenilik hali sona erdiğinde, daha öncesinde sahip olduğunuz rahatsızlıklar hızla yeniden ortaya çıkar. Bu rahatsızlıklar kendilerini başka şekillerde de gösterebilirler, ama orada öylece durmaya devam ederler. Böylece, gizli hazinenizin başka bir yerde, ülkede veya kıtada olduğunu ve yanlış kaderi takip ettiğinizi düşünebilirsiniz. Böylece, kendinizi başka bir kaçış yolculuğuna çıkmış olarak da bulabilirsiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


Vicente, A. F. (Ed.). (2010). Nomadismos contemporáneos: formas tecnoculturales de la globalización (Vol. 16). EDITUM.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.