Logo image
Logo image

Uyum Bozukluğu: Sorunlarınızın Altında Eziliyor Musunuz?

4 dakika
Uyum Bozukluğu: Sorunlarınızın Altında Eziliyor Musunuz?
Tarafından yazılmıştır Francisco Pérez
Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

İşten çıkmak, ciddi bir hastalık, ayrılık ya da mali sorunlar gibi dertleriniz varsa kendinizi bunalmış hissedebilirsiniz. Endişeli, huzursuz, mutsuz ve öfkeli olabilirsiniz.

Bu stresli olaylardan sonra böyle hissediyorsanız endişelenmeyin. Tamamen normal. Ancak, belirtileriniz günlük yaşantınıza önemli ölçüde müdahale ederse, bir uyum bozukluğu çekiyor olabilirsiniz.

Uyum Bozukluğu, Ruhsal Bozuklukların Tanısal ve Sayımsal El Kitabında (DSM-5) listelenmiştir. Bu, travma ve stresle ilişkili hastalık kategorilerine girmektedir. Bunlar, travmatik veya stresli bir olaya maruz kalmanın tanı kriteri olarak açıkça görüldüğü bozukluklardır.

Some figure

Bu kategoride belirtilen rahatsızlıklar ise şöyle:

 • Travma sonrası stres bozukluğu
 • Akut stres bozukluğu
 • Reaktif bağlanma bozukluğu
 • Engelli Sosyal Etkileşim Bozukluğu
 • Uyum bozukluğu

Travmatik veya stresli bir olaydan sonra psikolojik sıkıntı kişiden kişiye değişir. Bazı kişilerde, belirtiler korku ve endişeye dayanır.

Bununla birlikte, travmatik veya stresli deneyimler geçiren birçok insanın ruhsuzluk, öfke, düşmanlık veya bağlı olmayan semptomları vardır.

Travmatik veya stresli bir olayın ardından semptomların çeşitliliği nedeniyle, psikologlar yukarıdaki bozuklukları “Travma ve stresle ilişkili bozukluklar” kategorisine dahil ederler. Bazı insanlar olumsuz deneyimlerini diğerlerinden daha erken yaşarlar.

Değişikliklere uyum sağlamak 3 aydan fazla sürdüğünde ve kurtarılması zor olduğunda, uyum bozukluğunuz olabilir.

Uyum bozukluğu tam olarak nedir?

Bu bozukluğun temel özelliği, tanımlanabilir bir stres faktörü nedeniyle ortaya çıkan duygusal veya davranışsal semptomlardır.

Bu stresli olay ayrılma gibi tek bir olay olabilir. Ancak, birden fazla stres oluşturucu da hastayı evlilik sorunları ile ilgili problemler gibi etkileyebilir.

Bu stresörler veya problemler tekrar tekrar ortaya çıkabilir. İki örnek olarak geçici iş krizleri ya da tatmin edici olmayan cinsel ilişki verilebilir.

Alternatif olarak, sürekli olarak, kronik bir hastalık durumunda veya yüksek suç oranı olan mahallelerde yaşamaktan kaynaklı olabilir.

Stres faktörleri bir bireyi, tüm bir aileyi veya daha büyük bir grubu veya topluluğu etkileyebilir. Doğal bir felaket olduğunda böyledir.

Ve sonra bu problemlerin bir kısmı okula gitmek, ailenizle yaşadığınız evden ayrılmak, evlenmek, anne olmak, vb.

Ayrıca, bu stres faktörleri sevilen birinin ölümünün sonucu olabilir. Ancak ölümden sonra işler olayın derinliği, süresi ve niteliğine bağlı olarak beklediğinizden farklı ilerleyebilir. Sonuç olarak uyum bozukluğu intiharla büyük ölçüde bağlantılıdır.

Some figure

Bir psikolog bir uyum bozukluğunu nasıl teşhis eder?

Ruhsal Bozuklukların Tanısal ve İstatistiksel El Kitabına göre (DSM-5) psikologlar aşağıdaki tanı kriterlerini dikkate almak zorundadırlar.

A.Tanımlanabilir stres etkenlerine yanıt olarak duygusal veya davranışsal belirtilerin geliştirilmesi. Bunlar stresörün başlangıcından sonraki üç ay içinde ortaya çıkar.

B.Davranış veya semptomlar klinik olarak önemlidir. Bu, aşağıdaki özelliklerden biriyle veya her ikisi ile kendini gösterir:

 • Yoğun sıkıntı stresörün ciddiyetine veya yoğunluğuna orantısızdır. Dışsal bağlamın ve kültürel faktörlerin semptomların ciddiyetini ve sunumunu etkilediğini unutmayın.
 • Önemli alanlarda önemli işlevsellik düşüşü (iş, sosyal yaşam, vb.)

C.Stresle ilgili değişiklikler başka bir ruhsal bozukluk için gerekli kriterleri karşılamamaktadır. Bunlar sadece önceden var olan bir ruhsal bozukluğun alevlenmesidir.

D.Semptomlar normal yastakiyle aynı değildir.

E.Stres faktörü veya sonuçları bir kez bittiğinde, belirtiler altı aydan fazla sürmez.

Some figure

Adaptasyon bozuklukları türleri

Ruhsal Bozuklukların Tanısal ve İstatistiksel El Kitabı (DSM-5), uyum bozukluğunu aşağıdakilerle ayırır:

 • Depresif duygudurum: Hasta düşük, umutsuz hisseder ve genellikle ağlamaktan hoşlanır.
 • Anksiyete: Hasta tedirgin, endişeli, heyecanlı veya ayrılık kaygısı hisseder.
 • Karışık depresif duygudurum ve anksiyete: Depresyon ve anksiyetenin bir kombinasyonu baskın faktörlerdir.
 • Davranış bozukluğu.
 • Davranış ve duygular arasındaki karışıklık: Hasta duygusal belirtiler ve davranışsal değişiklikler yaşar.
 • Belirtilmemiş: uyum bozukluklarının diğer alt tiplerine uymayan uyumsuzluk tepkileri.

Son olarak, DSM-5 ayrıca bu bozuklukları akut uyum bozukluğuna (eğer 6 aydan az sürüyorsa) veya kalıcı (altı ay veya daha fazla) olarak ayırabiliriz.

Uyum bozukluğu nasıl ortaya çıkar?

Hayatınızda bir sorun veya stres yaşadıktan sonra, olayı izleyen üç ay içinde semptomları hissetmeye başlarsınız. Sorun kaldırıldıktan sonra belirtiler 6 aydan fazla sürmez.

Eğer problem akut bir olay ise (örneğin işten kovulma) semptomların başlangıcı genellikle acildir. Onları birkaç gün içinde deneyimleyebilir ve o kadar uzun sürmez (birkaç aydan fazla sürmez).

Bununla birlikte, eğer problem ya da etkiler daha uzun sürerse, uyum bozukluğu devam edebilir ve kronikleşebilir.

Some figure

Uyum bozukluğu yaygın bir hastalık mı?

Uyum bozuklukları çok yaygındır. Bununla birlikte, yaygınlık, grup araştırmacılarının çalıştığı duruma ve kullandıkları değerlendirme yöntemlerine bağlı olarak büyük ölçüde değişmektedir. Uyum bozukluğu tanısı ile ruh sağlığı için ayakta tedavi görenlerin yüzdesi% 5 ile% 20 arasında değişmektedir.

Öte yandan, hastane içi psikiyatri kliniklerinde genellikle daha fazla uyum bozukluğu vakası görülmektedir. Aslında, hastanelerdeki oranlar% 50 kadar yüksek olabilir.

Uyum bozukluğu için risk faktörleri nelerdir?

Zor durumlardan geçen insanlar genellikle çok fazla stresle uğraşırlar. Bu insanların bu bozukluğa sahip olma riski daha yüksektir.

Aynı zamanda, doktorlar bir tanı koyduğunda hastanın kültürel bağlamını dikkate almalıdır. Strese verilen cevabın uyumsuz olup olmadığına bakmak zorundalar.

Ayrıca, stres etkeni ile ilişkili psişik rahatsızlığın beklediğinizden daha büyük olup olmadığını düşünmelidirler.

Some figure

Uyum bozukluğum olduğunu düşünüyorsam ne yapabilirim?

Her şeyden önce, bir psikolog veya psikiyatrist görmenizi öneririz. Bir sorunun sizi bunalttığını hissediyorsanız, aşağıdaki önerileri izleyin:

 • Daha önce benzer bir duruma düştüyseniz ve nasıl çözdüğünüzü düşünün.
 • Aileniz ve arkadaşlarınızla nasıl hissettiğiniz hakkında konuşun.
 • Fikirlerinizi düzenleyin. Bir kerede her şey için endişelenebilirsiniz. Bu yüzden biraz düşünün, çünkü bazı şeyler sizi diğerlerinden daha fazla endişelendiriyor. Bir defterde, mevcut sorunlarınızı yazın ve en az endişelendiğiniz ve daha çok endişe verici olanları sıralayın. Bazı şeylerin çok önemli olmadığını göreceksiniz.
 • Sadece bir problem seçin. Çözülmesi en kolay problemle başlayın.
 • Sorununuzu nasıl çözeceğinizi düşünün ve eyleme geçirin. Bir değişiklik yapın.
 • Egzersiz yapın, rahatlatıcı bir banyo yapın, kendiniz için biraz kaçamak yapın.

Sonuç olarak, sorunlarınız gitmezse veya belirtilerinizi kontrol edemiyorsanız bir uzmana danışın. Birinci basamak doktorunuza veya doğrudan bir psikologa gidebilirsiniz. Sonuçta, psikologlar size bir bozukluğunuz olsun ya da olmasın, yardımcı olacaktır.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.