Ünlü Olmanın Bedeli: Chicago Müzikali

Ünlü Olmanın Bedeli: Chicago Müzikali
Leah Padalino

Yazan ve doğrulayan film eleştirmeni Leah Padalino.

Son Güncelleme: 25 Ekim, 2022

Chicago ünlü olmanın bedelinin konu edildiği asla eskimeyen müzikallerden biridir. Sayısız kez sahnelenmiş ve hatta sinemaya uyarlanmıştır. Sinemadaki versiyonu Rob Marshal tarafından yönetilmiş ve 6 Oscar kazanmıştır. İki büyük ödül en iyi film ve Catherine Zeta Jones’un aldığı en iyi yardımcı kadın oyuncu ödülü olmuştur.

Film çok büyük sükse yapmıştır. Harika müzikal eserler içerir ve sizi en başından itibaren ağına düşürecek Kabare tarzı bir estetiği vardır. Fakat filmin “kamera arkasında” neler döndü?

Chicago’nun sinema versiyonu müzikalin bir adaptasyonudur ve bu müzikal durduk yere ortaya çıkmamıştır. Esasında gazeteci Maurine Dallas Watkins tarafından 1926’da yazılan tiyatro oyununun bir uyarlamasıdır.

Chicago Tribune gazetesi için çalışmış ve şehri alt üst eden cinayetin haberini yapmıştır. Sansasyonel gazetecilik etkili bir tür haline geliyor ve katiller gerçek ünlüler haline geliyorlardı. Bu haberde yer alan Beulah Annan ve Belva Gaertner sevdikleri adamları öldürmüşlerdi.

Oyun çıktıktan sonra, bu oyunun sinema adaptasyonları da oldu; ilki sessiz bir filmdi. Sonrasında, Chicago günümüzdeki müzikal versiyonu ile ön plana çıktı ve en sonunda da bu makalede odaklanacağımız sinema versiyonu yayınlandı.

chicahodan sahne

1920 Chicago’sunda Kadınlar

Hadi 1920’lere Chicago’ya geri dönelim. Bu iki dünya savaşı arasındaki Büyük Buhran dönemidir. Caz ve “flapper” zamanlarıdır ve kadınlar Amerika’da oy kullanma haklarını yeni elde etmişlerdir. Bazı kadınlar maddi olarak bağımsızlaşmaya başlamışlar ve özellikle kadınlar için bazı değişimlerin yolu görünmüştür.

Kadınların giyim kuşamlarındaki radikal değişiklikleri düşünün. Korselerini bir kenara bırakıp kıvrımlarını çok fazla göstermedikleri bir tarza yönelmişlerdir. Saçları ve etekleri kısalmıştır. 20’ler kadınların değişimindeki en önemli süreçlerden biridir.

Bazı kadınlar içki ve sigara içmeye, müzik yapmaya ve erkeklerin gittikleri yerlere gitmeye başlamışlardır. Bunun sonuçlarından biri kadınların hayallerinin mükemmel kadın olmaktan ve ev sınırları içinde uzaklaşması olmuştur. Ne yazık ki, bunun için her zaman kolay bir yol bulunmuyordu ve direnişlerle karşılaşmaları uzun sürmedi.

Chicago, tüm bunları olağanüstü bir şekilde yansıtan caz ritmlerinin hakim olduğu bir müzikaldir. İki ana karakteri de 20’lerde yaşayan kadınlardır. Çok farklı hayatları fakat benzer umutları ve hayalleri vardır ve yolları hapishanede kesişir:

Velma Kelly

Velma Kelly Chicago Onyx Kulübünde sahne alan bir şarkıcı ve dansçıdır. Çok ünlüdür ve kardeşi Veronica ile birlikte sahne almaktadır. İki kardeş her zaman birliktedirler ve gösterileri Chicago’da görülmesi gereken şeylerdendir. Ama bir gün Velma gösteriye geç çıkar ve Veronica olmadan gösteriye devam eder. Sahnedeyken polis onu, kardeşini ve kocasını öldürmek suçundan tutuklamaya gelir. Velma ikisinin birlikte olduklarını öğrenip onları öldürmüştür. Velma hapse düşer ve burada Roxie Hart ile tanışır.

Roxie Hart

Roxie Hart, her şeyin ünlü olmanın etrafında döndüğü Chicago’da yaşayan genç hırslı bir kadın. Kocası Amos Hart sayesinde ayakta kalıyor. Amos’un iyi bir kalbi var ama “aklı bir karış havada” ve büyük hayalleri yok.

Roxie ise ünlü olmanın ve Chicago’nun en popüler kulüplerinde sahne almanın hayalini kuruyor. O kadar hırslı ki hayallerini gerçekleştirmek için yapamayacağı şey yok. İşte tam da böyle düşünürken karşısına Fred Caseley çıkıyor. Fred Roxie’ye eğer onunla cinsel ilişkiye girerse çevresindeki insanlarla konuşup ona bir gösteri ayarlayabileceğini söylüyor.

Bu şekilde gizli ilişkileri başlıyor. En azından Fred Roxie’den sıkılana ve onunla yatıp yatamayacağı üzerine iddiaya girdiğini ve gerçekte tanıdığı kimse olmadığını ya da onunla ilgilenmediğini söyleyene dek. Roxie öfkeden deliye dönüp Fred’i vurur ve Fred ölür. Roxie hapse girer ve burada Velma Kelly ile tanışır.

“Cinayetin sanat olmadığını kim söylüyor?”

– Roxie Hart, Chicago

Chicago, Saf Tiyatro

İlk başta, çok iyi anlaşmazlar. Roxie Velma’ya hayrandır ve ona yakınlaşmak için her şeyi yapmaktadır. Bu Velma’nın pek de umurunda değildir ve Roxie’yi görmezden gelir. Fakat basın Roxie’nin vakasıyla çok ilgilenmeye başladığında roller değişir. Tüm bu ilgi Velma Kelly’nin bir kenara itilmesine sebep olur. Durum böyle olunca Velma Roxie’ye yakınlaşmak için her şeyi yapmaya başlar fakat bu ez de Roxie onu görmezden gelir.

Chicago, ünlü olmanın ve çok hırslı olmanın tehlikesiyle ilgilidir. Filmi izlerken iki katil arasında geçen inanılmaz bir çekişmeye tanık olursunuz. İkisinin de avukatı Billy Flynn’dir, ikisi de medyada çok başarılı yansımalar edinmiştir ve bu iki duruşma da şehirde en çok konuşulan duruşmalardır. Roxie’nin hayali sonunda gerçek olur: ünlü olmuştur ve Velma Kelly’den de daha ünlü olmanın tadını çıkarıyordur.

“Reklamın iyisi kötüsü yoktur” lafını da hatırlayacağımız üzere, Chicago’da ünlü olmanın her şey olduğunu biliyoruz. Roxie hapishaneye girmeden önce hiç kimseydi. Ama cinayetten sonra inanılmaz derecede ünlü oldu. Bu sebepten dolayı hapisten çıkınca teklif yağmuruna tutulacağını ve büyük bir müzikal yıldızı olacağını düşündü. Roxie işlediği cinayeti hayallerine açılan bir kapı olarak gördü.

Velma ise cinayeti işlediğinde hali hazırda ünlüydü. Cinayetten önce şehrin her yerinde olsa da, Roxie dikkat çekmeye başladıkça, Velma ilgiyi yitirdi.

Basın

Basın filmde önemli bir rol oynar. İzlerken, basının ne kadar etkisi olduğunu ve olayları nasıl manipüle ettiğini görebilirsiniz. Bazen birini sevmemiz ya da nefret etmemiz gerektiğini de söyleyen basındır. Eleştirel değiliz ve sansasyonlara çok kolay ayak uyduruyoruz. Bu, küçük kızların bile Roxie Hart gibi olmak istedikleri Chicago’da oldukça açık bir şekilde yansıtılır.

chicagodan sahne

Hukuk

Aynı şey hukuk için de geçerlidir. Avukatları Billy Flynn ahlaki kuralları olmayan ve hiçbir davayı kaybetmeyen biridir. Müvekkilinin masum olup olmadığı dahi umurunda değildir. Avukatın umurunda olan tek şey alacağı 5.000 dolarlık ödemedir. Billy için her şey bir oyundur ve rolünü çok iyi oynamaktadır. “Oyuncularını” eğitip onları serbest bıraktırır. Ama bu masum insanların ölmesine izin vermek ve suçluların özgür kalmasını sağlamak demektir. Herkesin adalet anlayışı aynı değildir.

Para

Para filmin diğer önemli özelliklerinden biridir. Billy Flynn parayı umursayan tek kişi değildir; Mama Morton, yozlaşmış bir hapishane gardiyanının da derdi paradır. Chicago’da ahlaki kurallar işlemez. Gazeteciler haber ve “taze kan” peşindedirler ve gerisi umurlarında değildir. Ayrıca, bu yalnızca filmde gördüğümüz bir şey değildir, gerçek yaşamda da bu böyledir. Charles Manson gibi ünlü olan birçok katil bulunmaktadır.

Roxie ve Velma düşman olmanın onların yararına olmadığını anlarlar. Eğer birlikte çalışırlarsa çok daha başarılı olacaklarını fark ettiler. Sonunda, sansasyonel gazeteciliğin “doğal” sonuçlarından biri olarak, ünlerinin geçici olduğu ortaya çıkar. Bu yalnızca an meselesidir ve başka insanlar belirdiğinde onlar unutulacaklardır. Ün, adalet, para ve basın filmin işlediği konulardandır. Gerçek bir tiyatro için gerekli olan ögeler gibidirler: Chicago hakkında caz ritmini ortaya koyan bir oyun.

“Burası koca bir sirk, evlat. Tıpkı bir panayır yeri gibi. Bu duruşmalar -tüm dünya- yalnızca gösteri dünyasından ibaret. Ama sen, evlat, zamanın en büyük yıldızıyla çalışıyorsun!”

– Billy Flynn, Chicago

İlginizi çekebilir ...
Mulan: Kadınlar İçin Mükemmel Bir Örnek
Aklınızı Keşfedin
sayfasında okuyun Aklınızı Keşfedin
Mulan: Kadınlar İçin Mükemmel Bir Örnek

Mulan, Hua Mulan'ın Çin efsanesinden esinlenen bir 1998 Disney filmi. Film eleştirmenlerce beğeni topladı ve ayrıca gişede başarılı oldu.


Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.