Logo image
Logo image

Umarım İyisindir

3 dakika
Hangi ülkeden olursan ol, umarım iyisindir. Umarım kendine iyi bakıyor, evde kalıyor, dünyaya pencerenden bakıyor, ve bunun şu an yaşamı korumanın tek yolu olduğunu anlıyorsundur. Güvende kalmanı istiyoruz, çünkü sen bizim için önemlisin.
Umarım İyisindir
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Umarım iyisindir, evdesindir, ve kendine ve sevdiklerine bakıyorsundur. Umarım, gelecek günlerde sen ve sevdiklerin acı çekmezsiniz. Senin için dileğim güvende ve bağışık olmanız.

Umarım korumaların yüzlerce, binlerce insanı savaşlar ve seferlere karşı korumuş olan Orta Çağlardaki o Romanesk kiliselerinki gibi olur. Ve tabii epidemilere karşı da!

Çünkü, belki de bunu inanılması zor bulursun ama, hepimiz bir savaştayız. Bu senaryo garip hissetmemize sebep oluyor ve hatta gerçek görünmüyor, enfeksiyonu kapmış insanların ve kaybedilenlerin sayıları her geçen gün artıyor.

Haruki Murakami kitaplarından bir tanesinde hepimizin fırtınalardan geçmek zorunda olduğunu söyler. Ayrıca der ki, bulutlar geçtikten sonra nasıl hayatta kalmayı başardığımızı bilmeyebiliriz, ve hatta böyle bir fırtınanın gerçekleşmiş olduğundan şüphelenmeye bile başlayabiliriz.

Durum ne olursa olsun, kesin gibi görünen bir şey var: bunların hepsi geçtikten sonra büyük ihtimalle aynı insan olmayacaksın. Belki başka bir şekilde, başka değer ve düşüncelerle yeniden, farklı bir şekilde başlamana izin verecek iyi şeyler öğreneceksin.

Ancak bu yarın hakkında düşünmenin zamanı değil. Şimdiki zamana bakmalı ve ortak sorumluluğunu kabul etmelisin. Bu bir araya gelmenin ve cesur olmanın zamanı.

Kimsenin bizi buna hazırlamamış olması fark etmiyor. Evet, hayat durmuş gibi görünüyor ve tüm planlarımız büyük bir belirsizlik denizinde felç olmuş durumda. Ancak, bu hayal kırıklığı ile başa çıkmak ve hayatın devam edebilmesi için evini dünyan haline getirmen gerektiğini anlamalısın.

Some figure

Nereden Olursan Ol, Umarım İyisindir

Nereden olursan ol, umarım iyisindir. İskoçya’dan, Güney Afrika’dan, Arjantin’den ya da Yeni Zelanda’dan olman fark etmeksizin, yapman gereken tek şey mevcut durumumuzu anlamak ve evde kalmak.

Ülkenin hükumetinin kararlarının ötesine geç ve sorumluluk sahibi davran. Çünkü, birçok durumda aksiyon almaya zorlanan insanlar bunu yapmakta yavaş kalıyor.

Sana hareket özgürlüğü ve ekonominin hakim olması gerektiğini söyleyen herhangi birini dinleme. Grup ya da sürü bağışıklığı teorisi işlemiyor, yardımcı olmuyor ve aslında şu an ölümcül.

Bundan dolayı, eğer ülken hala normal bir hayat yaşayabileceğini söylüyorsa pandemi kelimesinin sözlükteki karşılığını bul. Haberleri kontrol et, Dünya Sağlık Örgütünün verdiği bilgilere bak ve Amerika Birleşik Devletleri, İspanya ya da İtalya gibi ülkelerde neler olduğunu öğren. Sadece evde kal!

Kendine İyi Bak

Kendine iyi bak, koruyucu önlemler al ve evini sadece gerçekten gerekli olduğunda terk et. En önemlisi, sevdiklerine ve bu hastalığa karşı en savunmasız olanlara iyi bak.

Bu karanlık zamanlarda hepimizin şükran dolu olması gereken bir avantaj, mesafelere rağmen sevdiğimiz insanlara yakın kalabilmek için gereken teknolojik imkanlara sahip olmamız.

Şimdilerde, sevgiye ve sevdiklerine güvende kalmak ve enfeksiyon eğrisini düzleştirmek için evinde kalarak bakmaya devam etmek hiç olmadığı kadar kolay.

Telefonunu kullan, yapabildiğin kadar görüntülü arama yap, iletişim kur ve pozitif duygular paylaş. Sadece evde olduğun, kendine bakıyor olduğun şeklindeki basit gerçek dolayısıyla kendinle gurur duy. Bu zamanlarda, en basit eylemler en belirleyici olanlar.

Some figure

Sana İhtiyacımız Var; Sen Önemlisin

Umarım iyisindir. Durumun ne olursa olsun, sana huzur ve güç diliyoruz. Çünkü, Carl Sagan’ın dediği gibi, hepimiz değerli ve vazgeçilmezizAncak, koronavirüs pandemisi ile birlikte ne yazık ki keşfediyor olduğumuz bir şey var: hayat sabah sisi kadar narin olabilir.

Sana ihtiyacımız var. Uyruğun, dinin, değerlerin, düşüncelerin ve mesleğin ne olursa olsun; gerekli ve önemlisin. Sen bizim için önemlisin, ve sevdiklerin için önemlisin.

Bu zamanlarda elimizde olan en değerli şey başkalarını koruyabilmek için kendilerini korumaları gerektiğini anlayan kişilerin dayanışması ve sorumluluğudur.

Bundan dolayı, anlamak gerekiyor ki diğer insanlar da senin kadar önemli. Bu internette ve televizyonda gördüğümüz bireycilik ve bencilliğin zamanı değil. Bu, bu virüsle savaşmak için bir araya gelme zamanı.

Korktuğunu Biliyorum, Ama Hepimiz Korkuyoruz, Ve Bu Geçecek

Hepimiz korkuyoruz. Beklenmedik herhangi bir durumda korku hissetmek mükemmel derecede normal. Ancak bu duygunun seni ele geçirmesine, en iyini elinden almasına izin verme. Eğer bunu yaparsan zararlı davranışlarda bulunmaya başlarsın.

Bundan dolayı kontrol edebileceğin tek şeyi kontrol etmek için elinden gelen her şeyi yap: kararların ve davranışların. Sakin ol, sorumluluk sahibi bir şekilde yaşa ve diğerlerine yapabildiğince yardım etmeye çalış.

Şimdilik, yapman gereken tek şey güvende kalmak. Kedilerden ilham al! Onlar dünyayı pencerelerden izleyerek, battaniyelere sarınarak ve basitçe her şeyin iyi olacağına inanarak yıllarını geçiriyorlar.

Sonuç olarak, umarım iyisindir. Umarım bunu hep beraber atlatacağız… Evde kalarak!

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.