Koronavirüs Eğrisini Düzleştirmek Sizin Elinizde

Mayıs 20, 2020
COVID-19 virüsünün yayılmasını kontrol altına almak için kişisel davranışlarınız büyük önem arz ediyor. Koronavirüs eğrisini düzleştirmek, virüsten etkilenen kişi sayısının hastanedeki yatak kapasitelerini aşmamasını sağlamak anlamına geliyor.

Dünya Sağlık Örgütünün genel müdürü Tedros Adhanom Ghebreyesus 11 Mart tarihinde COVID-19 virüsünü pandemi ilan ettiğinden beri pek bir şey değişmedi. Hala hastalığın bulaşmasını kontrol almaya çalışıyoruz, sağlık kurumları hastalığa karşı aşı geliştirmeyi deniyorlar ve çoğu ülke geleceğimizi sağlama alacak bir şeyi yapmak için çaba sarf ediyor: koronavirüs eğrisini düzleştirmek.

Peki burada amaç tam olarak ne? Genel manada, bu bahsettiğimiz eğrinin vatandaşların sorumluluğu ile ilgili bir grafik olduğunu söyleyebiliriz. Virüsü kontrol altına alabilmek adına, davranışlarımızın farkında olmalı ve güvenlik önlemlerine kulak vermeliyiz. Bu noktada yalnızca kendi sağlığımızdan sorumlu değiliz. Gereklilikleri yerine getirerek, çevremizdeki insanların sağlığına da değer veriyor ve en önemlisi, aramızda en yüksek risk grubunda olan insanların sağlığı için harekete geçiyoruz: yaşlı nüfus.

Çeşitli ülkelerdeki sağlık bakanları ve Güvenlik ve Acil Durumlar Koordinasyon Merkezleri temsilcileri amacımızın, bu güç koşullarda sağlık servislerinin çökmesini önlemek adına enfekte kişi sayısını azaltmak olduğunu belirtiyorlar. İtalya’da şu an hastalıktan etkilenen kişi sayısı yatak kapasitelerini aşmış durumda ve ülkede eşi benzerine rastlanmamış bir olağanüstü hal söz konusu.

Bu bağlamda, amaç gayet açık ve bunu yalnızca birlikte başarabiliriz: hepimiz bu durumun bir parçasıyız ve yine hepimiz kişisel davranışlarımızdan sorumluyuz. Talimatlara uymalı ve salgının yönetilebilmesi adına koronavirüs eğrisini düzleştirmeye çabalamalıyız.

Koronavirüs eğrini düzleştirmek

Koronavirüs Eğrisini Nasıl Düzleştirebiliriz?

Virüs konusunda bildiğimiz net bir şey var; henüz COVID-19 aşısının bulunamaması. Hastalığı iyileştirmenin henüz bir yolu olmamakla birlikte, Dünya Sağlık Örgütü’ne göre enfeksiyon oranı 1.4 ile 2.5 arasında. Bu da demek oluyor ki virüse yakalanan her insan hastalığı iki ya da üç kişiye bulaştırabilir. Bundan ötürü de, bu sayıların düşürülmesi hedefleniyor.

Epidemik ya da koronavirüs salgını gibi pandemik durumlarda, salgının durdurulması hayati önem taşır ve de bunun başarılmasından her birimiz sorumluyuz!

Salgının önlenmesi yalnızca sağlık kuruluşlarının görevi değil. Virüs bulaşmaya devam edecek ancak bu salgını hafifletir ve günlük ulaşılan maksimum enfeksiyon sayısını azaltabilirsek; koronavirüs salgını daha yönetilebilir bir hal alacaktır.

Bundan dolayı sırada, koronavirüs eğrisini nasıl düzleştirebileceğimizden söz edeceğiz.

Koronavirüs Eğrisi Grafiği Tam Olarak Ne Anlatıyor?

Grafikte ilk bakmanız gereken kesik kesik çizgilerle belirtilen yatay doğru. Bu doğru sağlık kuruluşlarının kapasitesini temsil ediyor. Bundan ötürü, enfekte olan hasta sayısının bu doğrunun üstüne geçmemesi gerekiyor. Çünkü bu doğru, hasta insanlara hızlı ve etkili müdahale edilebilecek yerleri belirtiyor.

Daha iyi kavrayabilmek adına, iş çıkışı gibi kalabalık saatlerde metronun yoğunluğunu hayal edin. Bazen metro o kadar dolu olur ki artık daha fazla yolcu binemez hale gelir. Metro talebi karşılayamaz ve insanlar durakta beklemek zorunda kalır.

Aynı şey sağlık sistemimiz için de geçerli. Eğer enfekte olan insan sayısı hastanelerin kapasitesini aşarsa, hastalar gerekli tedaviyi göremezler.

Burada amaç, her daim bu doyum noktasının altında kalmak. Bu sayede, koronavirüsün tehlikesi azaltılabilir ve durum daha kolay kontrol altında tutulabilir.

metro durağında kadın

Grafiğin Kaynağı Nedir?

Koronavirüs eğrini düzleştirme ihtiyacı Dr. Roy Anderson tarafından The Lancet dergisinde son dönemlerde yayınlanan araştırmaya dayanıyor.

Çin’de yaşanan zorluklar; salgın, önlem ve aksiyon anlamında benzer mekanizmaları yürürlüğe koymakta bizlere avantaj sağladı. Bunun işe yaramasının nedeni, Çin’in koronavirüs salgınını kontrol altına almayı başarması oldu. Artık günde 10 vakadan az görülüyor ve tabii Çin’in nüfusunu düşündüğünüzde bu olağanüstü bir başarı.

Bu noktada açık olan bir durum var: Çin otoriter bir rejimle yönetiliyor. Avrupa gibi demokratik ülkelerin yer aldığı bazı bölgelerde belirli önlemlerin alınması daha zor olabilir. Bundan dolayı, bir şeyin altını tekrardan çizmek istiyoruz; kişisel sorumluluğumuz da en az devletin talimatları kadar büyük önem arz ediyor.

Hepimizin Sorumluluğu: Koronavirüs Eğrisini Düzleştirmek Bizim Elimizde

Koronavirüs eğrisini düzleştirmenin bizim elimizde olduğu aşikar. Hijyen açısından alınan tipik önlemlerin, ellerimizi yıkamanın ve birbirimizle belirli bir mesafede durmanın yanı sıra başka senaryolar da bulunuyor.

Vatandaş olarak, en yüksek risk grubundaki bireylerin bakımı konusunda son derece ilgili olmalıyız. Hasta olan yaşlı insanlara özel alaka göstermeliyiz.

Çoğu kültür doğası gereği yakın olmayı gerektirir. Çoğu ülkede, sarılmak, öpmek ya da el sıkışmak gayet doğal davranışlardır. Bizler sosyal varlıklarız ve arkadaşlarımız ve ailemizle buluşmanın gerçekten çok hoşumuza gittiğini inkar edemeyiz. Fakat artık zaman, olağanüstü önlemler alma zamanı.

Pandeminin kontrol edilebilir ve üstesinden gelinebilir bir hal alması için korunmak ve hareketlerimizi, temasımızı kısıtlamak adına önlemler almalıyız. COVID-19 virüsü yalnızca iki ayda 125.000’den fazla insana bulaştı ve bu virüs yüzünden 5.000’e yakın insan kaybettik.

Unutmayın; virüs yavaş yayılırsa, sağlık sistemimiz de bu durumla daha kolay başa çıkabilir. Sağlık alanındaki uzmanlara güvenelim ve her şeyden öte toplumumuz için sorumlu ve olgun davranışlar sergileyelim.

Belirsiz bir sürecin içindeyiz ve şimdi elimizden geleni yapma zamanı. Bunu başarabiliriz ve unutmayın; her şey sizinle başlıyor!