Uçmaya Gidiyorum, Kanatlarımı Kırpsanız Bile

Etrafınızdaki insanların sizi değişmekten alıkoyduğunu düşünüyorsanız, sadece bir şeyi aklınızdan çıkarmayın: yüksekten uçmalısınız.
Uçmaya Gidiyorum, Kanatlarımı Kırpsanız Bile
Sergio De Dios González

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Sergio De Dios González.

Tarafından yazılmıştır Sonia Budner

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Bazen insanlar başka yetenekler geliştirmek veya zamanlarını farklı aktiviteler yaparak geçirmek istediklerini düşünürler. Ancak, “uçmaya gidiyorum” veya “bir değişikliğe ihtiyacım var” dedikleri zaman, etraflarındaki insanların kendilerini desteklemediğini keşfedebilirler.

Bu, çiftlerin başına gelebilir, ancak bunun aile ortamlarında da gerçekleştiği birçok durum vardır. Her kişisel gelişim ve değişim sürecinin kendine has zorlukları vardır. Bu makalede bahsedeceğimiz en yaygın olanlardan biridir.

Hayat statik değildir. Şeyler değişir, insanlar evrimleşir ve her zaman aynı yöne veya aynı hızda gitmezler. Bize yakın olanların kendi kişisel gelişimimiz için yapmaya karar verdiğimiz değişiklikleri neden her zaman destekleyemediklerini anlamak bu yüzden çok önemlidir. Aslında, üstesinden gelmemiz gereken büyük bir engel haline gelebilirler.

“Çoğu insan, başkasıdır. Düşünceleri bir diğerinin fikirleridir, yaşamları taklitten ibarettir, tutkularıysa aktarma.”

– Oscar Wilde

çıplak ayak yürüyen kadın

Peki bu neden gerçekleşir?

Öncelikle, herhangi bir değişiklik veya kişisel gelişim sürecinin, yalnız yaşamadıkları veya tecrit edilmedikleri sürece, yalnızca onu yaşayan kişileri etkilemediğini akılda tutmalıyız. Çoğu durumda, biz başka bir kişinin dünyasının önemli bir parçasıyız. Dolayısıyla, eylemlerimiz ve kararlarımız onları da etkileyebilir.

Uçmaya karar verdiğimizde, etrafımızdakilerin hayatlarını da etkileyebiliriz. Bu, kendi yaşamlarında değişiklikler yapmaları gerektiğini düşünmelerine neden olabilir, ve bunlar yapmakta isteksiz oldukları değişiklikler olabilir.

Değişim korkutucudur. Ancak, değişiklik gerektiğinde, gelişme arzusu daha da artar ve artık rahatlık bölgemizi terk etmekten korkmayız. Kararlarımıza karşı çıkanların neler hissedebileceklerini tahmin etmek sorun değildir. Böylece her gelişim ve kişisel gelişim süreci, başkalarıyla olan ilişkilerimizde doğal bir seçilim gerçekleştirir.

Bu anlar, insanları etrafınızda olmaya neyin motive ettiğini fark etmenize yardımcı olabilir. Ancak, yine de kısmi bilgilerden yaptığımız varsayımlarımızdan geldikleri için yorumlamalara dikkat etmek önemlidir.

Bu “uçmaya gidiyorum” anlarına neden olabilecek durumlar, kendi içimizde karşılaşabileceğimiz direnmeler gibi oldukça çeşitlidir. Örneğin, alışkın olduğunuz zamandan 5 dakika önce spor salonuna gitmek ve salonu açmak zorunda olan kişiyi sinirlendirmek veya gece geç saatlerde derse gitmemiz ve partnerimize her akşam yemeğini hazırlamak zorunda bırakmamızdan ötürü rahatsızlık vermek.

“Değişimin sırrı, tüm enerjinizi eskiyle mücadele etmek yerine, yeniyi inşa etmeye odaklamaktır.”

– Sokrates

Değişim süreci

Değişim, kişisel engellerle karşılaştığımız karmaşık bir süreçtir. Birisi hayatının bir yönünü değiştirmeye karar verdiğinde ortaya çıkan birkaç unsur var. Kendini tanıma bunun hayati bir parçasıdır çünkü güçlü ve zayıf yönlerimizi özyansıtma anlarıyla analiz etmemize izin verir.

Ayrıca, değişim ve kişisel gelişim süreçleri, kişinin yaşamda daha iyi bir amaç bulmak istemesini sağlayan ciddi krizler sırasında da ortaya çıkabilir. Bir kişi uçmaya karar verdiğinde, büyük olasılıkla kendi sınırlayıcı inançlarıyla yüzleşme yolunda olduğunu bilir. Bu temelde onları korkularıyla yüzleşmeye zorlar. Ayrıca, bu onların etrafındakileri de bir belirsizlik durumuna sokar, çünkü söz konusu değişikliklerin kişisel olarak kendilerini ne kadar etkileyeceğini bilemezler.

kollarını açan özgür adam

Korkularımıza rağmen uçmaya gidiyorum

Bu durumlarda, başkalarının korkularını da kendimize yansıtabiliriz. Örneğin, partneriniz gece geç saatlerde dışarıda olmanızdan dolayı endişelenebilir. Onların korkusu sizi ve güvenliğinizle ilgilidir. Bir başka örnek, ebeveynlerin, çocukları kariyeri değiştirmek istediğini söylediklerinde yaşayacakları belirsizlik hissi olacaktır. Öte yandan, bazı insanlar, yanılgıya düşerek, kendileri yaşamlarının belirli yönlerini değiştiremedikleri için diğerlerinin de yapamadıklarına inanmaktadır.

Bir değişim için can atıyorsanız ya da yaşamınızda iyileştirilebilecek bir şey olduğunu düşünüyorsanız, buna odaklanın. Size yakın olanlar, kararınızı destekleyebilir veya desteklemeyebilir, ki bu da en büyük engellerden biridir. Ancak, eğer bu insanların yeni hayatınızda olacakları varsa, o halde öyle olsun. Olacakları yoksa da, değişimin bir parçası olmayacaklardır.

İlginizi çekebilir ...
Farkındalık İyileşmenin ve Değişmenin İlk Adımıdır
Aklınızı Keşfedin
sayfasında okuyun Aklınızı Keşfedin
Farkındalık İyileşmenin ve Değişmenin İlk Adımıdır

Farkındalığa ulaşmak bir aydınlanmadır. Bilinçaltında bir bilinç oluşturmak için iç gözünüzü açmak ve ihtiyaç duyulan kişisel devrimi başlatmaktır.


Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.