Uçaklar – Sorunların Üstesinden Gelmek Hakkında Harika Bir Film

Uçaklar – Sorunların Üstesinden Gelmek Hakkında Harika Bir Film
Cristina Calle Guisado

Yazan ve doğrulayan psikolog Cristina Calle Guisado.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Bazı animasyon filmleri küçük çocuklara değerler aşılamak için harika bir yoldur. Ama büyüklerin de animasyon filmlerinden öğrenebilecekleri pek çok şey var, özellikle de filmlerde verilen mesaj sorunların üstesinden gelmek ve zorukları yenme gücü hakkında olduğunda. Pixar yapımı Uçaklar filmindeki Dusty’nin hikayesi bunun güzel bir örneği.

Uçaklar filminde, bir ilaçlama uçağı olan Dusty’nin nasıl yavaş yavaş gerçek bir yarış uçağına dönüştüğünü görüyoruz. Film, Dusty’nin hayatta karşılaştığı en büyük zorluklarla yüzleşme becerisini ön plana çıkararak bu sorunların üstesinden nasıl geldiğini anlatıyor. Dusty’nin hayalleri ve hayattan beklentileri hayatın ona sunduklarından çok daha farklı.

Dusty bir tarlada, kendisine biçilmiş tek bir kaderle – bir ilaçlama uçağı olma kaderiyle doğdu. Ancak, her zaman bir yarış uçağı olma hayalleri kurdu. Bu hayale ulaşmak için de yakıt tankeri Chug ve bir tamirci olan Dottie isimli arkadaşlarının yardımına ihtiyacı vardı.

Film boyunca Chug ve Dottie, amaçlarına ulaşması için Dusty’ye farklı şekillerde yardım ediyorlar. Chug’ın arkadaşına olan inancı tam ve sonunda Dusty’nin koçu oluyor. Dottie Dusty’nin hayalleri hakkında daha şüpheci, ancak bu onun Dusty’nin hayallerine ulaşması için elinden gelen her şeyi yapmasına engel olmuyor.

Dusty’nin hikayesini izlediğimiz sürede, filmden hedeflerimize ulaşmak için kendi hayatımızda kullanabileceğimiz birçok ders çıkarabiliriz. Yani, Dusty gibi davranabilir ve çıktığımız yolda rüzgar ne kadar güçlü eserse essin kendimize fırsatlar yaratabiliriz.

“Başarı her zaman kazanmak değildir; daha çok, hiçbir zaman vazgeçmemektir.”

– İsmi Bilinmeyen Yazar

uçaklar film ilaçlama uçağı

Uçaklar bize bahaneler hakkında dersler veriyor

Bahaneler üretmek bizi hedeflerimize ulaşmaya yaklaştırmaz ve film bunu Dusty’nin hikayesiyle açık bir şekilde gösteriyor. “Fast Lightning” takma adıyla dünya yarışının ilk turuna katılıyor ve (onun için bile) şaşırtıcı bir şekilde turu geçmeyi başarıyor. Hayallerinin gerçeğe dönüşmeye çok yaklaştığı bu anda Dusty’nin mücadeleye devam etmeyi bırakmak için hiçbir bahanesi yok.

Hayallerine ulaşabilmek için Skipper Riley adlı efsanevi bir yarış uçağından da yardım alması gerekiyor. Başta Skipper Dusty’yi eğitme fikrine pek de sıcak yaklaşmıyor. Ama sonunda Dusty’yi eğitmeye karar veriyor ve bu eğitim ikisi için de müthiş bir maceraya dönüşüyor. Sıkı bir çalışmanın ardından, Dusty kendi başına uçmaya hazır hale geliyor ve hayaline ulaşmak için savaşmaya devam ediyor. Dusty, y arış boyunca bazı rakiplerinin ona olan inançsızlığıyla yüzleşmek ve yeni arkadaşlar edinmek zorunda.

Ama Dusty başlangıçtaki mütevazı halini bir anlığına bile olsa unutmuyor. Yükseklik korkusu yüzünden alçaktan uçuyor ve adım adım sağlamlığını ve ne kadar değerli olduğunu kanıtlıyor. Bu süreçte ona inanmayanlara bile yardım ederek onların da saygısını kazanıyor.

Uçaklar bize sorunların üstesinden gelmek hakkında dersler veriyor

Yaptığımız her şeyde önümüze sorunlar çıkacaktır ve mücadeleye anlam katan şey de bu sorunların üstesinden gelmektir. Bir kez sorunların üstesinden gelebildiğimizde, devam edebilmek için motivasyonumuz artar. Uçaklar filminin kahramanı da hayallerine ulaşmak için önüne çıkan engellerle, yarış dışı kalmasına sebep olabilecek ve hayallerine ulaşmasını engelleyebilecek ciddi bir kazanın yarattığı sorunlarla yüzleşmek zorunda.

Neyse ki, filmde Dusty’nin vazgeçmesine izin vermeyen başka karakterler de var. Arkadaşlarının ve rakiplerinin sınırlarını zorlamaya cüret eden bu alçak gönüllü uçağa hayranlıklarını ve saygılarını göstererek Dusty’ye yardım ettikleri an, şüphesiz ki filmin en duygusal anı. Yeni bir Dusty doğmak üzere; küçük bir ilaçlama uçağı her zaman hayalini kurduğu ve aslında olduğu şeye, bir yarış uçağına dönüşmek üzere. Bu sorunların üstesinden gelmek hakkında harika bir mesaj!

“En iyi hikaye hiçbir zaman düşmediğimiz değil, her düştüğümüzde ayağa kalkmayı başardığımızdır.”

– Konfüçyüs

Kendini değişime bırak

Dusty’nin dönüşümü anında gerçekleşmiyor. Tırtıldan kelebeğe dönüşümü mucize değil, sabır, inanç ve çalışmanın ürünü. Dusty’nin dönüşümü onun karakteriyle de ilgili. Dusty, yardıma ihtiyacı olduğunu kabul edebilecek kadar güçlü bir savaşçı. Ve bu yolda yavaş yavaş geçmişten gelen en büyük yükünden, ilaçlama tankından kurtulması gerektiğini öğreniyor.

Hayallerini tehlikeye atan kaza, aynı zamanda harekete geçmesini sağlayan şey. Dusty’yi engelleyebilecek bir rüzgar, dönüşümü için ona güç veriyor. Bu kaza sayesinde kahramanımız hedefine yaklaşıyor. Arkadaşlarının koşulsuz desteği sayesinde, Dusty’nin gerçek kişiliğini görebiliyoruz.

uçaklar film yarış

Uçaklar, çokça önerilen, eğlenceli ve aynı zamanda heyecanlı bir film. Bunların yanında önemli bir mesaj da veriyor – yüksekleri hedeflemeliyiz. Dusty, başardıklarıyla ve beklentilerin ötesine gitmeyi nasıl başardığını gösteren hikayesiyle izleyenlere ilham veriyor.

Unutmayın, ne olmak istediğinize karar verme hakkına sahip olan tek kişi sizsiniz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.