Logo image
Logo image

Motivasyon Yaratmak İçin İpuçları

4 dakika
Motivasyon Yaratmak İçin İpuçları
Son Güncelleme: 10 Kasım, 2017

Hiç umudunun kalmadığını düşünüp her şeyi yarıda bırakan insanlardan mısınız? Norman Vincent Peale ise “vazgeçmek için her zaman çok erken” demiştir. Bazen her şey ters gidiyormuş gibi görünse de hep takip edilecek umut dolu bir yol vardır. Motivasyonunuz artık tükenmiş olsa bile, avantaja çevrilebilecek fırsatlar hep vardır, sadece siz göremiyorsunuzdur.

Çok başarılı olmuş bazı önemli kişilerin hayatlarına baktığınızda, hepsinin doğuştan yetenekli olmadığını; ilk denemede hemen başarılı olmadıklarını görürsünüz. Örneğin Steve Jobs çok kez başarısız olup reddedilmiş. Ya da Abraham Lincoln başkan olmadan önce birçok seçimi kaybetmiş. Henry Ford ise yollarda birbirini ardına dizilmiş arabalar hayal ettiğinde pek çok kişi tarafından aly konusu olmuş. Vera Rubin, kadın olduğu için Harvard Üniversitesi’ne alınmamış olsa da şimdi dünyanın en bilinen gök bilimcilerinden biridir.

“İyi bir kaybeden olmak, nasıl kazanılacağını öğretir.”

– Carl Sandburg

Asla vazgeçmeyen daha birçok ünlü ismi örnek gösterebiliriz. Bu insanlar, motivasyonlarını yitirdiklerinde bile, ilerlemek ve adım atmak için kendi içlerindeki gücü keşfetmiştir. Şimdi ise size kişisel ve profesyonel hayatınızda faydasını göreceğiniz birkaç ipucu vereceğiz.

Motivasyon bulmak için gereken ipuçları

Belki de sizi motive etmek isteyen onlarca insanla karşılaşmışsınızdır. Sizi seven insanlar mutlu olduğunuzu görmek ve buna göre hareket ettiğinizi bilmek isterler. Örneğin, patronunuz tüm potansiyelinizi kullanıp iş yerinde etkin çalışmanızı ister.

Yaşam koçu ve felsefeci olan Pablo Maella’nın yazdığı  The Keys to Self-Motivation (Kendinizi Motive Etmenin Anahtarı) isimli kitap bu açıdan oldukça yararlı bir kaynak. Her şeyi yitirmiş olduğumuzu görünce neler oluyor peki? Yola devam edecek gücü bulabilecek miyiz?

Some figure

Malella’nın bu konuda verdiği ipuçlarını aklınızda tutmakta fayda var.  Kendinize bir hedef belirlediğiniz ve olumlu bir bakış açısı benimsediğiniz sürece, yeniden doğru yola yönelmekte güçlük çekmeyeceksiniz. Peki ya bunun için ne yapmalı?

Gerçeği kabul edin

Gerçekçi olmak, motivasyon bulmak açısından oldukça değerlidir. Başka insanlardan beklentinizi çok yüksek tutarsanız muhtemelen hayal kırıklığına uğrarsınız. Aksine, eğer gerçekçi ve nesnel olup kendinizi değişen koşulların gerektirdiği şekilde içinde bulunduğunuz durumlara  adapte etmeyi başarırsanız motivasyonunuzu kaybetmemiş olursunuz.

Daha az şikayet edin

Bazen kendimizi sanki bütün dünya bize karşıymış gibi hissederiz. Bu durumda ise her şeyden ve herkesten şikayet etmeye başlarız. Kendi değerimizi ve yeteneklerimizi unutana kadar sefil ve ümitsiz hissetmeye devam ederiz. En sonunda da faal bir insan olmaktan çok uzaklaşırız.

Mantıklı düşününce bunun büyük bir hata olduğunu anlayacaksınız. Çünkü şikayet etmek hiçbir şeye çözüm getirmez. Aksine, işleri daha da kötüye götürür.  Cesaretinizin kırılmasına izin verip yılmak yerine gerçekçi bir plan yapıp ipleri elinize almaya ne dersiniz?

Daima pozitif bir bakış açısına sahip olun

Zaman zaman cesaretinizin kırılması normaldir. Ancak, ne kadar çok çaba gerekirse gereksin asla pozitif davranmaktan vazgeçmeyin.  Böyle zamanlarda doğayı kendinize rehber edinebilirsiniz. Her fırtınadan sonra elbet güneş yine açar.  Kısacası, olumlu bir tutum edinip zor ve karmaşık durumlarda bile bundan vazgeçmezseniz çok büyük fayda görürsünüz.  Sıkıntılarla karşı karşıya kaldığınızda takındığınız tutum, sonunda alacağınız sonucu az çok bilmenize yarar.

Pozitif olmayı saf olmakla karıştırmayın

Yukarıdaki tavsiyeye ilaveten, unutmayın ki pozitif olmak safça davranmakla aynı anlama gelmez. Her zaman nesnel ve gerçekçi davranmalısınız. Bunu yapabilmek için ise, hedefleriniz erişilebilir olmalıdır.  Aksi halde, iyi ruh haliniz ve motivasyonunuz hayal kırıklığıyla sonuçlanır.

Hayatın anlamını, yapmaktan keyif aldığınız şeyde bulun

Yaptığınız şeyin hiçbir amacı olmadığını mı düşünüyorsunuz? Eğer durum böyleyse, her sabah yataktan kötü hissederek uyanmanız normaldir.  Tam tersine, attığınız her adımın bir amacı varsa, kesinlikle bunda anlam bulmanız da kaçınılmaz olacaktır. Ne kadar değersiz görünürse görünsün gerçekleştirdiğiniz her görevin büyük bir amacı olduğunu unutmayın.

Some figure

Aktif olmaktan vazgeçmeyin

Tembellik ettiğiniz zaman kendi hayatınıza seyirci kalmaya başlarsınız. Bu yüzden aktif olmalısınız. Sorumluluk almaktan kaçmamalı ve kendi hayatınızın başrolü olduğunuzu unutmamalısınız.  Başka insanların sizin yerinize karar vermesine izin vermeyin.

Sabırlı olun

Motivasyon sahibi, umutlu, aktif ve pozitif olmak için sabırlı davranmanız gerekiyor.  Zorlukların baş göstermeye başladığı ilk anda vazgeçmeyin. İleri gitmenizi sağlayacak şeyler arayın. Birinde başarısız olursanız, diğer bir yolu deneyin.  Gücünüzü kaybettiğinizi hissettiğinizde kendi içinize bakın ve devam etmenize yarayacak yeteneğinizi keşfedin; sorumluluk alın ve kararlı davranın. Hiçbir şeyin ya da hiç kimsenin sizi geri çekmesine izin vermeyin. Hedeflerinize yaklaşırken sabırlı olun.

“Talih, cesur olanların yüzüne güler.”

– Virgil

Bazen bütün çabalarımız yararsızmış gibi görünür.  Tüm dünyanız, tek bir rüzgarla yerle bir olan kağıttan bir ev gibidir. Ancak, yine de motivasyonunuzun düşmeye başladığını düşündüğünüz anda belki de düzinelerce çözümün kendi içinizde olduğunu unutmayın. Bunları kendi yararınıza kullanabilmeniz ise zekanın, sabrın ve azmin işaretidir.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.