Peter Pan: Büyümek İstemeyen Bir Çocuğun Hikayesi

Peter Pan: Büyümek İstemeyen Bir Çocuğun Hikayesi
Leah Padalino

Yazan ve doğrulayan film eleştirmeni Leah Padalino.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Peter Pan James M. Barrie tarafından yazılan ünlü bir oyun. Barrie bu oyunu küçük çocuklar için yazdı ve oyun, 1904 yılında ilk kez Londra’da oynandı. Uzun bir geçmişi var.

Tiyatro oyununa dönüşmeden önce Peter Pan, Barrie’nin bir başka romanında okuyucunun karşısına çıkmıştı. Bu ilk versiyonda Peter Londra’da yaşıyordu ve tüm çocuklar yarı kuştu. Bu yüzden Peter uçabiliyordu.

Barrie romanını günden güne geliştirdi ve ona Peter Pan oyununda da gördüğümüz yeni ögeler ekledi. Yeni ögeler arasında en çok dikkat çekenlerden biri uçmak için kullanılan masal tozu.

Barrie şehirde meydana gelen kazalar nedeniyle bu detayı romana eklemek zorunda kaldı. Çünkü çocuklar uçabileceklerini düşünüyorlardı.

Barrie Hyde Park’taki Kensington Bahçelerinden ilham almıştı. Vaktinin çoğunu orada geçiriyordu. Llewelyn Davies’in ailesi de oraya sık sık gidiyordu. Çocukları hikayenin ilham kaynağı oldular. Sık sık bahçede oyunlar oynuyorlardı.

Londra’ya gidip Hyde Park’ı ziyaret ederseniz orada Peter Pan’in heykelini bulacaksınız. Bu heykel şans eseri orada bulunmuyor. 1912 yılında bizzat oyunun yazarı tarafından orada durması için yaptırıldı.

Barrie, Londra’lı çocuklara bir hediye olarak bu heykeli yaptırdı ve heykel, oyunun ilk versiyonunda Peter Pan’in iniş yaptığı yere yerleştirildi. Ayrıca Barrie oyunun telif haklarını Londra’daki Great Ormon Street Çocuk Hastanesi’ne bağışladı.

Peter Pan efsanesi hiç şüphesiz sonsuz olacak. Sayısız kez tiyatro ve film uyarlaması yapıldı. Bugün en sembolik olanlara odaklanacağız. 1953 yılında Disney tarafından yapılan uyarlamadan bahsedelim.

Hayal ülkesi

Hayal ülkesi (Neverland) uzak bir ada. Oraya ancak gökyüzünün en yüksek kısmında uçarak ulaşılabiliyor. Sonra, “sağdaki ikinci yıldızdan dönmeli ve ‘sabaha kadar’ aralıksız uçmalısınız.”

Kuralların olmadığı bir yer. Orada yaşayan çocukların hiçbir sorumlulukları yok. Vakitlerinin çoğunu oyun oynayarak ve eğlenerek geçiriyorlar.

Bu ada size kısmen Pinokyo’daki Mutluluk Adası’nı hatırlatabilir. İki filmde de adada yaşayan çocukların hiçbir sorumlulukları yok ve bu çocuklar büyümüyorlar.

Yetişkinlerin giremediği, ne isterlerse onu yapabilecekleri uzak bir yerdeler. Ancak Pinokyo’nun tersine Hayal Ülkesinde yaşayan çocuklara Kayıp Çocuklar deniyor. Bu çocuklar, kimsenin sahip çıkmadığı çocuklar.

hayal ülkesi

Adada peri, deniz kızı, Kızılderili ve korsan gibi hayali yaratıklar yaşıyor. Hayal Ülkesinde ne kadar çok vakit geçirirlerse oradan ayrılmaları o kadar zorlaşıyor. Ayrıca anılarını ve yaşamlarını geri almaları da git gide daha zor bir hale geliyor.

Hayal Ülkesini her şeyin mümkün olduğu cennete benzer bir yer gibi düşünebilirsiniz. Macera ve eğlence dolu bir yer. Ancak aynı zamanda bir tuzak. Oradaki çocuklar büyüyemiyorlar. Hiçbir zaman olgunlaşmıyorlar. Sonuç olarak yalnızca kısa dönemli bir hafızaları var.

“Sağdaki ikinci yıldızdan dön ve ‘sabaha kadar’ uç.”

– Peter Pan

Wendy: Mantık ve Olgunluk

Wendy, Londra’da ailesiyle birlikte yaşıyor ta ki bir gece Peter Pan onun evinde ortaya çıkana kadar. Peter Pan Wendy’i ve erkek kardeşlerini alıp Hayal Ülkesi’ne götürüyor.

Önceleri tıpkı diğerleri gibi Wendy de Hayal Ülkesi’ne bayılıyor. Uçabilme ve Hayal Ülkesini ziyaret edebilme fikri onu heyecanlandırıyor. Bu yüzden Peter’ın teklifini kabul edip yolculuğa çıkıyor.

Peter ve Kayıp Çocuklar Wendy’i bir anne figürü gibi görmeye başlıyorlar. Wendy onlara bakıyor ve hikayeler anlatıyor. Hayal Ülkesinde kızlar yok. Koruyup kollayan bir anne figürü eksik. Bu yüzden Wendy bu rolü üstleniyor.

peter pan çocuklar

Zamanla kendi gelişimi için büyümenin ne kadar önemli olduğunun farkına varıyor ve bunu kabulleniyor. Kayıp Çocuklar için bir tür anne oluyor. Sonunda kendini büyümesi gerektiği konusunda ikna ediyor.

Wendy, Peter’ın tam tersi olan dişi bir karakter. Küçük kardeşlerine bakan sorumluluk sahibi bir kız. Yetişkin bir kadın olmak istiyor. Wendy mantıklı biri ve Peter’i tamamlıyor.

“Bir annenin sevgisinin ne kadar harika bir şey olduğunu bilseydin korkmazdın.”

– Wendy, Peter Pan

Peter Pan, büyümek istemeyen çocuk

Hikayenin başkahramanı Peter Pan. Hayal Ülkesinde yaşayan bir çocuk ve geçmişiyle ilgili hiçbir şey hatırlamıyor. Kayıp Çocuklar’ın lideri. Böyle bir rolü var çünkü kuralları olmayan bir ülkede bile bir lider gerekli. Bu durumda da sorumluluk Peter Pan’e düşüyor.

Bunun yanı sıra Peter, Hayal Ülkesini kurtaracak olan seçilmiş kişi. Kayıp Çocuklar her zaman ona eşlik ediyorlar. Ayrıca kıskanç ve sahiplenici küçük bir peri olan Tinkerbell de her zaman Peter’ın yanında.

Aslında Peter büyümekten korkan bir çocuk. Sorunlarıyla yüzleşmekten ve olgunlaşmaktan korkuyor. Kaptan Hook’a gülerken Peter çok cesur görünüyor. Onunla dalga geçip onu deli ediyor. Ancak kendisi gerçek dünyayla ve olgunlukla yüzleşecek kadar cesur değil.

Uçabildiği için müthiş bir hayal gücü var. Peter çok mutlu ve hiçbir şeyin tehlikeli olduğunu düşünmüyor. Liderlik konusunda çok yetenekli. Ayrıca Wendy’i ve erkek kardeşlerini Hayal Ülkesini ziyaret etmeleri için ikna eden de o.

Hayal Gücü

Çocuklara düşüncelerinin onları uçuracağını söylediğinde, çok güçlü bir lider olduğunu ve güçlü bir ikna kabiliyeti olduğunu ortaya koyuyor. Onlara tek yapmaları gereken şeyin kendilerine inanmak olduğunu söylüyor.

Uçmanın mümkün olduğuna inanmaları ve mutluluk verici şeyler düşünmeleri gerekiyor. Böylece, masal tozunun da yardımıyla Peter gibi uçabilecekler.

Uçmak hayal gücü ve özgürlükle yakından ilişkili. İmkansız ve neredeyse kutsal bir şey gibi gördüğümüz için olsa gerek insanlık her zaman kuşlar gibi uçmayı istedi.

Çocukken en büyük arzularımızdan biri kesinlikle uçabilmektir. Bu yüzden, yetişkinlerin dünyası tarafından değiştirilmemiş saf bir çocuk olan Peter kendini hayal gücüne bırakıyor ve uçuyor.

Çocukların hayal gücü kesinlikle çok güçlü ve büyüleyici. Ancak yetişkinlerin müdahalesi yüzünden bazen kısıtlı bir hal alıyor. Bu nedenle Kayıp Çocuklar ve Peter Pan tamamen sıra dışı bir hayal gücüne sahipler. Uzun süredir hiçbir yetişkin tarafından değiştirilememiş bir hayal gücü.

Peter’in gölgesi

Peter Pan çok karizmatik bir kişiliğe sahip. Ama aynı zamanda umursamaz ve dalgın. O kadar ki kendi gölgesini bile kaybediyor.

Bu, aynı zamanda kimliğini kaybetmesini de simgeliyor. Kendisini kabullenme ile ilgili bir sorunu olduğuna işaret ediyor. Bir açıdan kişiliğinin gözler önüne serilmesi.

Gölgemiz kendimizi tanıdığımız bir ayna gibidir. Bize bağlı ve bize ait bir şeydir. Ancak Peter sürekli onu kaybediyor. Yani kendini kaybedip duruyor. Peter kendi gölgesinden saklanıyor. Onu kontrol edemiyor. Bunun sebebi en çok korktuğu şeyden, büyümekten kaçıyor olması.

Bu oyun, farklı şekillerde pek çok kez yorumlandı ve sayısız adaptasyonu yapıldı. Ancak aynı zamanda sözde Peter Pan sendromuna da adını verdi. Bu sendromdan muzdarip kişiler büyümek veya olgunlaşmak istemiyorlar.

Ayrıca Wendy Sendromu da ismini bu hikayeden alıyor. Bu sendroma sahip kişiler sürekli başkalarını mutlu etme ihtiyacı hissediyorlar ve derinlerde bir yerde yoğun bir reddedilme korkusu çekiyorlar. Peter Pan hiç şüphesiz Birleşik Krallık’ın en sembolik oyunlarından biri.

“Ben çocukluğum. Ben mutluluğum. Bir yumurtayı kırıp çıkan küçük bir kuşum.”

– Peter Pan


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Barrie, J. M. (2009). Peter Pan: la obra completa. Neverland.
  • Bolinches, A. (2011). Peter Pan puede crecer: el viaje del hombre hacia su madurez. Grijalbo.
  • Herreros de Tejada, S. (2009). Todos crecen menos Peter. La creación del mito de Peter Pan por JM Barrie. Madrid, Lengua de trapo.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.