Logo image
Logo image

Toltek Bilgelik Kitabına Göre Hayatın 4 Kuralı

3 dakika
Toltek Bilgelik Kitabına Göre Hayatın 4 Kuralı
Son Güncelleme: 17 Ağustos, 2018

Don Miguel Ruiz, Meksikalı bir araştırmacı ve yazardır. Ayrıca Toltek adlı yerli halktandır. En ünlü kitabı, atalarının bilgeliğinden aldığı öğretileri bir araya getirdiği Dört Anlaşma: Toltek Bilgelik Kitabı’dır. Bu kitapta iyi bir yaşam sürmek için uymanız gereken kurallardan söz eder.

Yazıları manevi çizgiler üzerine yerleşir, ayrıca Carlos Castaneda’dan da güçlü bir şekilde etkilenmiştir. Don Miguel Ruiz’in bu kitapta sözünü ettiği hayat kuralları öyle doğru ki kitap hâlihazırda pek çok dile çevrildi ve 4 milyondan fazla insan tarafındna okundu.

“Her insan bir sanatçıdır. Hayatınızın en büyük hayali güzel sanat yapmaktır.”

– Don Miguel Ruiz

Dört Anlaşma, ya da başka bir deyişle, dört yaşam kuralı, Toltek soteriolojisinden kaynağını alıyor. Soterioloji, teolojinin kurtuluşla ilgili dalıdır. Don Miguel Ruiz’in Toltek Bilgelik Kitabı’ndaki amacı da bu: bizi kendimizden kurtarmak için ihtiyacımız olanı vermek. İşte fikirlerinin kısa bir özeti.

1. Dürüst olmak, hayatın ilk kuralı

Hayatın ilk kuralı dürüstlükle ilgilidir. Ruiz, bundan tüm varlığınızla birlikte kabul etmeniz gereken bir tür anlaşma olarak bahseder. Bu kuralı şöyle tarif ediyor: “Sözünüzde kusursuz olun.”

Some figure

Sözlerinizde dürüst olmak yalan söylememekten daha fazlasıdır. Aynı zamanda diğer insanlarla iletişiminizde bütünlüğe sahip olmayı gerektirir. Kalbinizi, aklınızı ve ruhunuzu seçtiğiniz kelimelerle işlemek anlamına gelir.

Ruiz’e göre, sözler insanları “büyüleme” gücüne sahiptir. Yani söylediğiniz şeyler, insanlarda derin bir iz bırakabilir. Sözlerin öyle yoğun bir enerjisi vardır ki söylendikten yıllar sonra bile yankılanmaya devam eder.

2. Kendinizi başkalarının fikirlerinden kurtarın

Ruiz’in ikinci anlaşması ya da yaşam kurallı şöyledir: “Hiçbir şeyi kişisel almayın.” Herkesin kendine göre bir dünyaya görüşü vardır. Her şeye bu görüşle bakar ve değer verirler, gerçekliğe dair kendi kişisel yorumlarına dayanırlar.

İnsanlar sizin hakkınızda konuştuklarında, sadece gerçekliğin görebildikleri kısmından bahsederler. Sadece kendi vizyonlarına bakarlar. Bu yüzden sözlerinin yalnızca bu görüşün bir parçası olduğunu anlamanız önemlidir, gerçekten sizi ilgilendiren bir şey değildir.

Bu anlamda, başka insanların sizin hakkınızda ne söyledikleri gerçek bir değere sahip değildir. İyi ya da kötü fikirlerinin sizi etkilemesine izin vermeniz için bir sebep yoktur. Kendinizi diğer insanların fikirlerinden kurtarabilirseniz, gereksiz acı çekmekten de kurtulabilirsiniz.

3. Duygularınızı ifade etme cesaretine sahip olun

Don Miguel Ruiz’in üçüncü kuralı şunları söylüyor: “Tahminlerde bulunmayın.” Bu yaşam kuralı açık, iddialı ve akıcı bir şekilde iletişim kurmanızı sağlamakla ilgilidir. Karışıklık yaratmak sadece daha fazla sorun getirir, bu şekilde hiçbir şey elde edilemez.

Some figure

Yapabileceğiniz en iyi şey, gerçeği bildiğinizi varsaymamaktır. Özellikle de başka insanların gerçeklerini bildiğinizi asla düşünmeyin. Bir şeyi anlamak istediğinizde sormaktan asla çekinmeyin.

Duygularınızı en açık, en samimi şekilde ifade etme cesaretine sahip olmak da önemlidir.

Bu, kendinizi diğer insanlara açmanın ve karşılıklı bir anlayışa ulaşmanın bir yoludur. Dahası, gerçek iletişimin ana ilkesidir.

4. Başkaları için elinizden geleni yapın

Hayatın dört kuralının sonuncusu “Her zaman elinden gelenin en iyisini yap” diyor. Ruiz, çabanın sonuçtan çok daha önemli olduğu mesajını veriyor. Bir eylemi gerçekten önemli ya da değerli kılan şey, gösterdiğiniz çabadır. Görünüş, kullanışlılık ya da ne kazanacağınız önemli değildir.

Amaç her şeyde elinizden gelenin en iyisini yapmaktır. Bunun da ötesinde, belirlediğiniz hedefe ulaşamadığınız takdirde içinizdeki tiranın sizi yargılamasına asla izin vermemelisiniz. Gerçek amaç, denemek ve sürekli daha iyisini yapabilmektir. Olumsuz bir sonuç,sadece yeniden denemek için bir nedendir.

Uzmanlaşmanız gereken tek alan, başkalarına kendinizin en iyi versiyonunu sunma isteğinizdir. Ruiz, bu hedefe ulaştığınız an, hayatınızın olumlu bir dönüş yapacağını söylüyor. Ayrıca hastalık ve ızdırabı önlemenize de yardımcı olacaktır.

Some figure

bu sözlerdeki mesajlar Batı psikolojisiyle de aynı çizgidedir. Bunlar kesinlikle üzerinde düşünmeye değer fikirler.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.