Ters-Yüz Sınıf - Tam Olarak Nedir?

Ters-yüz sınıf, öğrencilerin çevrimiçi eğitim videoları aracılığıyla evde eğitim aldıkları bir karışık öğrenme şeklidir.
Ters-Yüz Sınıf - Tam Olarak Nedir?
Laura Gómez Domínguez

Yazan ve doğrulayan pedagog Laura Gómez Domínguez.

Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

Ters-yüz sınıf, belirli öğrenme süreçlerinin çalışmalarını sınıf dışında aktaran pedagojik bir modeldir. Bu arada, öğretmenler öğrencilerin yardıma ihtiyacı olan konularda çalışmak için gerçek sınıf zamanını kullanırlar.

Öğrenciler dersleri ders dışında hazırlar. Bunu konuların içeriğine evde erişerek yaparlar. Ardından, katılımcı faaliyetlerle birlikte sınıfa geri döndüklerinde “ödev”i yaparlar. Ayrıca fikirleri analiz eder ve akranlarıyla tartışırlar. Bunların hepsi yeni teknolojilere dayanır. Bu nedenle, öğretmen esas olarak bir rehberdir.

ters-yüz sınıf

Ters-yüz sınıfın kökeni

Colorado’daki Woodland Park Lisesinde iki kimya profesörü olan Jonathan Bergmann ve Aaron Sams, “ters-yüz sınıf” terimini ortaya atan kişilerdir. Bergmann ve Sams, öğrencilerin çeşitli nedenlerden dolayı bazı derslerini sık sık kaçırdıklarını fark ettiler. Örneğin, hasta oldukları için kaçırıyor olabilirler.

Onlara yardım etmek için videoların kaydedilmesini ve dağıtılmasını teşvik etmeye başladılar. Ayrıca, bu modelin, öğretmenin her öğrencinin bireysel ihtiyaçlarına daha fazla dikkat etmesini sağladığını fark ettiler.

“Gerçekten öğrenmek isteyen birçok zorlanan öğrenci bunun yerine geride kalıyor. Diğerleri o kadar meşguldür ki anahtar kavramları kaçırırlar. Yine de diğerleri “okul oyununu” öğreniyorlar ama derslerinde asla önemli hedefleri öğrenmiyorlar.”

– Aaron Sams

Geleneksel sınıf metodolojisine bir alternatif

Ters-yüz sınıfın ana avantajı, öğretmenin farklı öğrenme ritimlerine uyum sağlayabilmesidir. Ayrıca, öğrencilerin hiçbiri geride kalmaz.

Öğretmen, bazıları için anlaması kolay, ancak geleneksel bir sınıftaki diğerleri için anlaması kolay olmayan bilgileri iletir. Ancak, evde ödev yapmanın avantajları ve dezavantajları vardır. Ne yazık ki, ebeveynleri anlamadıkları konuları açıklayacak kadar bilgili olanlar her zaman öndedir. Gördüğünüz gibi, bu yenilikçi yöntem her öğrencinin sınıfta ihtiyaç duyduklarını elde etmesini sağlar.

Bu pedagojik modelin eğitimsel yeniliği, öğretme/öğrenme süreci ile ilgili olarak eğitime birçok fayda sağlar. Tüm öğrenciler bu modelin baş oyuncularıdır. Öğretmen sadece yararlı bir gözlemci iken, dinamik ve interaktif öğrenme oturumlarında katılımcı etkinlikler yaparlar.

Gördüğünüz gibi, öğretmenler öğrencilere bireysel ilgi göstermek için daha fazla zaman harcayabilirler. Bu sınıfta işbirlikçi bir öğrenme ortamı yaratır. Böylece, tüm eğitim topluluğu (aile, sosyal topluluk ve öğretmenler, diğerleri) bu öğrenme sürecine katılır.

Bu gerçekten harika çünkü öğrencilerin inşa ettikleri bilgiye erişmelerini ve istediklerine göre genişletmelerini sağlıyor. Aynı şekilde, öğrencilerin ürettikleri içeriğe ve / veya öğretmenleri tarafından sağlanan içeriğe istedikleri zaman erişebilmelerini de kolaylaştırır.

Bilişim ve iletişim teknolojileri, ters-yüz sınıfı güçlendirecek

Yeni teknolojiler yeni öğrenme modellerini ve çok daha etkileşimli sınıfları yönlendirir. Ters-yüz sınıf, bilişim ve iletişim teknolojilerinin (BİT) sınıfta eğitim açısından uygun şekilde kullanılmasını sağlar. Mesele teknolojik kaynakların sayısı değildir. Bunun yerine, öğrencilerin içerik oluşturabilmeleri ve paylaşabilmeleri için kullanımları optimize edilmiştir.

Buna ek olarak, BİT, bu yenilikçi metodoloji ile birlikte harika bir olasılık sunmaktadır: öğretme/öğrenme sürecini yaratmak ve onu dünyanın her yerinden öğrenciler ve öğretmenlerle paylaşmak. Geleneksel öğretim yöntemlerinden daha da zenginleştiricidir ve bir adım öteye gitmektedir.

sınıfta öğrenen çocuklar

Ters-yüz sınıfa benzer modeller

Etrafta, hepsi diğer gruplar altında gelişmiş birçok ters-yüz sınıf vardır. Örneğin, Akran Eğitimi (PI) Harvard profesörü Eric Mazur tarafından oluşturuldu. Ters-yüz sınıf modelini mükemmel bir şekilde tamamlayan tam zamanında öğretim adı verilen bir teknik içerir.

Tam zamanında öğretim, öğretmenin dersten bir gün önce öğrencilerden geribildirim almasını sağlar. Bu şekilde, öğrencilerin anlamayabilecekleri konuları açıklamak için strateji ve etkinlikler hazırlayabilirler.

Mazur’un modeli büyük ölçüde kavramsal anlayışa odaklanmıştır. Bu unsur ters-yüz sınıfın gerekli bir bileşeni olmasa da, iki modelin “ruhu” oldukça benzer.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.