Çocuğunuzun Ödevlerine Yardım Etmenin 5 İyi Yolu

Çocuğunuzun Ödevlerine Yardım Etmenin 5 İyi Yolu
Gema Sánchez Cuevas

Yazan ve doğrulayan psikolog Gema Sánchez Cuevas.

Son Güncelleme: 19 Mayıs, 2018

Ev ödevi dünyanın her yerinde birçok çocuk için günlük rutinin bir parçasıdır. Çoğu eğitim planında belli bir yaştan sonra çocuğun bir konuda kendi başına belli gereklilikleri yerine getirmesi beklenir. İlkokulda ödevler geride kalan çocuklara yardım etmenin yanı sıra bu rutini geliştirmek için verilir. Çocuk büyüdükçe düzenli olarak ödev yapmaya da devam eder.

Okulun ilk yıllarında çocuklar birçok ders için tek bir öğretmenden yararlanırlar. Bu öğretmen hangi görevleri ödev olarak verdiğini bilir ve düzenli olarak bunları kontrol eder. Az çok yapılırken alan zamanı hesaplarlar. Çocuk yavaş yavaş büyürken konu da karmaşıklaşmaya başlıyor. Her ders için ayrı bir öğretmenden ders alan çocuklara öğretmenler birbirinden habersiz olarak farklı devler veriyor. Bu da ödev konusunda soruna yol açabilir çünkü öğretmenler arasında bir iletişim eksikliği söz konusu olabilir.

Çoğu öğretmen daha çoğun daha faydalı olduğunu düşünerek daha fazla iş yükü yüklüyor. Öğretmenler daha fazla pratik yapmanın yararlı olacağını düşünerek bunu yapıyor olabilir ancak bazı yönlerden ele alırsak örneğin daha fazla ödevin daha fazla konu ve daha fazla görev olduğunu düşünürsek bunu da kendine göre zorlukları var.

beraber çalışan anne kız

Ödevde yapılması ve yapılmaması gerekenler

Son birkaç aydır ödevlerle ilgili ilginç bir tartışma gündemde. Ebeveynler her gün çok fazla ev ödevi verildiğinden şikayetçi. Çünkü okulda öğretilen şeyler her zaman ödevdekilerle tam örtüşmüyor ve böyle bir durumda da ebeveynler ikinci birer öğretmene dönüşmek zorunda kalıyor.

Dünyadaki farklı eğitim sistemlerini incelerseniz birbirinden farklı birçok sistem olduğun görürsünüz. Muhtemelen Çin Kore veya Finlandiya gibi diğer uç örneklerler ile karşılaştığında fazlaca ev ödevi vermek konusunda en uzman ülkedir. Her ülkenin kültürü birbirinden çok farklı. Buna bağlı olarak da ortaya Finlandiya ve Çin gibi iki uç örneğin çıkması çok normal.

Kültürümüzde olansa çok ilginç. Çoğu ebeveyn ödevlere çok büyük öncelik veriyor. Onlara göre evde ödevleri yapmak aile ziyaretlerinden, müzeleri gezmekten veya diğer eğitici konuşmalardan çok daha önemli. Bir çocuk her şeyden muaf olabilir ama ödevlerden asla. Bu konu şimdilik bu yazının konusu değil ama.

çocuğunun ödevini gözeten anne

Ödevlere nasıl yardım etmeliyiz?

Genelde anne babalar çocuklarının ödevlerini tamamlamaya çok heveslidir. Bu da çocuğun öğrenme kapasitesini ve gelişimini düşürüp yavaşlatır. Çocuk kendi görevi sırasında karşılaştığı zorluğu nasıl tek başına aşacağını bilemez.

Bazen anne baba çocuğun yardıma ihtiyacı olduğunu düşünürken bazen de çocuk doğrudan yardım ister. Burada şu soru ortaya çıkıyor “Çocuğun öğrenmesine engel olmadan nasıl yardım edebiliriz?” Bu soruyu cevaplamaya yardımcı şu 5 öneriyi birlikte inceleyelim:

Çocuğun sorumluluk almasına izin verin

Ödev yükünü tek başımızı almamalıyız. Problemi daha anlaşılır yapan, yardımcı kaynaklar sunan kişiyiz. Ama tamamen ödevi bitiren kişi olmamalıyız. Bu nedenle oturup çocuğun ödevini tek başımıza yapmamalıyız.

Her şeyi başından itibaren kendimiz yapmak yerine yardımcı olacak noktalarda müdahale etmeliyiz. Çocuğa yardımcı olurken tek başına çözebileceğini ona hatırlatmalıyız.

Ödevi sınıfta düzeltmesine izin verin

Bir diğeri ise birçok anne babanın içine düştüğü bir hata. Ödevleri evde düzeltmek. Böyle yaparsanız çocuğun sınıfta öğrenme kabiliyetini azaltmış olursunuz. Bu aynı zamanda öğretmenin çocuğun eksik olduğu konuya ağırlık vermesine de engel olur. Çocuğun kendi sorunlarını çözmesi zorlaşır.

Sakin bir ortam hazırlayın

Çocuk ödev yaparken işini bölecek birçok etkenden uzak bir çevrede olmalıdır. Aynın zamanda ödevleri yapmak için bir program oluşturmak da önemlidir. Ödevler çocuk yemeğini yiyip biraz dinlendikten sonra yapılmaya başlanmalıdır.

Ajanda tutmak

İlkokulun son sınıflarında çocuğun bir ajanda tutmayı öğrenmesi gerekir. Sınavlarının, ödevlerinin ve diğer önemli tarihlerin burada yazılması gerekir. Görevleri nasıl bir bir yerine getirdiğini görmek çocuk için motive edici olabilir.

beraber başaran baba oğul

Ödevleri zorluk ve tercihlere göre sıralamak

Sonuncu öneri ise ödevleri zorluk ve tercih edilme sıralarına göre dizmek. En sevilmeyen veya en çok zorlanılan konu ne sona ne de ilk sıraya konulmalıdır. En iyi seçenek bunu tercih edilen iki iş arasına almak olurdu. Bu şekilde çocuk yorgun ve isteksiz olduğunu çok fark etmez.

Daha önce ödevleri evde düzeltmemeniz gerektiğin söylemiştik. Önemli olan bu düzeltmelerden çocuğun ders çıkarması ve öğrenmesidir. Ayrıca ödevin nasıl kontrol edildiğine bakmak çocuğunuzun sorununu nasıl çözdüğünüzü anlamanızı sağlar.

Bu yöntemle çocuğun ev ödevleri konusunda bağımsız hareketlerinin önüne geçmiş ve ödevin değerine katkıda bulunmuş oluruz. Ödevler aynı zamanda çocukla zaman geçirmek ve rehberlik etmek için iyi bir fırsattır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.