Logo image
Logo image

Başkalarını Yargıladığımızda Ne Oluyor?

3 dakika
Başkalarını Yargıladığımızda Ne Oluyor?
Son Güncelleme: 20 Ocak, 2017

Buna inansak da inanmasak da başkalarını yargılamak bir alışkanlık halini almıştır. Başkalarından bizim eylem ve davranışlarımızı yargılamaktan vazgeçmelerini istediğimizi göz önüne alırsak, mantığa aykırı bir şeydir bu yaptığımız. Sürekli yargılar ve yargılanırız. Kaçış yoktur.

“İnsan, başkalarını kendine dair fikrini ölçü alarak yargılama eğilimindedir.”

– Giacomo Leopardi

Fakat hükümlerimizin verdiği zarar, üzerinde düşünmemiz gereken bir şeydir. Kendi içimize bakmalıyız, kendimize bakmalıyız ve başkalarının neyi, nasıl ve neden yaptığına bakmaktan vazgeçmeliyiz.

Some figure

Kaç kez hakkınızda yanlış hüküm verildi? Defalarca olmalı. İşte tam da bu yüzden başkalarını yargılamaktan vazgeçmelisiniz. Başkalarının yaptıklarına saygı gösterin ve  şu an şiddetle eleştirdiğiniz şeyi, gün gelir sizin de yapabilieceğinizi hatırlayın. O zaman da yargılanan siz olursunuz.

Geçerli olan yalnızca sizin bakış açınız değil

Çoğu zaman, başkalarının durumunu hayal edip kendimizi onların yerine koymayı unutuyoruz. Sadece kendi bakış açımızın geçerli olduğunu sanıyoruz. Bu nedenle, başkalarını ve farklı görüşleri anlayamıyoruz.

Sizin bakış açınızın doğru olduğundan nasıl emin olabiliyorsunuz? Kendinize şüphe duyma izni verin, iki tarafın da haklı olabileceğini ve bunun sizi daha üstün ya da düşük yapmadığını kabul edin. Her zaman haklı değilsiniz. Haksız da olabilirsiniz ve başkalarının eylemlerini yargılamak, yanlış anlaşılmalara neden olabilir.

Bir başkasının hikayesini tamamen bilmek imkansızdır. Bu nedenle, diğer insanların hareketlerini yargılamamak gerek.

Kendinizi düşünün. Bugüne kadar ne çok sıkıntı ve güçlüğün üstesinden geldiniz ve bunlar eylem ve davranışlarınız üzerinde etkili oldu. Peki, bütün bunlardan kaç kişinin haberi var?

Daha iyi veya kötü bakış açıları aramaya çalışmayın. Çünkü bütün bakış açıları aynı şekilde geçerli! Bugün size ters gelen bir şeye yarın olumlu bir gözle bakabilirsiniz.

Açık görüşlü olun ve dünya görüşünüzü genişletebileceğiniz yeni perspektifler edinin. Açık ve anlayışlı bir insan olmaya başlayın. Böylece daha iyi bir insan olabilir ve başkalarını daha iyi anlayabilirsiniz.

Eylemleriniz sizi tanımlar

Birini yargıladığınızda, kendinizi tanımlarsınız. Fikrinizi belirtebilirsiniz ama karşınızdakini eleştirmek veya anlamamak size yardımcı olmayacaktır. Başkaları için iyi bir şey yapıyor musunuz? Başarmak istediğiniz şey ne?

Birini yargıladığımızda, aslında tek amacımız o kişinin de dünyayı bizim gibi görmesini sağlamaktır. Oysa farklılıklar, olumsuz bir şey değildir. Farklı durumlarla karşılaştığımızda zihnimizi açmamıza yardım eden bir şeydir. Başka birinden sizin gibi davranıp düşünmesini bekleyemezsiniz. Daha önce de dediğimiz gibi daha iyi ya da daha kötü bir şey yoktur.

Başka biri hakkında yargıda bulunmak, o kişiye büyük zarar verebilir. Sizin yargılandığınız durumları düşünün. Sizin için iyi bir şey miydi bu? Daha mı iyi hissettiniz? Sizden istenen yolda ilerlediğinizde mutlu mu olmuştunuz?

Yargılamak, karşınızdakinin canını yakar. İşte bu nedenle çok dikkatli olmalı ve bundan vazgeçmelisiniz. Onlara yardımcı olduğumuzu sanabiliriz ancak aslında büyük bir zarara neden oluruz. Karşımızdakine iyilik yaparak yol gösterdiğimizi sanırken, tam tersine yolunu şaşırtabiliriz.

renkli-semsiye
Görünenden çok daha fazlası var

Bu noktada, bütün gerçeği görmediğimiz açık. Herkes kendi başına bir dünyadır. Siz de belli durum ve tecrübeler yaşadınız. Bazen acı çektiniz, bazen ders aldınız ama bunu yalnızca siz anlayabilirsiniz.

Başkaları da aynı durumdadır. İyi ya da kötü bir hayatları olabilir. Onların eylemlerini haklı göstermek istemeyiz. İstediğimiz, bu eylemleri yargılamaktır. Herkesin bir nedeni vardır. Onlarla aynı fikirde olmasak bile saygı göstermeyi öğrenmeliyiz. Belki yarın, sorguladığımız şeyi yapan biz olabiliriz.

“İnsanlar, mutluluğu bulmak için farklı yolları tercih edebilirler. Sizin yolunuzdan gitmemeleri, kayboldukları anlamına gelmez.”

– Dalai Lama

Başkalarını yargılayan biriyseniz, önce kendinizi onların yerine koyun ve başkaları tarafından yargılandığınızda nasıl hissettiğinizi düşünün.

Hayatımız boyunca, başımıza gelen her şey bakış açımızı değiştirir. Birkaç sene önce doğru olduğunu sandığımız şeylerin bugün yanlış olduğunu düşünebiliriz.

Some figure

Esnek olun ve asla yargılamayın

“Başkalarının hayatını yargılayamayız, çünkü her insan sadece kendi acısını ve vazgeçtiği şeyleri bilir. Doğru yolda olduğunuzu hissetmek bir şeydir ama sizinkinin tek yol olduğunu sanmak bambaşka bir şeydir.”

-Paulo Coelho