Logo image
Logo image

Daha Çok Gülmeniz İçin 5 Sebep

3 dakika
Daha Çok Gülmeniz İçin 5 Sebep
Son Güncelleme: 17 Mayıs, 2017

Güldüğünüz zaman kendinizi nasıl hissediyorsunuz? Mutlu? Keyifli? Elbette, gülmek hayatınıza neşe katar ve size keyifli ve mutlu anlar yaşatır. Ancak, gerektiği kadar gülüp gülmediğinizi biliyor musunuz?

Sorumluluklar, size zarar veren insanlar ve günden güne artan sorunlar, yaşadığımız hayatlarda gülümsemelerimizi azaltabilir.

Elbette, gülmenin en iyi ilaç olduğunu ve her sorunun çaresi olduğunu daha önce de duymuşsunuzdur; bunu söylemek gülmenin yararını abartmak değildir.

Kendimiz de dahil olmak üzere her şeye gülebilmek, bize güç katar, kendimize ait öz güvenimiz artar ve zorluklarla yüzleşmeye hazırlanmamıza yardımcı olur.

Yukarıda bahsedilenleri ispatlamak için son derece kapsamlı bir bilimsel arkaplan mevcuttur, bu yüzden anlattıklarımız masal falan değildir. İşte bu yüzden daha çok gülmelisiniz

“Gülmeden geçen ger gün boşa yaşanmıştır.”

– Charlie Chaplin

1. Stres ve kaygılardan uzaklaşmak için

Stres ve kaygı, günlük hayatlarımızın o kadar ayrılmaz birer parçası oldular ki, günün sonunda piliniz biter. Haksız mıyım? Hayatı hızlı yaşamak, yoğun iş programını takip etmeye çalışmak ve imkansız hedeflerin peşinden koşmak artık devam edemeyeceğimiz bir noktaya sürükler bizleri.

Sağlam bir kahkaha atmak size her seferinde yardımcı olur. Gülmek, kendinizi yaşadığınız stresten ya da kaygıdan tamamen kurtarmaya yetmeyecek olsa da (ki bu da zaman zaman iyi olabilir) sizin üzerinizdeki etkisini azaltacaktır.

Belli durumlarda gülebilmek ve barındırdığı mizahı görebilmek, stres ve kaygı seviyenizin azaltmasına yardımcı olabilir. Kendinize mizahtan mahrum bırakmayın, bu, hayata tutunmanız için temel bir unsurdur.

Some figure

2. Duygusal sağlığınızı iyileştirmek için

Gülmenin, duygusal sağlığınızı iyileştirmek gibi büyük psikolojik yararlar sağlar. Güldüğümüz ya da mizahi yanımızı ortaya çıkardığımız zaman, beynimiz dopamin üretir; bu da bize daha fazla zevk hissi verir.

Ayrıca, güldüğümüz zaman, dopamin salgılanması ile benzer etkilerin ortaya çıkmasını sağlayarak, vücudumuz setotonin hormonu da salgılayıp, kendimizi daha rahatlamış hissederiz, stres ortadan kalkar ve bir nevi mutluluk durumu oluşur her bir yanımızda. Tüm bunlar, atlatmaya çalıştığınız duygusal ve fiziksel sıkıntılar ile başa çıkmanıza yardımcı olur.

Bununla beraber, sizi zorlayan bir iş veya durumla karşı karşıya kaldığınızda, bir değişiklik yaratmak için gülmeyi deneyin!

3. Kalp ve damar sağlığını düzenlemek için

Buna inanmak imkansız gibi görünse de, gülmek, kan damarlarımıza için bile yararlı olabilir. Kendinize şu soruyu soruyor olabilirsiniz: “Peki, bu nasıl mümkün oluyor?”

Güldüğümüz zaman, kan damarlarımız genişler ve kan akışımız artar. Bu, kardiyovasküler bir hastalıktan mustarip olma riski altında olan herkes için gerçekten çok önemlidir.

Eğer kalp rahatsızlığınız varsa, gülmeye başlayın! Etrafınızda, espriden, mizahtan anlayan insanlar olsun ki daha kolay gülesiniz.

Sadece içten gelen, samimi kahkahalar, kardiyovasküler sağlığınız için yararlı olacaktır. Mizah eksikliği yüzünden, kendinizi bu nimetten mahrum bırakmayın.

Some figure

“Kahkaha, sadece bizi mutlu ettiğinden değil, aynı zamanda gerçekten sağlığımıza yararlı olduğu için de önemlidir. Ve bunun nedeni, güldüğümüz zaman, vücudumuz tümüyle mutluluk ile etkileşime geçer ve zihnimiz açılır. Böyle olunca, bizler, çevremizdeki insanlar ile bir bağ kurarız ve bunun bile kendi içinde iyileştirici bir etkisi vardır.”

– Marlo Thomas

4. Solunum sisteminizi iyileştirmek için

Tıpkı kan damarlarınızın sağlığını iyileştirdiği gibi, gülmek, solunum sisteminize de yardımcı olur. Solunumumuzu düzenlemenin ve ciğerlerimizi temizlemenin en basit yolu gülmektir. Peki, bu nasıl meydana geliyor? Uzun süreli ve bazen kontrol dahi edilemeyen kahkahalar, aldığımız nefesimizi ve kalp atış hızımızı arttırmaya yardımcı olur. Bunu yaparsanız, vücudunuz için çok yararlı olan oksijen alımını da arttırıyorsunuz demektir.

Gülmek, aynı zamanda zehirli veya “kirli” havayı da ciğerlerimizden atmamıza ve onun yerine temiz ve taze ferahlık hissi ile dolmamıza yardımcı olabilir. Örneğin, sigara dumanıyla çevrili bir ortamdaysanız, gülmenizin büyük bir yardımı olabilir.

5. Daha çekici olmak için

Bu sonuncusu, muhtemelen diğerlerinden daha çok ilginizi çekmiştir. Gülmek, bizi daha çekici bir hale getirebilir mi? Tabii ki de evet! Gülen birini gördüğünüzde veya birinin mizah duygusunun size çok komik geldiğini fark ettiğinizde, o kişiye bakış açınız elbette değişir.

Mizah duygusu gelişmiş birine karşı hissedilen o çekim gücü, o kişinin etrafındaki insanları güvende ve rahatta hissettirebilme yeteneğinden başka bir şey ile ile ilgili değildir.

Ayrıca gülmek, gergin ortamları yumuşatmak için de harika bir yoldur. Iyimserliğin daima iyi bir şey olduğunu unutmayın. Hatta, şu ana değin hiç düşünmediğiniz yeni iş veya fırsatlara kapılar açma potansiyeline bile sahiptir.

“Gülmek, kışın soğuğunu insandan alıp götüren güneş gibidir.”

– Victor Hugo

Some figure

Kendinize duyduğunuz güveninizi sağlam temeller üzerine inşa edin, etrafınızda hayata pozitif açıdan bakıdan insanlar olsun ve en basit ve en kolay şekli ile nasıl mutlu olacağınıza size de şaşıracaksınız. Gülmek, hayattaki birçok, birçok sorunun panzehiridir.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.