Televizyonda Obezite

Televizyonda Obezite
Sergio De Dios González

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Sergio De Dios González.

Tarafından yazılmıştır Camila Thomas

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Obezite televizyonda iyi temsil edilmiyor. Genel olarak, televizyondaki karakterler geleneksel güzellik tanımına uyar. Araştırmalar, belirli bir vücut tipini temsil etmemenin aşırı kilolu insanlara yönelik tacizlere yol açabileceğini göstermektedir.

Son yıllarda, TV dizisi yapımcıları daha ırksal ve etnik açıdan farklı karakterleri yapımlara dahil etmeye başladı. Bununla birlikte, bu çeşitlilik neredeyse hiç bir zaman daha kilolu olan kişilerin temsil edilmesini içermez.

Obezite nedir?

Obezite, vücutta yağ dokusunun kütlesel birikimidir. Vücut yağındaki artış aynı zamanda toplam ağırlıkta bir artış anlamına gelir. Bazı durumlarda, tiroid problemleri veya diğer hormonal dengesizlikler kilo alımının nedenleridir. Bununla birlikte, aşırı kilolu olmanın en yaygın nedeni dengesiz beslenmedir.

göbeği ölçülen adam

Yaktığınızdan daha fazla kalori aldığınızda, vücudunuz fazla kalorileri yağ olarak depolar. Bu nedenle sporcular karbonhidrat ve yağ oranı yüksek diyetler yapabilirler. Öte yandan, hareketsiz yaşam tarzı olan kişilerin, beslenmelerinin yaktıkları kalori miktarına karşılık geldiğinden emin olmaları gerekir.

Çalışmalar, fazla kilolu olmanın sizi kardiyovasküler hastalıklar için yüksek risk altında bıraktığı konusunda uyarıyor. Obezite ayrıca diyabet, hipertansiyon, bazı kanser türleri, kan pıhtılaşması ve kalp krizi geçirme riskinizi artırır.

Obezite, sanayileşmiş ülkelerde daha yaygındır. Çünkü bu ülkelerdeki yaşam hızı yemek pişirmek veya yemek yemek için çok az zamana yer bırakıyor. Beslenme şekilleri nedeniyle fazla kilolu olan insanlar, yüksek şeker içeriğine sahip olan hazır yemekleri tercih etme eğilimindedir.

Güzellik ve modada fazla kilolu insanlara yer yok

Zamanla, güzellik fikri değişti. 20. yüzyılın başında, insanlar “mükemmel” kadının bir kum saati şeklinde olduğunu düşünüyorlardı. Bu mükemmel silüeti elde etmek için, kadınlar çok sıkı korseler kullandılar. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra, ince ve açık tenli olmak güzelliğin yeni tanımı oldu. Ticari sinemanın gelişiyle büyük film yıldızlarının stili popüler oldu. Kısa saç kesilmiş siyah saç ve pantolon, kadınlar arasında oldukça popülerdi. Soluk ten üzerindeki koyu kaşlar ve kırmızı dudaklar güzelliğin standardı haline geldi.

20. yüzyıl boyunca, ince vücutlar güzel kabul edildi. Moda ve kıyafetler ince kadınlar ve erkekler düşünülerek tasarlandı.

Bunun olmasının sebebi hiç kimsenin kilo alma şansı olmamasından ötürü olabilir. Savaşa katılan ülkeler kıtlık ve kuraklık dönemleri yaşıyordu. Ekonomileri, vatandaşlarına bakmaya yetecek kadar toparlanmamıştı. Ancak, insanlar kilo almaya başladığında, güzellik standardı aynı kaldı. İnce belli ve ince kalçalı olan kadınlar toplumun çoğu için güzelliği temsil etti.

O zamandan beri, bütün bir endüstri normal vücut büyüklüğünü reddetme fikrinin etrafında toplandı. Endüstri normal ve gerçek bedenleri reddediyor. Moda tasarımcıları, sadece moda haftasında pistte var olan insanlar için kıyafet yaratmaya devam ediyor.

Televizyonda güzellik

Televizyon ve sinema endüstrisi, moda endüstrisinin güzellik standardına bağlı kaldı. Her ne kadar televizyon ve filmler nispeten yeni endüstriler olsalar da, toplumların inşa edilişinde önemli bir etkiye sahiptir. Görsel-işitsel materyal, izleyicilerin takip etmesi için örnekler ve rol modelleri sunar.

Film endüstrisi, kilosu “geleneksel” kilodan farklı olan insanları göstermekten kaçınmayı seçer. Bu anlamda, obezite görünmez hale getirilir, tıpkı farklı ırk grupları gibi. Obezite, sinemada nadiren görülür, TV’de ise neredeyse hiç görülmez.

Televizyonda obez veya fazla kilolu karakterler çıktığında, karikatür olma eğilimindedirler. Kilo vermeye takıntılılardır ya da alay konusudurlar. Obez insanlar sıklıkla taciz edilir ve kiloları nedeniyle alay edilirler. Bununla birlikte, 21. yüzyılda televizyon endüstrisinde ince ama kesin değişiklikler gördük.

Televizyonda veya filmlerde obezite nadiren görülür. Yıllardır görünmez olmuştur.

filmde aşırı kilolu adamın sahnesi

Televizyonda obezite gerçek karakterler demektir

Bugünlerde televizyon yavaş yavaş değişiyor. TV şovlarında daha ırksal olarak farklı karakterler beliriyor. En popüler televizyon şovları, kalıplaşmış yargıları ele alan daha inandırıcı karakterlere sahiptir. Bu olumlu adıma rağmen, televizyonda obezite temsili hala çok azdır.

Daha fazla prodüktör gerçek vücutları temsil etmeye çalışıyor, ancak televizyonda obezite gösterilmesine karşı çıkan gruplar da vardır. Bunun yanlış olduğunu düşünen çevrimiçi dergiler, basın mensupları ve hatta tıbbi gruplar bile vardır. Obeziteyi temsil etmeyi reddeden insanlar bunun sebebinin sağlık nedenleri olduğunu söylüyor. Obez insanlara olumlu bir açıdan bakmanın doğru olmadığını söylüyorlar. İnsanlar bunu yapmaya başlarsa, izleyiciler için şişmanlığı normal hale getireceğine inanıyorlar. İzleyiciler obezitenin zararsız, hatta arzu edilir olduğuna inanabilirler.

Bununla birlikte, birçok prodüktör televizyonda obezite göstermenin kapsayıcı olmanın bir yolu olduğuna inanıyor. Obez insanları göstermek, karakterlerin gerçek hayatın samimi bir yansıması olduğu anlamına gelir. Bu anlamda onlarla aynı fikirdeyiz. Toplumumuzun çeşitliliğini göstermek önemlidir. Bir gün eşitliği sağlayabilmemizin tek yolu budur.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.