Logo image
Logo image

Güzel İnsanların Gitmesine İzin Vermeyin

3 dakika
Güzel İnsanların Gitmesine İzin Vermeyin
Son Güncelleme: 29 Ocak, 2017

Dünyanızı güzelleştiren insanlar, her zaman için sizin yanınızda olacaktır. Yani, sizi rahatlatan, gülümseten, teskin eden ve güçlü hissettiren insanlar… Onlarla olan ilişkiniz sağlam, tutarlı ve sadakat özeline dayalıdır.

Güzel insanlar içlerinden geldiği gibi yaşar ve davranır. Ellerinizi sımsıkı sarar, gözlerinizin en içlerine bakıp, yüreğinize dokunurlar. Size saygı duyup, herhangi bir şekilde yargılamadıkları için ve her zaman sizin yanınızda oldukları için; varlıkları, hayatınızın bir köşesinde yer almaları bile sizi mutlu etmeye yeter. İşte bu yüzden, dünyanızı daha güzel bir yer haline getiren insanlar da işte tam olarak onlardır.

İşte bu yüzden, siz siz olun, dikkat edin ve bu güzel insanları kaybetmeyin, hayatınızdan çıkıp gitmelerine asla izin vermeyin. Bir şey sizi rahatsız ettiğinde veya size ihtiyaç duyduklarında, onları yarı yolda bırakmak gibi bir hataya sakın ola düşmeyin. Onların yanında kalın, affedin ve unutun. İşte bu kadar basit!

Some figure

Seni seviyorum

Bu güzel insanları sevmeden edemeyiz. Belirli bir nedene bağlı olarak değil, sadece bize güven ve huzur vermeleri tek başına kocaman bir sebeptir. Bu insanlar ile olan ilişkimizin harcında küçük detaylar, samimiyet ve güven duygusu vardır. Her bir detayın aslında harika birer sanat eseri olmasından dolayı, bu ilişkiler küçük jestlerle kolaylıkla sürdürülebilir.

Bu duygular genellikle karşılıklı olup, her bir bireyin uyguladığı yazısız kurallar vardır. Bununla birlikte, çoğu kez “Seni seviyorum” demenin gerekliliğini ve minnettar olmanın ruhumuz için en iyi ilaç olduğunu unuturuz.

“Sonunda küçük şeylerin en önemli şey olduğunu fark ettin. Sabahın üçündeki konuşmalar, kendiliğinden gelen gülümsemeler, sana kahkahalar attıran komik fotoğraflar, gözlerini dolduran bir iki satırlık şiirler. Kimsenin bilmediği ama senin aşık olduğun kitaplar, saçına taktığın bir iki çiçek, yalnız başına içtiğin bir iki fincan kahve… Bunlar gerçekten değerli şeylerdir; küçük şeylerin büyük duyguları vardır.”

– Mektuplar ve Kafein Arasında

Dolayısıyla, sevdiğimizi gösterememek ve sevdiğimiz insanın ihtiyaçlarını göz ardı etmek gibi çok önemli ve hayati bir hata yaparız bazen.

Some figure

İhmal ederseniz kaybedersiniz

Biz ne kadar özen gösterirsek, aşk o kadar sürer. Hepimiz insanız ve bu yüzden, ilişkilerimizde yanlış anlaşılmalara neden olan hatalar yaparken, sevdiğimiz insanların bizden uzaklaşmalarına engel olamıyoruz.

Ne yazık ki, sırf üşengeçlikten, zaman eksikliğinden ya da bencillik ve ilgisizlikten dolayı bizim için önem arz eden insanları göz ardı ediyoruz. Bu insanların bizim için ne kadar önemli olduklarını göstermek için yeterli zaman ayıramamak gibi bir hatanın içine düşme eğiliminde oluruz kimi zaman. 

Some figure

Bu yüzden, hayatımızın bazı noktalarında, birilerinin bizi yarı yolda bıraktığına şahit olur ve ne oldu da böyle oldu diye kendimizi yer bitiririz. Bu tür bir acı çekmek yerine ve bunu önlemek için yapabileceğimiz çok şey vardır. İşte bazı örnekler:

  • Yokluğunuzun veya mesafenizin asla onları unuttuğunuz anlamına gelmediğini ve bu “geçici yokluk” durumuna rağmen, her zaman için onların yanında olduğunuzu belli eden bir kaç söz etmek genellikle yeterli olur.
  • Buna rağmen, bir insana değer verdiğimizi gösterebilmek zaman alır. İlişkimizin sağlıklı olduğundan ve kimsenin kimseye bağımlı olmadığından ve aşırı duygular beslemediğinden emin olmak özel ilgi ve alaka gerektirir.
  • Her bir adım tamamen içtenlikle atılmalıdır; yani herhangi bir bencillik ya da ön yargı olmadan. Şunu unutulmamalıyız ki, yoldaşlığa olan ihtiyaç da dahil, kafamızdan ihtiyaçlar uydurmamalıyız.
  • Bu, hem düşüncelerimizin hem de duygularımızın samimi olarak ifade edilmesi ve iletişim yoluyla sağlanmaktadır. Doğal olarak bunu, ne kadar kötü ya da iyi hissettiğimizden sorumlu olduklarını ifade etmek için değil, yalnızca nasıl hissettiğimizi söylemek için yaparız. Eğer bir şeyden hoşnut değilseniz, sevdiğiniz insanı suçlamadan konuyu dile getirin ve her ikinizin de bu sorunun içinde olduğunu ifade edin. Böyle davranarak birbirinizden soğumaz, güven ve dürüstlük temeli olan bir ilişki yaşarsınız.
  • İlişkilerin ilerlemesi ve sürdürülmesi için zamana ve tecrübeye ihtiyaç vardır. Eğer onlara yeteri kadar vakit ayırmayı bırakırsak, bu ilgisizlik hali, bu güzel insanları kaybetmemize yol açacaktır.

Dünyamızı bu kadar güzel kılan bu güzel insanların ellerimizden kaçıp gitmesine izin veremeyiz. Onların varlığı ile birlikte, çok nadir bulunan harika bir duygu ile kendimizi özgürce tamamlarız. Bu yüzden, ilişkilerinize dikkat edin ve en samimi duygularınız ile sevin.

Görseller: Claudia Tremblay ve Mariana Kalacheva’a aittir.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.