Logo image
Logo image

Artık Kıskanmaktan Vazgeçme Zamanı

3 dakika
Artık Kıskanmaktan Vazgeçme Zamanı
Son Güncelleme: 03 Şubat, 2017

Kıskançlık, bazen biz farkında bile olmadan ortaya çıkan bir duygudur. Peki, bu duygu, neleri etkiler? İnsan ilişkilerimizi etkiler ve başka insanlarla iletişim kurmamızı güçleştirir.

Birine hayranlık duymak, mesela onlar gibi başarılı olmayı istemek, kıskançlıkla aynı şey değildir. Kıskançlık, bir insanın sahip olduklarını istemektir ama bu kadarıyla da kalmaz. Kıskanç bir insan, diğer kişinin hayatını mahvetmek ister.

“Kıskançlık, insanın ne kadar mutsuz olduğunu gösterir.”

– Arthur Schopenhauer

Bir arkadaşınız sizden daha başarılı oldu diye acı ya da öfke duyduğunuz oldu mu hiç?  Öyleyse, kıskanç olmanın ne demek olduğunu biliyorsunuz demektir. Ama artık kıskançlıktan vazgeçme zamanı.

Kıskançlık, çok yıkıcı bir duygudur. Başkalarıyla ilişkilerimiz ve kendimiz hakkında daha iyi hissetmemiz için kıskançlığı arkamızda bırakmayı öğrenmeliyiz.

Kıskançlık: Benden daha mı iyiler?

İşte kendimize sormamız gereken bir soru: Bizim başaramadığımızı yapmış kişileri neden kendimizden daha üstün görüyoruz?

Herkesin farklı olduğunu ve bu farklılıklarımızın bizi eşsiz kıldığını görebilmeliyiz. Hiç kimse sizin de yapmak istediğiniz bir şeyi başardı diye sizden üstün değildir.

Some figure

İstediğimiz şeyleri başarmanın yolu, kendimize güvenmekten geçer. Belki bir meslektaşınız, sizin kendinize koyduğunuz bir hedefe ulaşmıştır ama sizin yolunuz muhtemelen onlarınkinden farklı olacaktır.

Sizi bekleyen sonsuz imkanlara güvenin. İstediğinizi gerçekleştirmeyi denemekten asla vazgeçmeyin. Ama dikkatli olun! Hedeflerinizi, sırf başkaları başardı diye onların yaptıkları üzerine kurmayın; sizin hedefleriniz, kıskançlığa dayanmamalıdır.

“Kıskançlık, alçaklığın bir itirafıdır.”

– Marlene Dietrich

Siz dilediğiniz yere ulaşabilmek için kendi beceri ve yeteneklerinize sahipsiniz. Başkalarından farklı olan tüm yönlerinizden faydalanmalısınız. Öyle ki kıskandığınız kişilerin bile sahip olmadığı bazı yetenekleriniz vardır. O zaman neden başkalarını kıskanıyorsunuz? Neden herkes gibi olmak istiyorsunuz?

Başkalarını yargılamak ve onların hayatına girmek, hedeflerinize ulaşmanızda size yardımcı olmayacaktır. Kendinize odaklanın. Beceri ve yeteneklerinize güvenin ve hayallerinize ulaşmak için elinizden gelenin en iyisini yapın. Öyle çok kaynağa sahipsiniz ki tek yapmanız gereken kaynaklarınızı doğru şekilde kullanmak.

Hiç kimse ilginizi sizin kadar hak etmez, bunu düşünün. İstediğinizi elde etmek için kendi içinize bakmalısınız, kendi istedikleri yere gitmek için başkalarının ne yaptıklarına değil.

Rekabet edecekseniz, kendinizle edin

Rekabete etmeye alışkınız. Bu, kıskançlığı artıran faktörlerden biridir. Bir şeyi herkesten önce başaranlar, o kişiye bakıp kullandıkları stratejiyi küçümsemeye iter bizi.

Fakat o kişinin yaptıklarını yapmak bize başarı getirmez. Dahası, istediğinizi elde etmek için başka insanların üstüne basmak sizi mutlu edecek mi? Büyük ihtimalle hayır. Kurduğunuz ilişkileri zedelediğiniz takdirde başarılı olsanız bile yalnız hissedeceksiniz kendinizi. Üstelik bunların hepsini başkalarından daha iyi olmak için yapmışsınızdır.

Siz farklısınız ve sınırlarınızı biliyorsunuz. Etrafınızdakilere bakmaksızın gücünüz dahilinde kendinizi geliştirin.

Some figure

Bunu başarmak için en iyi yaklaşım, kendinizle rekabet etmektir. Hedefinize ulaşmak için neler yapabilirsiniz? Önünüze geçen herkesi ezer misiniz? Doğru yaklaşım bu değil. Bu şekilde istediğiniz şeyi elde edemezsiniz. Böyle bir durumda kendinizi başarılı sayacak mısınız, düşünün?

Gerçekten ne istediğinizi iyice düşünün ve kendinize yoğunlaşın. Başkalarının kendi hayalleri var ama sizin de öyle. Size ait olmayan hedeflerin sizi aşağı çekmesine izin vermeyin.

Bu demek değildir ki hayran olduğunuz kişilerin bazı özelliklerini “taklit” etmemelisiniz. Mesela, bir amaca ulaşmak için en güçlü rakibiniz olarak gördüğünüz kişiye çelme atmak yerine onun tam olarak neyi nasıl yaptığına bakabilirsiniz.

Bu şekilde düşünerek; kolay çözüm yoluna kaçıp sizi gerçek hedefinize ulaştırmayacak bir yola sapmaktan kurtulursunuz. Bütün enerjinizi her gün kendinizi aşmaya harcayın. Kendiniz için belirlediğiniz her hedefe ulaşmanın tek yolu budur.

Hayran olun ama kıskanmayın. Öğrenin ama yok etmeyin.

Kaynaklarınızdan faydalanın, hatalarınızdan ders çıkarın ve kendinize ait olan ve sizi hayallerinize götürecek eşsiz yolu izleyin. Hedeflediğiniz yere çoktan ulaşmış kişilerin ayak izlerini takip edin ama sizin yolunuzun aynı olmayacağını asla unutmayın. Her birey eşsiz ve farklıdır. Hayallerinizi gerçekleştirmek için kendi yolunuzu bulmalısınız.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.