Logo image
Logo image

Stigmatofili: Piercing ve Dövmeleri Çekici Bulma

3 dakika
Stigmatofili: Piercing ve Dövmeleri Çekici Bulma
Tarafından yazılmıştır Sara Clemente
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Milyonlarca farklı vücut sanatı var. Ve vücudun üzerinde kullanılabilecek bir yüzey olduğu için, bu sanatı icra etmek için de birçok yer var. Bazı insanlar piercing ve dövmeler için aşırı bir tutku beslerken ve bazıları için bunlar tamamen cinsel olarak çekici objelerdir. Bu da stigmatofili olarak bilinir.

Stigmatofili olan insanlar piercingleri, dövmeler ve skarifikasyonu çok çekici bulur. Mürekkep ve küpeler ile dekore edilmiş cilde bakmak, dokunmak ve hissetmek onlara haz verir.

Stigmatofilinin temelleri

Bugün, piercing ya da dövme yaptırmak, sosyal sınırları da aşan ve ergenlerin özellikle önem verdiği bir trenddir. Son zamanlarda, bu alana yönelik ilgi artışı, toplum içerisinde büyük ölçüde rastlanmayan bazı ilginç stigmatofili vakalarına ışık tutmuştur.

Stigmatofili olan insanlarda, bir tür vücut sanatı olması adına birilerinin onları çizmesi gerekir. Fakat bu, kişinin cildinin dövülmüş her santimetresine dokunma veya delinen kulaklarını öpmek için bir dürtüye sahip oldukları anlamına gelmez.

Bu sadece, o kişi ile ilgili olarak karşı konulamaz bir çekimi olduğu anlamına gelir. Bazı insanlar, aynı anda her ikisine de değil, sadece dövmeleri veya piercingleri çekici bulurlar. Dövme ve piercingi olmayan insanlara ise kayıtsız ve ilgisiz davranırlar.

Some figure

Bazıları için stigmatofili bir parafilidir

Birçok uzman, stigmatofilinin bir tür parafiliolduğunu düşünmektedir. Parafili, zevk kaynağının alışılmadık bir şey, durum, aktivite veya birey olduğu cinsel davranış kalıplarıdır. Cinsel uyarılma için, parafili insanların çok özel bağlamlara ve ögelere ihtiyaçları vardır.

Bazı psikologlar dövme ya da piercingin karşılık geldiği ıstırabın, insanlara stigmatofili de ilgi çeken durum olduğuna inanırlar. Başka bir deyişle, diğer insanların acısı, stigmatofili sahibi bireyin, onlarla empati kurmasını sağlar… ve daha fazlasını ister.

Diğerleri için ise bildiğiniz bir fetiş

Diğer uzmanlar, stigmatofilinin, bazı insanların ayak, ayakkabı, iç çamaşırı, maske, büyük kalça veya dolgun dudaklardan aldığı uyarıma benzer olduğuna inanmaktadır. Böylece, bunu bir fetiş olarak ifade ederler.

Bu bakış açısı, bireyin cinsel çekim hissetmesi için gerekli olan dövmeleri ve piercingleri baz almaz. Bunlar vücutta belli olmadığı zamanlarda bile tamamen tatmin edici ilişkilere sahip olabilirler. Ama mevcut oldukları zaman, aldıkları zevk, aşırı bir şekilde artar.

Bu bir cinsel sapıklık şekli midir?

Toplum bir dereceye kadar stigmatofili reddedebilse de, bu bir sapıklık veya akıl hastalığı değildir. Bunun nedeni, diğer kişiye zarar vermemesidir. Psikolojik bir bozukluk olması için iki koşulu yerine getirmelidir. İlk olarak, bozukluğu olan kişi, diğer kişiye zarar verir. İkincisi, davranışları onlara sürekli kaygı ve sıkıntıya neden olur.

Stigmatofili olan biri, ne kendine ne de çekici bulduğu insana herhangi bir zarar verir. Her vaka benzersiz olsa da, sadece cinsel bir birlikteliğin gerçekleştirilmesi ile tatmin olabilecek, kontrol edilemez bir istek ya da sapıklık değildir.

Peki neden dövmeler ve piercingler?

Hem dövme ve hem de piercinglerin eski bir gelenek olmasından ötürü, sebebi antropolojik olabilir. Antik Roma dönemlerinde, Caesar’ın askeri yetkilileri ve gardiyanları meme uçlarında çemberler takarlardı. Bir giysi aksesuarı olmanın yanı sıra, erkeklik ve cesaretin de bir sembolüydü.

Diğer antik kültürlerde ve medeniyetlerde aşiret dövmeleri ve kulak küpeleri güzellik kavramıyla yakından ilişkilidir. Aslında, birçoğu, özellikle ergenlikle ilgili olanlar olmak üzere, bazı ayinlerde yer almaktadır.

Some figure

Vücut sanatı kendini ifade etmenin bir şeklidir

Bir tür estetik bakış açısının olmasının yanı sıra, dövmeler belirli duygu ve deneyimleri yakalayabilir. Kişinin hayatındaki duygulardan veya önemli anlardan, inançlara, dini ideolojilere veya önemli insanlara veya olaylara kadar her şeyi temsil edebilirler.

Vücut sanatı sadece dekoratif amaçlı değildir; kişinin kimliğini ifade etmesinin de bir yoludur. Bu nedenle, stigmatofili olan birisi, sadece bir dövmenin rengini ve tasarımını değil, aynı zamanda içeriğini ve anlamını da öğrenir ve taktir eder. Başka bir deyişle, dövmeler kişinin içinde ne taşıdığını açığa çıkaran görsellerdir.

Daha önce de söylediğimiz gibi, her vaka benzersizdir. Örneğin, vücut sanatına ilgi duyan birçok insanın aslında dövmesi ya da piercingi yoktur. İşin eğlenceli tarafı, favori vücut bölgeleri değişirken, en popüler olanlardan bazıları dil, dudak, meme uçları ve cinsel organlardır.

Eğer dövme ya da piercing olan biriyle tanıştığınızda kalbiniz normalden farklı çarpmaya başlıyorsa… stigmatofili olabilirsiniz!

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.