Logo image
Logo image

Kronik Ağrısı Olan Birine Nasıl Destek Olursunuz?

4 dakika
Kronik Ağrısı Olan Birine Nasıl Destek Olursunuz?
Son Güncelleme: 18 Nisan, 2018

Kronik ağrı, modern dünyanın yan ürünü gibidir. Öncesinde bu tip sorunlar oldukça nadirdi. Ancak günümüzde bu sorunla karşılaşan insanların sayısı hızla artmaktadır. Bazı insanlar, kronik hastalıkları olduğu için kronik ağrılar yaşar. Ancak kronik hastalıkları olmayan bazı insanlar, bu yoğun ve geçmeyen ağrıya sahiptir ve bilimin bu duruma bir açıklaması yoktur. Tüm durumlarda gerçekleşebilecek en kötü şey, acının asla geçmediği bir cehennemde mahkum olmaktır.

Yakın geçmişte birçok ciddi hastalık insanlığa büyük zararlar verdi. İnsanlar öldü ve kimse bir şey yapamadı. Günümüzde bilim, insan yaşamını uzatabilmek için her türlü imkana sahip ve ciddi durumdaki hastalar bile bu durumdan faydalanabiliyor. Ancak bazı hastalıklar, diğerlere göre çok daha kötü olabilir. Sinirsel temeli olan hastalıkların çoğu bu şekildedir. Bu durumun sonucunda insanlar hastalık ve acı içinde yıllarca yaşamak zorunda kalır.

“Acı kaçınılmazdır, ancak acı çekmek bir seçenektir.”

– Buddha


Fiziksel acı ve ağrı, birçok hastalığın ortak belirtisidir. Bazı durumlarda bu ağrı, kişinin fiziksel aktivitesini engeller. Bundan kaçış yoktur. Görmezden de gelemezsiniz. Bu acıyı katlanabilir hale getirmek için uğraşırsınız. Tüm bu süreçte vücudunuzdan ve dış dünyadan kopmuş olursunuz. Bir varlık gibi hissedemeden, var olmaya çalışırsınız.

Bu trajik bir durumdur ve sadece bu ağrıyı çeken değil, etrafındaki diğer insanlar da bu durumdan etkilenir. Ağrının neden olduğu acı, kişinin ruh halini derinden etkiler ve zamanla ciddi kişilik değişikliklerine neden olur.

Bu koşulları üzerinde barındıran bir kimse tedavi edilemez olabilir. Acı çeken yakınlarına üzülen kişiler, çoğu zaman sevdikleri bu insanlara nasıl yardım edeceklerini bilemez. Bugün bu yazıda, kronik ağrılara sahip bir insana nasıl yardımcı olabileceğiniz hakkında size bazı tavsiyeler vereceğiz.

Eğer kronik ağrıları olan birine yardımcı olmak istiyorsanız sınırlarınızı kabul edin

Kronik ağrılardan muzdarip bir insana yakınsanız, suçlu hissetmeye başlamanız oldukça normaldir. Bunu hemen fark edemeyebilirsiniz, ancak bu durum sık sık meydana gelmektedir. Birini acı çekerken görürsünüz ve tek yapabildiğiniz o kişi için geçici çözümler bulmak olur. Bu çözümler de her zaman işe yaramaz. Onlar için bir engeli ortadan kaldırmış olabilirsiniz belki, ama bu konuda daha fazla bir şey yapmanız mümkün değildir.

Some figure

Tüm bunlar sizi çaresiz hissettirir. İçinizde bir karmaşaya neden olur. Her zaman böyle durumlarda “yapabileceğim başka bir şey mutlaka olmalı” dersiniz. Ancak bu, bir fanteziden ibarettir. Bir şey denersiniz, sonra başka bir şey daha denersiniz. Nihayetinde tek sağladığınız şey geçici bir rahatlama olur.

Yapmanız gereken ilk şey, bu çaresiz hissetme durumundan kurtulmak olmalıdır. Bir sonuç üretmeyen şeylere daha fazla zaman harcamayın. Bu durumla mücadele eden kişilere nasıl yardım edebileceğinizi öğrenmeniz önemlidir. Aynı zamanda bazı sınırları koymayı öğrenmeniz de gerekebilir.

Böyle bir durumda sizin sorumluluklarınız nelerdir? Yapılması gereken en iyi şey ne olmalıdır? Bu ağrıları yaşayan kişiye ne kadar yardımcı olabilirsiniz? Bunların ötesinde, bu sorunla mücadele ederken harcadığınız tüm enerji ve zaman, duvara atılmış bir top gibi şiddetle size de çarpabilir.

Kronik ağrılar yaşayan birine yardımcı olmak istiyorsunuz. Bazen yapabileceğiniz en iyi şey, sessiz bir şekilde sadece bu kişinin yanında bulunmanız olabilir. Bunu yaparak acı çeken yakınızla iletişim kurmuş olursunuz, onun yanında olduğunuzu bir şekilde göstermiş olursunuz. Bu kişiyi yalnız bırakmak yapabileceğiniz bir şey değildir.

Belki de ne yapabileceğinizi bu insanlara doğrudan sorabilirsiniz. Eğer yapabileceğiniz bir şey talep ederlerse yardım etmiş olursunuz. Çoğu durumda onların yanında durmanızın yeterli olduğunu söyleceklerdir. Bu insanların ağrıları, pahalı hediyelerle veya kendi bulduğunuz yöntemlerle geçmez.

Kronik ağrıları olan birine nasıl yardımcı olabilirsiniz: önce kendinize yardımcı olarak

Sahip olmadığınız şeyi, bir başkasına sağlayamazsınız. Yapmak istediğiniz şeyin, bu ağrıları yaşayan kişinin bu acısını bir nebze de olsa azaltmak olduğunu biliyoruz. Ancak kendinizi o kişinin acılarına ortak ederek boğmak, kaçınmanız gereken ilk şey olmalıdır. Bu nedenle en büyük sorumluluğun önce kendinize karşı olduğunu hatırlamanız gerekir. Ve bu sorumluluk, ruh halinizin iyi bir durumda olmasını da kapsar. Bu ağrıları yaşayan yakınınıza yardım ederken, olabileceğiniz en sağlıklı durumda kalmalısınız.

Some figure

Kendi ihtiyaçlarınızı belirlemelisiniz. Evet, sevdiğiniz kişiye her şeyinizi vermek istiyorsunuz, ancak onlar için yapamayacağız çok fazla şey de var. Sadece siz değil, herkes bazı durumlarda sınırlar çizer. Ama kendinizi daha güçlü hale getirmeye çalışabilir, hayatınızın daha iyi olması için çaba gösterebilirsiniz. Bu sayede o insanın hayatını da daha iyi bir hale getirebilirsiniz.

Kendi alanınızı nasıl koruyacağınızı öğrenmeniz özellikle önemli bir konudur. Bazı durumlarda nasıl “hayır” diyeceğinizi öğrenmek zorundasınız. kronik ağrısı olan insanlar etraflarındaki enerjiyi emebilirler. Onların acıları, sizin acılarınız olmamalıdır.

Bu bahsettiğimiz insanlar çok zor bir durumla baş etmeye çalışıyorlar ve bazen sizi suçlamaktan başka bir çıkış yolu bulamıyorlar. Bu anlaşılabilir bir durumdur. Ancak acı çekiyorken söyledikleri kızgın sözler, gerçeği hiç de yansıtmamaktadır.

Böyle bir durumla karşılaştığınızda nasıl davranmanız gerektiğini öğrenmeniz gerekmektedir. Nazik bir biçimde sevgiyle yaklaşarak, bu insanların sizi anlamasını sağlayabilirsiniz. Birlikte olamadığınız zamanlara saygı göstermeleri gerektiğini anlatabilirsiniz.

Kronik ağrıları olan birine destek olmayı öğrenirken kendinize daha çok özen göstermeniz gerektiğini her zaman hatırlayın. Eğer onlara yardım etmenizi istemezlerse veya kendi acılarını size de bulaştırmaya başlarlarsa, sizin varlığınız ve sağlıklı ruh haliniz onlara yardım etmenin bir yolunu mutlaka bulacaktır. Bunu her zaman hatırlayın.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.