Sosyal Ağlar, İlişkinizin Sonu Olabilir

Kasım 29, 2017

Gustavo Cerati ”hiç ummadığınız yerdedir baştan çıkarıcılık” der. Yalnızca iletişim aracı olmayıp ilişkilerin kopmasına ve hatta sonlanmasına neden olan sosyal ağlar, benzer bir etkiye sahip gibi gözüküyor.

Sosyal ağlar, ilişkiler bağlamında kitle imha silahı haline gelmiş olabilir mi? Farklı çalışmalara göre milyonlarca boşanma olayının nedeni bu. Hiç abartmıyoruz, gerçek böyle.

Unutmayalım ki sosyal ağlar vasıtasıyla etkileşime geçtiğimizde hayatımızın önemli bir kısmını herkese açmış oluruz. Facebook ve Twitter milyonlarca insanın özel dünyalarını sergilemesine neden oluyor.

Bunun yanında sosyal ağlar, insanlarla iletişim kurmanın etkili bir yolu haline geldi. Sadece İspanya’da 20 milyondan fazla Facebook kullanıcısı var ki bu neredeyse tüm nüfusun yarısına karşılık geliyor. Bütün dünyayı göz önüne alırsanız korkutucu bir durum bu. Tüm dünyada kullanıcıların sayısı 1.5 milyarı aşıyor. Sosyal ağların hayatımız üzerindeki gücünü görmek zor değil. Çoğu insan için sosyal ağlar vazgeçilmez oldu.

“Konuşanlar baştan çıkarır, kelimeler ise bizi köşeye sıkıştırır.”

– Michael Ondaatje

Sosyal ağların yol açtığı boşanmalar

Birçok çalışma sosyal ağların yaşamımız üzerindeki etkilerini araştırsa da bir prestijli bir yayın olan Kuzey Amerika psikoloji dergisinin yayınladığı bir çalışmaya odaklanacağız.

Son verilere göre Facebook tüm dünyada 28 milyon boşanmaya neden oldu. Bu sayı abartı gelebilir ama birkaç yıl önce Amerikan Evlilik Avukatları Akademisi bu veriyi onaylayarak ABD’deki boşanmaların %20’sinin ardında Facebook olduğunu belirtti.

boşanma ve kırık kalp

Şu ana kadar Facebook’a odaklandık çünkü günümüzde en önemli sosyal ağ bu. Ama daha birçok sosyal ağ mevcut:  Twitter, Instagram, Google+, Pinterest vs. Bazı kullanıcılar bu ağları, romantik ilişkilerini sonlandırmak için dahi kullanmıştır. 

Sosyal ağlar neden boşanmayı tetikliyor?

İlişkiniz çok sağlam ise ve sosyal ağlar konusunda sağduyulu bir tavır geliştirdiyseniz, hiç bir şey olmayacaktır. Bu veriler korkmanıza neden olmamalıdır. Fakat sosyal ağlar ve boşanma arasında ilişkiyi etkileyen belli faktörlerin olduğu da doğrudur.

Geçici ya da düzenli ilişkiler kurabilmek için sosyal ağların kullanılması temelinde bu veriye geri dönelim. Bu prestijli dergiye göre erkeklerin %58’i ve kadınların ise 580’i romantik ilişkilere başlamak için sosyal ağları taramıştır. 

sarılırken telefon

Açıkçası ilişkilerinde bir çıkmaz sokağa ulaşmış, ilişkisine özen göstermemiş ya da başka nedenlerle mutsuz çiftler, insanlarla tanışmak ve daha fazlasına dönüşebilecek arkadaşlıklara atılmak için sosyal ağlara başvurabilir. Ama başka nedenler de vardır:

  • Başka insanların hayatlarına dair sürekli yüklenen bilgiler kullanıcılara mutsuz bir ilişkide kalmalarına neden olmadığını gösterir. Sosyal ağlar, çok sayıda çekici, heyecan verici ve uyumlu profil sunmaktadır. Uyarıcılarla dolu bir dünyaya açılan bir penceredir sosyal ağar.
  • Günümüzde çalışmalar üzerine yapılmış farklı çalışmalara göre problemlerle yüzleşme toleransı azaldı. Bugün sahip olunan bilgiyle, ilişkiyi olgunlaştırma ve tek bir kişiye duyduğunuz hisleri derinleştirme yerine başka hızlı seçenekler bulmak çok daha kolaylaştı.
  • Güvensizlik, ayrılıkları etkileyen bir diğer güçlü faktördür. Diğer kişi üzerinde aşırı kontrol artar çünkü o kişinin yaptığı paylaşımları hangi saatlerde giriş yaptıklarını, fotoğraflarını ve etkileşimlerini görürsünüz. Bu durum, bir güvensizlik ve korku yaratarak iletişim ve karşılıklı saygıyı önlemektedir.
  • Başka potansiyel partnerlere sürekli maruz kalmak bir başka neden olabilir. Belki ilişkiniz çok sağlamdır ama sosyal ağlarda size benzeyen, bir macera ya da randevu arayan kişilerle tanışabilirsiniz. Bunların çoğu oldukça ikna edicidir. Bu yüzden tehlikeli olabilecek başka ağlara düşmemek için niyetlerinizi kesin bir şekilde belirlemelisiniz.

“Sosyal ağlar, Web siteleriyle ilgili değildir. Tecrübelerle ilgilidir.”

– Mike DiLorenzo

Sosyal ağların dünyaya bakışımızı değiştirdiği açık. Buna romantik ilişkiler de dahil. Sağduyu ve mantıkla ele alınmadıkları takdirde sosyal ağlar; güvensizlik, korku ve üzüntüye sebep olabilir. Bu yüzden, yanınızdaki insanla ilgilenin ve sosyal ağların tamamen eğlence amaçlı olup yaşam tarzı olmadığını unutmayın.