Logo image
Logo image

Derin Nefesler Alıyorum ve Üstesinden Geldiklerim İçin Minnettarım

3 dakika
Deneyimlediğim her şey için, hatta üstesinden geldiğim ve ardımda bıraktığım şeyler için bile minnettarım.
Derin Nefesler Alıyorum ve Üstesinden Geldiklerim İçin Minnettarım
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Üstesinden geldiğim her şey için minnettarım çünkü öğrenmeden ve değerli deneyimlerden oluşan bir köprü yarattım. Bundan dolayı derin bir nefes alıyorum ve geleceğe korku olmadan bakıyorum, çünkü arkamda daha iyi hikayeler yaratmak için çoktan yazılmış bölümler ve çoktan çevrilmiş sayfalar var.

Hepimiz arkamızda pek çok deneyim bırakmışızdır, bunlardan bazıları iyi, bazıları ise kötüdür. Bir Çin atasözü, bir ejderha olmadan önce bir karınca gibi ıstırap çekmemiz gerektiğini söyler. Gerçek şu ki, inanıyor olabileceğiniz şeylerin aksine, mutlu olmak ya da hayatı anlamak için ıstırap çekmenize gerek yoktur. Ancak, buna rağmen, deneyimlediğiniz zor durumların size değerli yaşam dersleri vermiş olduğunu inkar edemezsiniz.

Kişisel gelişim psikolojinin iyi bilinen alanlarından bir tanesidir ve hümanist düşünce akışının diğerler alanlardan fazla odaklanmış olduğu bir şeydir. Bu bağlamda, hümanist psikoloji bizlere insanların dinamik ve değişim halinde olduğunu göstermek üzere varoluşçuluğu da buna entegre eder.

Bundan dolayı, “kader” sizi beklenmedik bir gerileme ile karşı karşıya getirdiğinde ve bu zorluk ile yüzleşmek zorunda bırakıldığınızda reaksiyon göstermek sizin sorumluluğunuzdur. Nasıl karar vereceğinizi bilmeli, etrafınızda olan şeyler üzerine düşünmeli ve potansiyelinizi uyandırmalısınız. Bu engellenemez krizlerden oluşan süreçte, asla değerlerinizi terk etmemelisiniz.

Some figure

Üstesinden Geldiğim Her Şey İçin Minnettarım

20. yüzyılın öne çıkan psikologlarından biri olan Rollo May yollarını kaybettiklerinde daha hızlı koşmalarının insanların ironik bir alışkanlığı olduğunu söylemiştir.

Gerçekten de, bazı durumlar sizi şaşırtır. Bazen öngörülemeyen durumlar ayaklarınızın altındaki yeri sarsar. Bu zamanlara, korku sizi ele geçirir ve makul olmayan, aceleci ve dürtüsel bir şekilde hareket edersiniz. Çünkü, eğer zihniniz açık değilse ve içinizdeki benlik etrafınızdaki şeyler kadar kaotikse bu çok önemli Gordian düğümleri ile yüzleşmek zordur.

Bu tür koşulların ortasında kendinizi düşünmek, sakin kalmak ve değerleriniz ve ihtiyaçlarınız ile uyum içerisinde olmak üzere eğitmek en iyisidir.

Ancak ilk önce kendini geliştirmenin gerçekte ne olduğunu açıklamamız gerekiyor. Bunu söylerken sadece engellerle yüzleşmek, zorlukların üstesinden gelmek ya da problemleri çözmeye çalışmaktan bahsetmiyoruz. Asıl olan şey bundan çok daha fazlası.

Kendini geliştirmek, her şeyin üzerinde, öğrenmektir. Zor zamanlarda kendi kaynaklarınızı nasıl aktif hale getireceğinizi ve hayatınızda meydana gelen durumlardan nasıl yararlanacağınızı bilmektir. Açık ve anlayışlı olmak, ve korku yerine değişimi, eylemsizlik ve durgunluk yerine ilerlemeyi seçmek ile ilgilidir.

Kararlarım Şimdi Olduğum Yere Gelebilmeme Olanak Sağladı

Derin bir nefes alıyorum ve üstesinden geldiğim her şeyi takdir ediyorum, çünkü tam da şu anda olduğum insanı seviyorum. Şu an olduğum yeri kabul ediyorum çünkü bu olmak istediğim yer. Evet, dün zordu ve sonuçları da oldu, ama tüm büyümeler dönüşümü, psikolojik değişimi ve duygu dalgalarını içerir.

Kanada’daki Dalhousie Üniversitesinden bir profesör ve bir aile terapisti olan Dr. Michael Ungar psikolojik dayanıklılık alanında önde gelen uzmanlardan bir tanesidir.

Dr. Ungar Dünyanızı Değiştirin: Psikolojik Dayanıklılık Bilimi ve Başarıya Doğru Giden Yol adlı kitabında bazen içsel psikolojik dayanıklılık potansiyelinizi harekete geçirmek için dışarıda bir şeyler olması gerektiğini açıklar.

Bu uzmana göre, tüm kişisel büyüme ve gelişimler bu boyutun aktivasyonunu içerir. Bunu yapmak için bu becerinin bir dansa benzediğini bilmeniz gerekir. Sizi dönüştüren ve bunun karşılığında etrafınızı çevreleyen dinamik bir şeydir.

Burada tam olarak ne söylemeye çalışıyoruz? Bu, üstesinden geldiğiniz her şey için ve sizi mutlu etmedikleri için değiştirmeye cesaret ettiğiniz şeyler için minnettar olmanız anlamına gelir.

Bu, sizin de değiştiğinizin farkında olmak anlamına gelir. Artık daha girişken bir insansınız, daha makul kararlar veriyorsunuz ve bunu korkusuz bir şekilde yapıyorsunuz. Benzer şekilde, yolun her adımında ne istediğinizi de biliyorsunuz.

Some figure

Üstesinden Geldiğim Her Şey İçin Minnettarım ve Geleceği Dört Gözle Bekliyorum

Geleceği, korkmadan, dört gözle bekliyorum. Bunu “kaderin” bana her zaman mutluluk getireceğini düşündüğüm için yapmıyorum, onun yerine gelecek olan şeylerle yüzleşmek için artık daha iyi kaynaklara sahip olduğumu bildiğim için yapıyorum. Bundan dolayı, gelecekle anksiyete olmadan yüzleşiyorum.

Üstesinden gelebildiğim her şey için minnettarım çünkü şimdi dünya ile yüzümde bir gülümseme olarak yüzleşiyorum. Artık, ufka bakıyorum ve her gün yeni hayaller ve hedefler belirliyorum.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.