Logo image
Logo image

Narsisist Tuzak - Gurur ve Kibir

4 dakika
Gururda bünyesinde harika şeyler barındır, fakat aynı zamanda kibir ve benmerkezcilik, güvensizlikler, korkular ve boşluklar da. Gurur, bu oyuna katılanları kör eden narsisist bir tuzaktır.
Narsisist Tuzak - Gurur ve Kibir
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Bazı insanlar her şeye kadir olduklarını ve diğerlerinin üzerinde olduklarını düşünür. Bu tür insanlar aynı zamanda çoğu zaman haklı olduklarına da inanır. Ayrıca, kendilerinden o kadar memnundurlar ki hiçbir şey asla onlar için yeterince iyi değildir. Ayrıca, hiç kimse onlara yeni bir şey öğretemez veya gösteremez çünkü zaten h-e-r-ş-e-yi bilirler. Bazı insanların narsisist tuzak ağına nasıl düştüğünü öğrenmek için okumaya devam edin.

Bazı insanların etraflarında dönmeyen her şeye karşı kulakları kapalı, gözleri kördür. Kendilerine o kadar odaklanmış haldelerdir ki çok şey de kaçırırlar. Ancak bunun farkında bile olmazlar. Görünüşte kendilerine güvenirler ama aslında oldukça güvensizdirler – sadece kendi bakış açılarının önemli olduğuna inanan çoğu kişi gibi. Aslında olan şey, kendileriyle çok gurur duymalarıdır. Narsisist tuzak hakkında daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin!

“Gururlu bir insan her zaman her şeye ve herkese yukarıdan bakar; ve tabii ki yukarıdan baktıkça bir şeyleri tam göremez.”

– C. S. Lewis

Some figure

Gurur narsisist tuzak mıdır?

Psikiyatrist Enrique Rojas’a göre gurur, kişinin kendisine duyduğu dizginlenmemiş tutkudur. Narsisist tuzak tevazu ve açıklık eksikliğidir. Bir kişinin benzersiz olduğunu ve diğerlerinden çok daha iyi olduğunu düşündüğü için kendisine odaklandığı bir takdir duygusudur.

Gurur, çoğu dinde en büyük günahlardan biridir. Ayrıca Antik Yunan’da bu “kibir” olarak tanımlanır. Bu kültüre göre bu, bir kişinin ölümlülüğünün sınırlarını aşarak ilahi iradeye meydan okuması anlamına geliyordu. Bu yüzden tanrılar onları cezalandırmalıydı. Örneğin, Oedipus ve Prometheus cezalandırılmışlardı.

Gururlu bir kişi kendine tapar ve aynı zamanda sahip oldukları çoğu problemin kaynağının gururları olduğu gerçeğini görmezden gelir.

Psikoloji ve felsefe alanlarında gurur ve öz saygı arasında belirsiz bir ayrım vardır. Öz saygı olumludur; bir kişinin kendisine ve başkalarına değer verdiği duygusal bir bağlamdır. Saklanması kolaydır. Bununla birlikte, gurur, kendini diğerlerinden daha iyi görmektir, bu yüzden çoğu zaman başkalarının onlara saygı ve hayranlık göstermesi gerektiğini düşünürler.

Gurur

Gururlu bir insan için diğerleri önemli değildir. Bu nedenle, gururunun kontrolü ele geçirmesine izin veren herkes, ancak kibirli tavırlar sergiler.

Bu nedenle, gurur öz saygının, aynı zamanda kibir, megalomani, narsisizm ve benmerkezciliğin eş anlamlısıdır. Gururlu bir insan için her şeyin çok az değeri vardır ve sadece kaprislerine yer vardır. Başkalarının fikirlerine değer vermez çünkü bu bir tür körlüktür. Bununla birlikte, sosyal olarak yansıttıkları imajla ilgili olarak sürekli güvenceye ihtiyaçları vardır. Yine de, bunu almak için kullandıkları stratejiler çok incedir.

Narsisist tuzağa yol açan gurur güvensizliği

Gururun temel özelliği, hayali ve abartılı olmanın yanı sıra, güvensizlik, öz güven eksikliği ve aşağılık duygusu kılığında karşımıza çıkmasıdır. Elbette çoğu zaman insanlar bunu saklar.

Böyle bir kişi, ihtişam sanrıları nedeniyle kendi hatalarına kör kalır. Yeterince iyi ve başkalarından aşağı olmama konusundaki derin korkuyu gizleyen mükemmellik hissi. Böylece kişi bu hissi, hayatta kalmak ve kabullenilmek için kullanır.

Gördüğünüz gibi, gururlu insanlar gerçekten yetenekli olmamaktan, yeterince iyi olamamaktan, tanınmamaktan korkarlar. Dolayısıyla, bunu kabullenememeleri, yaralarını ve korkularını kabullenememeleri, onları bir maskenin arkasına saklanmaya sevk eder. Bu nedenle gurur, söz konusu boşlukları bir savunma mekanizması olarak dengeler. Bunun nedeni, reddedilmektense reddetmeyi tercih etmeleridir.

Bu nedenle, gurur duyan biri genellikle hatalarını kabul etmez çünkü bunu yapmak onlara sandıkları kadar mükemmel olmadıklarını hatırlatır. Sonuç olarak, af dilemek onlar için zordur. Asla yanılmadıkları bir dünyada nasıl özür dileyebilirler! Tıpkı haklı olmaya yetkileri olduğu için her zaman haklı olduklarına inandıkları gibi.

Kibir

Kibirli insanların başkalarının fikirlerine çok önem verdiğini ve ilgisiz görünseler bile onların ilgisini çekmek istediklerini aklınızdan çıkarmayın. Bu yüzden istediklerini elde etmek için belirli davranışlar sergilerler.

Sizin de görebileceğiniz gibi, kibirli bir kişinin öz saygısı düşüktür; oldukça güvensizdir ama bunu kibir görünümü altında saklar. Bu nedenle, birinin kendisine saldırdığını hissettiğinde gerçekten sinirlenir. Genellikle kontrolü kaybeder, savunmacı hale gelir, başkalarını yetersiz bulur ve hatta bir süre konuşmayı bırakır. Çünkü, ancak bir çocuğun duygusal olgunluğuna sahiptir.

Gurur, başkalarının korkularınızı, güvensizliklerinizi, zayıf yönlerinizi ve kendinize güven eksikliğinizi tahmin etmesini engelleyen bir savunma mekanizmasından başka bir şey değildir.

Some figure

Narsisist tuzaktan çıkmanın tek yolu alçakgönüllülük

Alçakgönüllülük, gurur tarafından işgal edildiğiniz zaman uygulamaya koymak için iyi bir değerdir. Daha basit bir yaşam sürmeyi öğrenin. İçinde gerçekten önemli olanın değerinin hüküm sürdüğü ve sevgiyi, basitliği ve cömertliği teşvik ettiğiniz bir hayat. Bununla birlikte, kendinizle memnun olduğunuzu anlayıp kabul etmeden alçakgönüllü olamazsınız. Aksi takdirde onu ortadan kaldırmak imkansızdır.

Kabul ettikten sonra kendinize karşı dürüst olmalısınız. Neyden korkuyorsunuz? Sizi nasıl incitiyor? Acı çekmenize ne sebep oluyor? Neden başkalarının onay vermesiyle onaylandığınızı hissediyorsunuz?

Buna ek olarak, yeniden odaklanmak da önemlidir. Dünyayı başkalarının bakış açısından görmeye çalışın. Pek çok farklı insanla paylaşmanız gereken bir dünya bağlamında kendi öneminizi değerlendirmelisiniz.

Bunu yapmak için empatiniz üzerinde çalışmalı ve kendinizi başka birinin yerine koymalısınız. Ayrıca, yapıcı geri bildirimleri sakince dinlemeyi öğrenin ve kendi hatalarınızı ve kusurlarınızı kabul edin.

Bu, yıllardır giydiğiniz ve size çok zarar veren o koruyucu kostümden kurtulmakla ilgilidir. Korumanızı indirin ve kendi sınırlarınızı tanıyın. Ayrıca egonuzu şişirmeyi bırakın, sonuçta önemsiz değilsiniz.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.