Logo image
Logo image

Sofroloji: Gündelik Stresten Kaçış Yolu

3 dakika
Sofroloji: Gündelik Stresten Kaçış Yolu
Tarafından yazılmıştır Francisco Pérez
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Sofroloji kelimesi, Yunancadan gelmektedir. Sos (armoni), phren (bilinç) ve logo (çalışma, sebep) kelimelerinin birleşimi ile oluşur. Tıp alanında İspanya’da ortaya çıkan bilimsel bir disiplindir. Ana hedefi, zihinsel kapasitemizin pozitif tarafını nasıl geliştirebileceğimizi görmektir.

Kaslarımızı germek ve egzersiz yapmak zorundayız, değil mi? Aynı şekilde zihinsel kapasitemizi eğitmeli ve geliştirmeliyiz. Sofroloji, potansiyelimizi olabildiğince geliştirmemize yardımcı olmak için temel olarak var. Bizim zihinsel ve bedensel kısımlarımızla eşit olarak ilgilenir.

Sofroloji iddialı bir şekilde “insan bilinci bilimi” olarak etiketlendi. Fakat birçok insan bunu bir grup rahatlama tekniği olarak görüyor. O zaman bu iki fikri birleştirelim: sofroloji, stresli durumlarda rahatlamanıza yardımcı olabilecek bilimsel bir alandır.

Stres derken ne demek istiyoruz?

Bilim adamları, stresin vücudumuzun sürekli ürettiği bir şey olduğunu söylüyor. Aslında, herhangi bir strese sahip olmayan bir vücut ölü bir bedendir. Yaradılış gereği her zaman en azından biraz strese sahip olmak zorundayız. Ama biz insanların “stresliyim” dedikleri zaman söylediği bir şeyden bahsetmiyoruz.

Some figure

Stres temel olarak, vücudun yapmasını istediğin her şeye karşılık verdiği, özgül olmayan bir yoldur. Bu fizyolojik ve psikolojik bir cevaptır. Bununla birlikte ortaya çıkan gastrointestinal, kardiyovasküler ve glandüler değişiklikler de vardır.

Birçok insan, stresli olduğunda hiçbir şey olmadığını düşünür ya da bunu engellemek için yapabileceği fazla bir şey olmadığını düşünür ve buna göre hareket eder. Halbuki böyle düşünen insanlar için stresten kurtulmanın bin bir farklı yolu vardır. Hayatın zorluklarını ve duygularını iyi idare etmek kesinlikle bir beceridir. İyi haber şu ki, stresten kurtulmak düşündüğünüzden daha da kolay.

Sofroloji stresle başa çıkmada nasıl rol oynar?

Sofroloji ilk kez 1960’lı yıllarda Alfonso Caycedo tarafından oluşturuldu. Madrid’de çalışan Kolombiyalı bir psikiyatri doktoruydu. Hastalarına yardım etmek için yoga, Budizm ve Zen’den uygulamalar getirdi.

İşte bu gibi, sofrolojinin de, stresin önlenmesi ve azaltılmasının bir yolu olduğu kadar, daha fazla öz-farkındalık için bir yol olduğu sonucuna vardık. Ancak, sadece teorileri öğrenerek, sofrolojiyi anlayamazsınız. Gerçek şu ki, deneyim, özellikle bu disiplinde öğrenmenin en iyi yoludur.

Caycedo Yöntemi

Caycedo Metodu, sofrolojinin pratik yanı gibidir. İlham vermenin çoğunu yoga, Budizm ve Zen gibi doğu uygulamalarından alır. Alfonso Caycedo onları modern günümüz görüş ve yaşam tarzımıza uyacak şekilde uyarladı.

Caycedo methodu tam olarak nedir? Şimdi bir göz atalım.

Some figure

Caycedo’nun dinamik gevşemesi

Caycedo’nun dinamik gevşemesi (CDR), sofrolojide kullanılan ana yöntemdir. Fiziksel egzersizler ve zihinsel stratejilerle birlikte rahatlama tekniklerini içerir. Hepsinin günlük stresin yönetimi gibi belirli hedefleri vardır.

Bunu yaparken, içeri nasıl bakılacağını öğrenmeye çalışırsınız. İlk olarak, vücudunuzun farkında olmaya başlarsınız. Sonra akla geçersiniz ve duygularınızla son bulursunuz.

Bu bilinçlenme süreci, fiziksel gerginliğiniz, düşünceleriniz ve rahatsız edici duygularınız üzerinde daha iyi bir kontrol sahibi olmanıza yardımcı olur. Bunu yaptığınızda, olumsuz alışkanlıklarınızı pozitif olanlara dönüştürmeyi öğreniyorsunuz. Zamanla, daha sakin bir tavır almaya ve değerlerinize ve diğer insanlara karşı daha bilinçli olmaya da başlayacaksınız.

Caycedo’nun dinamik gevşemesi, tutarlı ve yapılandırılmış bir metodoloji oluşturan on iki seviyeden oluşmaktadır. Temel amaç, bedensel, zihinsel, duygusal, davranışsal, aksiyolojik ve sosyal bir öz-farkındalık geliştirmektir. Son hedef, stresi azaltmaya yardımcı olmaktır.

Bunu yapmanın yolu gevşeme teknikleri, nefes egzersizleri ve psikofiziksel stratejiler kullanmaktır. Mesele, daha sakin bir günlük yaşam sürmek, olumlu alışkanlıklar yaratmak ve varoluşsal değerleri geliştirmektir.

Some figure

Özel teknikler

Teknikler genellikle 10 ila 15 dakika arasında sürer. Geçmişinizle, şimdiki zaman ve geleceğinizle ilgili şeyler üzerinde çalışmak için bu özel teknikleri kullanırsınız. Bu tekniklerde her zaman olumlu deneyimlere vurgu yapılmaktadır.

Sadece olumsuz bir duygusal deneyimin zihinsel ve bedensel dengesini nasıl olumsuz etkileyebileceğini düşünün. Aynı şekilde, olumlu bir duygusal deneyim de sizinle ilgili her şeyi etkileyecektir. Sofroloji’nin amacı gününüze olumlu yönde odaklanmanıza yardımcı olmaktır.

Kendinizin olumlu yanını (pozitif somatizasyon) deneyimlemenizi ve her gün sahip olduğunuz küçük, olumlu anların farkında olmanızı öğretir. Caycedo’ya göre, bilincinizin bir kısmına doğru pozitif bir şey çıkardığınızda, her bir parçanız üzerinde olumlu bir etkisi olacaktır.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.