Logo image
Logo image

Soacha Anneleri - Bir Cesaret Örneği

3 dakika
Soacha Anneleri - Bir Cesaret Örneği
Son Güncelleme: 08 Ekim, 2018

Soacha, Kolombiya’nın başkenti Bogotá’ya çok yakın bir beldedir. Burası çok karmaşık güçlükler için bir ortam olmuştur. Soacha’da meydana gelen en ciddi olaylardan biri, “sahte pozitifler” olarak adlandırılmıştır. Bu, askeri güçlerin sivilleri suçlu olarak kabul ettirmek ve böylece belli kazançlar elde etmek için sivilleri öldürmesiyle meydana gelen bir suçtur. Bununla mücadele eden anneler hakkında daha fazla şey öğrenmek için okumaya devam edin.

Soacha’da dokuz doğrulanmış sahte pozitif vakası yaşandı. Bu türden suçlar yüzünden kurban olan kişi sayısı 3000’in üzerinde olsa da Soacha’da yaşanan olaylar çok daha büyük bir etki yarattı. Bu kasabada kurbanların anneleri örgütlenerek günümüze dek devam eden bir mücadele başlattılar. Mücadelelerinde Arjantin’deki ”Plazo de Mayo Anneleri”nden esinlenerek yola çıktılar.

“Hiç kimsenin size neyi yapıp neyi yapamayacağınızı, neleri başarıp başaramayacağınızı söylemesine izin vermeyin. Buna izin vermeyin.”

– Emma Watson

Bu kadınlar basında “Soacha Anneleri” olarak adlandırıldılar. Ayrıca “Ekim Anneleri” olarak da anılıyorlardı, çünkü grup ilk olarak bir Ekim ayında bir araya gelmişti. Mücadeleleri, onları dünya çapında bir ihbar savaşına götürdü. Aldıkları çeşitli uluslararası ödüllerle çalışmaları tanındı.

Soacha’daki şok edici olaylardan biri

Soacha’da yaşanmış en paradigmatik sahte pozitif vakalarından biri Fair Leonardo Porras’tı. % 53 oranında zihinsel engelli olan 25 yaşında bir erkekti. Fair, Soacha sakinlerinin çoğu gibi mütevazı bir evde yaşıyordu. Basit işlerde, çoğunlukla inşaatta çalışıyordu. Ayrıca birkaç bozuk para karşılığında herkese yardım eden ilgili bir kişi olarak tanınıyordu.

Some figure

Bir gün eve dönmedi. Ailesi hastanelerde, cezaevlerinde, bakım evlerinde ve hatta morglarda onu aradı durdu. Ancak onu bulamadılar. Aylar sonra cesedi, Soacha’ya 600 km uzaklıktaki Ocaña’da ortaya çıktı. Silahlı bir gerilla grubun gizli başkanı olduğu için öldüğü söylendi.

Akrabaları cesedini almaya gittiğinde, kendilerine anlatılan hikayede büyük tutarsızlıklar buldular. Örneğin, cesedinin sağ elinde bir silah bulundurduğu iddia edilmişti. Ancak genç adamın sağ eli felçliydi ve bunu kanıtlayan tıbbi raporları vardı. Ayrıca zihinsel engelli bir kişinin silahlı bir gurubun lideri olduğu fikri mantıksızdı.

Kahraman haline gelen anneler

Fair Leonardo’nun annesi Luz Marina Bernal, gerçekleri açıklığa kavuşturmak için kararlılıkla mücadeleye başladı. Kolombiya’nın o zamanki devlet başkanı Álvaro Uribe, genç adamın ve aynı kaderi paylaşan Soacha’lı diğer sekiz genç adamın suçlu olduğunu ima etti.İşte bunun üzerine Soacha anneleri, kaybettikleri çocuklarının adını temizlemeyi kendilerine görev bildiler.

Soacha’daki hukuk insanları ve savcılık görevlilerinin yardımı sayesinde, bu kadınlar sorumlu tarafların yargı önüne çıkartılmasını sağladılar. Luz Marina, oğlunun 100 dolardan daha az bir para karşılığında Kolombiya ordusuna “satıldığını” öğrendi. Onu kandırıp götürdüler. Daha sonra, arkası dönükken onu öldürerek ”savaş sırasında öldü” dediler. Gösterdikleri bu “iyi performans” için özel izinler ve para elde ettiler.

Some figure

Luz Marina Bernal ve diğer Soacha anneleri ölüm tehditlerine cesaretle meydan okudular. Onlardan şikayetlerini geri almaları ve adaletin yerine getirilmesi için baskı yapmaktan vazgeçmeleri isteniyordu. Beş yıldan fazla bir süre sonra Fair Leonardo Porras cinayeti “insanlığa karşı suç” olarak ilan edildi. Yani bu suç, tüm insanlığa karşı işlenmişti. Failler 50 yıldan fazla hapis cezasına çarptırıldı. Suçun ardındaki asıl kişiler ise hâlâ bilinmemektedir.

Soacha anneleri yaşadıkları trajediyi bir tiyatro oyunu ve çeşitli sanatsal faaliyetlerde dile getirdiler. “Antigones” olarak adlandırılan bu kadınlar cesaret ve direnişin bir örneği haline gelmiştir. Arjantin’deki Plazo de Maya anneleri gibi, keyfiliğe karşı sessiz kalmamaya karar verdiler. Kadınsı güçlerinin en zor ve acımasız senaryolarda bile galip gelebileceğini kanıtladılar.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.