Logo image
Logo image

Sizi Umursamayanları Hayatınızdan Çıkarın

4 dakika
Sizi Umursamayanları Hayatınızdan Çıkarın
Son Güncelleme: 04 Eylül, 2017

İçinizde fırtınalar kopartıp, size rahatsızlık veren tüm duygu ve düşüncelerden kurtulun. Artık sizin için bir önemi olmayan insanlardan vazgeçin. Biliyoruz, kurtulmak, vazgeçmek ve bırakmak, bunlar söylemesi kolay işler. Hiç kimseye güven duymadığımız ve şüphe ile dolu olduğumuz, çok önemli adımların atıldığı zamanlardan geçeriz bu gibi hadiselerde. Ancak, hissettiğiniz acıyı durdurmak istiyorsanız, size başka seçenek bırakmayan bazı anlar da vardır.

Evet, kabul edelim ki, bizim için önemli olan insanları geride bırakmamız herkese zor gelir. Artık onlar ile aynı yöne bakamayız, hayattaki hedeflerimiz ve amaçlarımız, bizler ile ortak bir noktada buluşamaz bir hale gelmiştir. Şimdi bu insanlar ile nasıl bir gelecek hayali kurulabilir ki ? Onlara bağlı kalmak bize acı çektirir ve ilerlememize engel olur. Bu sebeple, en akıllı çözüm yolu, vazgeçmektir.

Vazgeçmek her zaman için zayıflık anlamına gelmez. Bazen, bazı şeylerden vazgeçmeniz, yeterince güçlü olduğunuzu gösterir.

Kendinize olan saygınızdan ötürü vazgeçin

Trenler hakkındaki şu güzel benzetmeyi daha önce siz de duymuşsunuzdur: Biz bir trenin makinistiyiz, kimi insanlar bu trene binebilir ve diledikleri kadar kalabilirken, kimileri ise sadece belirli bir süre seyahat etme hakkına sahiptir. Bazı insanlar ile sadece ”merhaba-merhabamız” olacakken, bazıları ile yolculuğumuzun başından sonuna kadar beraber olup, çok daha anlamlı ve derin ilişkiler kuracağız.

Peki bu trende, bizim için daha büyük bir önem kazanan bu insanlar ile nasıl bir ilişkimiz olur? İsteriz ki, onlar trenimizden hiç inmesinler, ama biliriz ki, hayatlarının sonuna kadar kimseyi bu trende bizimle zorla kalmasına ikna edemeyiz. Bu insanların birçoğu trenden inecek ve bu ilk başta bizi incitecektir. Ancak zamanla, bazı şeyleri geride bırakmayı öğrenmek zorunda kalacağınızı anlayacaksınız, çünkü, en nihayetinde, kimsenin size ait olmadığını göreceksiniz.

Some figure

Sizi hiçbir yere götürmeyen bir duruma sıkışıp kalmak, sadece acı çekmenize neden olacaktır. Hiçbir çıkışınız olmayan bir ilişki için, varınızı yoğunuzu başkalarına veriyorsunuz. Size her zaman, karşılığında bir şey beklemeden bazı şeylerden vazgeçmeniz gerektiği söylendi. Sorun, bunun bir iyilikten daha ziyade zorunluluk haline dönüştüğü zaman, aynı çıkmaz sokakta defalarca düşerek, kendimize zarar verme riskinin ortaya çıkmasıdır.

Bizim için önemli olan birini hayatımızdan çıkarmak çok zor bir şeydir.

Sevdiğiniz birinden vazgeçmek, kendinize duyduğunuz sevginin bir göstergesidir. Başarısız bir ilişkinin yaralarını sarıp, iyileştirmek için kendinize bir şans vermelisiniz. Bu, yeni insanlarla tanışıp, hayatınız boyunca size farklı dünyalar sunacak dostlar olduğunu keşfetmenin tek yoludur.

Artık umursayıp umursamadığımı, bana aynı gözle bakıp bakmadığını bilmiyorum

Zamanla birisinin bize karşı olan duygularında değişiklikler olabilir ama bu bizi terk edecekleri anlamına gelmez. Aşkın, birbirine değer vermeye dönüştüğü ilişkilerde bu tarz durumlar çokça yaşansa da, çiftler bu gerçeğe rağmen birlikte kalmaya devam ederler. Bu beraberlik, bazen ayrılmaya cesaret edilemediği için, birlikte olmaya alıştıkları için, kimi zaman ise, karşıdaki insana aşk ile bakamamanın, o insan özelinden kaynaklanmadığını düşündükleri için devam eder.

Some figure

Bu durumda meydana gelen sorun, her iki insanın da acı çekmesidir. İkisinden biri, eşleri ihtiyaçların karşılamadığı için, içinin boşalmış olduğunu hissedecek. Artık herhangi bir şey hissetmedikleri biriyle beraber oldukları için, kendilerini tutsak gibi hissedecekler. Dolayısıyla, birbirine değer verme durumunun, öfke ve sinir krizleri ile ortadan kalktığını görmek çok da anormal bir durum teşkil etmez. Aşağıdaki işaretler, bir ilişkinin sona erdiğinin ilanıdır:

  • Eşiniz artık hiç bir ihtiyacınız ile ilgilenmez, özellikle tutku ile ilişkili olanların. Aşkınızın tatlı resimleri artık geride kaldı. Böylece, kendinizi yalnız ve terk edilmiş hissetmeye başlıyorsunuz.
  • Fikir ve düşüncelerinizi görmezden gelir, bu nedenle eşiniz kendi başına karar almaya başlar. Çoğu zaman, kendi ihtiyaçlarını tatmin edecek doğrultuda hareket ederler.
  • İlişkinin dibe vurmamasını sağlayan sizsiniz. Siz elinizde avucunuzda ne varsa, her şeyi bu ilişkiye adadınız. Karşılığında hiç bir şey göremeyeceğiniz için artık bir noktadan sonra fedakarlık yapmayı bırakırsanız, ilişki sona ermiş demektir.
  • Sizi küçük düşürmeye, eleştirmeye başlar. Eşiniz belirgin bir sebep olmadan sizi kendinden uzaklaştırmaya yeltenir. Birdenbire, mutluluğunuzun kaynağı olan kişi, artık celladınız olmuştur.

Eğer sevdiğiniz birini hayatınızdan çıkardığınız için acı çekiyorsanız, o zaman kendinden vazgeçmek kadar acı verici bir şey olmadığını hatırlayın.

Bazı nedenlerden dolayı, o özel kişi için artık siz bir öncelik değilsiniz ve bu canınızı çok acıtıyor. Yapılması gereken en doğru şey, karşınızdaki insan için dürüst olmanızdır, böylece hiç hoş olmayan bu işaretleri tecrübe etmenize de gerek kalmaz. Vazgeçmenin gönüllü bir eylem olduğunu unutmayın. Gerçekten bunu yapmak istemiyorsunuz, ancak bu kararı, ilişkide daha fazla acı çekmemek için almalısınız.

Some figure

Hayatınız boyunca, eşinizden, arkadaşlarınızdan ve hatta aile üyelerinden vazgeçmek zorunda kalacağınız bu durumlarla karşı karşıya kalacaksınız. Elveda demeyi öğrenmek, bazı şeyleri geride bırakmanın ne demek olduğunu anlamanın size iyi geleceğini bilmek, sadece zaman ve deneyimle anlayabileceğimiz bir gerçekliktir.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.