Logo image
Logo image

Seni Unutmaya Karar Verdim

3 dakika
Seni Unutmaya Karar Verdim
Son Güncelleme: 17 Nisan, 2017

Seni unutmaya karar verdim çünkü kendimi seviyorum, çünkü senin etrafında dönen bir uydu olmaktan, kaybolmuş ve amaçsız olmaktan usandım. Büyüsünü ve ışığını kaybetmiş, içi karanlık bir ay olmaktan bıktım.

Bazen başkaları uğruna dengemizi ve kendimize olan saygımızı kaybederiz, neden peki? Nasıl oluyor bilmeyiz ama bir şeyler bizi çekiştirir durur, sonunda bin parçaya bölünürüz, ruhumu darbe alır ve umudunu yitirir.

Her sevgi dolu duygunun o kişinin yanında yaşadığınız hayata dayandığını unutmamanız önemli. Asla hayatınızı o kişi için yaşama hatasına düşmeyin, mutluluğunuzun anahtarını onun cebine koymayın.

Biliyoruz ki unutmak, kolay değildir. Hakikaten kimsenin elinde kötü bir ilişkinin her anını silebilecek sihirli bir değnek yok. Esasen, unutmak ruhumuzun ve kalbimizin bütün acısına çare değildir.

Önemli olan, o hatıraların sesini kısma, önemlerini etkisiz bırakarak gürültünün, denge ve onurumuzu tekrar elde etmemize engel olmasını sağlamaktır. Çünkü bize kim olduğumuzu unutturan kimsenin, hafızamızda önemli bir zamanı işgal etmeye hakkı yoktur. 

Some figure

Kendimi ne zaman unuttum?

Unutmak için güç olan ilk adımı atmak gerekir. Bize acı çektiren bir şeyi bırakmamız gerektiğini fark ettiğimizde bunu başarmak, büyük bir cesaret ve duygusal olgunluk gerektirir.

Kaç gün biterse bitsin, kaç mevsim geçerse geçsin, zaman size bazı şeyleri unutturmaz. Ama işleri düzene koymanıza ve her şeyden önemlisi, olgunlaşmanıza yardımcı olabilir. Çünkü asıl zor olan, size her şeyi unutturmuş birini unutmaktır.

Kendinizi geride bıraktığınızı fark ettiğiniz böyle bir ilişki yaşadıysanız, iyileşmeye, iç huzura ve kendimizi bulmaya giden yolun zor olduğunu bilirsiniz. Peki, bu aşırılıklara bizi götüren şey nedir? Neden başka birine gözü kapalı kapılıyoruz?

Sağlıksız bağımlılık

Sağlıksız bağımlılığın söz konusu olduğu ilişkilerde yaptığımız şey, kendi bireyselliğimizi kaybedene kadar kendimizi sevdiğimiz kişiyle ‘sulandırmaktır’. Sorun şu ki çoğumuz bunu hür irademizle yaparız çünkü tamamen aşka düşmüşüzdür.

Yavaş yavaş öyle bir noktaya geliriz ki partnerimizin ihtiyaçlarını kendi ihtiyaçlarımızdan daha önemli görürüz. Bunun gerçekleşmesi için partnerinizden ceza almanıza da gerek yok üstelik.

Popüler psikolojide buna Wendy sendromu adı verilmektedir. Peter Pan romanındaki Wendy Darling karakterine gönderme yapılmıştır. Bu kişiler genelde aşkı ‘Kendini bütünüyle bir başkasına sunmak’ şeklinde algılayan kadınlardır. Kendilerini geri planda bırakarak partnerlerine bakar ve onarın rahatı için uğraşırlar.

‘Gücün’ bir kişide olduğu ilişkiler

İlişkide karar vermede sorumlu olan ve kendine öncelik veren biri varsa, dengesizlik ortaya çıkar ve bu ilişki, zarar görür. Diğer kişi, özgüven ve onurlarının tehdit altında olduğunu düşünerek partnerini bir uydu gibi çevreleyecektir. Unutmak, yavaş yavaş ve geri dönülmez bir şekilde ulaşır.

Some figure

Hatırlamak, hafızaya; unutmak ise kalbe zordur

Kalbiniz olduğuna göre unutmak, dünün hatıralarından kurtulmanızı istemeyen bir demiri çekmek gibi olacaktır. Bazen ilişkinin kendisini unutmak değil, eski ‘ben’i yok etmektir, zira artık varlığımızda çok az bir yere sahiptir.

Bazı ilişkiler bizi bambaşka birine dönüştürür. Bizi kırılgan hâle getirir, savunmasız bırakır ve duygularımızla oynar. Aynaya bakıp da yüzünüzdeki üzüntü yüzünden kendinizi tanımıyorsanız, harekete geçin.

Biri sizi başka birine dönüştürdüyse, sizi olduğunuz gibi sevmiyor demektir. Yalnızca yarattığınız görüntüyü ya da kafalarındaki görüntüyü seviyorlar demektir.

  • Partneriniz, özünüze saygı duymalı. Işığınızı, tüm farklılıklarınızı benimsemeli. 
  • Bunlardan birini değiştirmek istediğinizde, buna izin verip aşk için yaptıklarınızı haklı çıkardığınızda, bir uçuruma doğru gitmeye başlarsınız.
  • Her zaman hissettiklerinizi ve hak ettiğinizi bir teraziye koymanız gereken bir an gelir. Mutluluktan çok pişmanlık varsa ve denge ve her şeyden önemlisi de mutluluğu hak ettiğinizi düşünüyorsanız, sonraki adımı atacak cesareti gösterebilirsiniz.
  • Şunu unutmayın ki gerçekte esas olan, ilişkinizde yaşadığınız her günü unutmak değildir. Önemli olan, onu acı çekmeden hatırlamaktır ve bu, zamanla başarabileceğiniz bir şeydir.
Some figure

Güzel anılar paylaştığınız birini unutmak, daima güç olur. Size göz yaşı ve hayal kırıklığı yaşatmışlar ise, bırakın kalbinizden ve zihninizden çıksınlar. Nihayet yerinden çıkan bir kıymık gibi nefes almanıza izin versinler.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.