Sizi Gerçekten Seven Kişi, Mutlu Edecektir

Sizi Gerçekten Seven Kişi, Mutlu Edecektir

Son Güncelleme: 16 Mayıs, 2017

“Sizi gerçekten seven kişi, ağlatacaktır.” Hayatınız boyunca bu sözü duymuş olmalısınız. Popüler özdeyişlerin çoğu kez doğru olduğu bir gerçek olsa da bu sözün doğruluğunu sorgulamamız gerekiyor.

Bu söz yerine, şuna inanarak yaşamalıyız: “Sizi gerçekten seven kişi, mutlu edecektir.” Sevdiğimiz insana neden acı çektirip ve göz yaşı çektirelim ki?

Aşkın, dünyanın en akıl dışı duygusu olduğu söylenir hep: tutkudur, çılgınlıktır ve takıntıdır… Bu nedenle acı çekmek, böylesi insanca ve gözleri kör eden bir duygunun kaçınılmaz bir parçasıdır.

Ama aşkın gözü asla kör olmamalıdır. Asla gözlerimiz bağlı olarak ya da öz saygımızı bir başkasının cebine koyarak başlamamalıyız bir ilişkiye.

Bilinçli, olgun ve sorumlu bir sevgi kurmalısınız. Sizi seven kişinin size acı çektirmeyeceğini asla unutmayın. Sizi dürüstçe ve saygılı bir şekilde seven kişi, sizi daima mutlu etmek için uğraşacaktır.

Her gün yenilenmeyi bilen bir aşk bizi mutlu eder

Aşkı, bulduğunuz… sizi bulan küçük bir alev parçası gibi düşünün. Bu,bizi aydınlatan ve rahatlatan bir alevdir ama onu korumak için her gün yeniden yakmalıyız. Böylece ışığının yoğunluğu ve mükemmelliğiyle, sıcaklığıyla bizi sarıp daha mutlu kılabilir.

Aşk; fedakarlıklar temelinde ilişki kurmayan ve bütün olan iki kişinin olgunluğuyla, sunulmalıdır. Aradaki bağı güçlendiren, egoyu saf dışı bırakarak çifte öncelik veren samimi eylemlere dayanmalıdır.

Aşkın acı çekmek demek olduğu şeklindeki fikri kabul edersek, bazı şeylere daha en başından izin vermiş oluruz: Geri çekilme, sınırlar, manipülasyon ve bencillik.

Sevdiğimiz kişi hakkında endişelenebilir ve belli durumlarda onların sağlığı nedeniyle acı çekebiliriz. Fakat bu acı çekmenin, ‘gerçek aşkın’ parçası olduğuna inandırıldığımız kontrol ve manipüle etmek ve kıskançlıkla hiçbir ilgisi yoktur.

Bugün sizi sevdiğini söyleyip yarın sizi terk eden ve birkaç gün sonra dönen biri aslında sizi sevmiyordur: bu kişi canınızı yakıyordur.

Aşk, bahanelerden oluşmaz, kınama ya da istihza peşinde koşmaz. Bunların hiçbiri bizi mutlu etmez ve saygı gösteren, gerçek, olgun ve sorumlu aşkı bilen bir kalpten gelmez.

Sevmek, sevdiğiniz kişi var olduğu için sevinmek demektir. Birini sevmek demek, neşe duymak ve diğer kişiyi her gün mutlu etmek için uğraşmaktır.

Artık aşkta acı çekmeye itiraz ediyorum

Biliyoruz ki acı çekmekten yorulduğu için aşka kapıları kapayan birçok insan var. Çünkü kalpleri; hayal kırıklıklarının yaraları, aldanışların izleri ve bozulan büyüyle gelen boşluklarla doludur.

Bilinçli ve güvenli bir şekilde sevmek için önce kendimizi sevmeyi öğrenmeliyiz. Şerefli bir yalnızlık, kusurlu bir birliktelikten daima daha iyi olsa da, dünün hayal kırıklıklarını iyileştirecek daha samimi bir sesten gelecek yeni bir “Seni seviyorum” buna değerdir.

Hepimiz geçmişin dikenlerine maruz kalmış, üzülmüşüzdür. Fakat aşk, yaşamımızın her döneminde daima yaşamaya değer bir maceradır. Bunun için aklımızda gereken şeyler vardır:

  • Bazen şunu anlamalıyız ki aşk sonsuz değildir. Bu nedenle, karşılığında hiçbir şey almadan her şeyi vermemek için dikkatli olmalısınız. Kendi kişisel gelişiminizle ilgilenmeli; işinizi, rüyalarınızı ve arkadaşlarınızı bir kenara bırakmamalısınız… Sizi tanımlayan şeyi arkanızda bırakmayın ve elinizdeki her şeyi kaybetmeye asla razı olmayın.
  • Bağımlı olmadan sevin: Kendinize dayanın ama asla her detayda aşkınızı büyütmekten vazgeçmeyin, her jest ve sözcüğü teşvik edin. Yaratıcı olun ve öz saygınızı, kişiliğinizi geliştirin…
  • Kendinizi özgürce ve tamamen sunun, korkmadan, düne ait kinler olmadan, başkalarının sizin için çözmesi gereken öz güvensizlikler olmadan sevin.
  • Mükemmel aşk veya ideal bir ilişki arayışında olmayın. Böyle bir şey yok: Kendi köşelerinizi diğer kişinin boşluklarıyla, sert köşelerinizi onun yumuşaklığıyla ve gölgenizi onun ışığıyla doldurarak her gün büyütürsünüz ilişkinizi…
  • Gerçek aşk zor zamanlarda birlikte büyümeyi gerektirir. İstemek ve anlamaktır, dostlukla ayakta kalmaktır, tutkularınızın tadını çıkarmak ve sahtelikler olmadan basit bir ortalık kurmaktır.

Sizi gerçekten seven kişi, canınızı yakmaz ve gözyaşı dökmenizden zevk almaz: Sizi gerçekten seven kişi, sizi mutlu edecektir.

Resimler: Zac Retz

Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.