Logo image
Logo image

Başkaları için Kendi Mutluluğunuzdan Vazgeçmeyin

3 dakika
Başkaları için Kendi Mutluluğunuzdan Vazgeçmeyin
Son Güncelleme: 25 Mart, 2017

Hayatımızda bazen, bazı şeylerden vazgeçmemiz gerekir. Ve bunu yaparız, çünkü onu dengeleyen şeyler var, çünkü bu denge bizi mutlu eden şeyin bir parçasıdır.

Ancak, bu durum her zaman böyle olmaz. Hayatımızın dengesi, her zaman herkesin kazandığı ve hiç kimsenin kaybetmediği bir düzlemde şekillenemeyebilir. Romantik ilişkilerimizde, taraflardan biri, diğerinin iyiliği için kendi mutluluğundan fedakarlık etmek zorunda kalabilir.

Harika şeyler elde etmek için bazı şeylerden fedekarlık edebilir, bir kapıyı açmak için başka bir kapıyı kapayabilirsiniz. Ama sakın ola ki, hiçbir şey karşılığında her şeyinizden vazgeçmeyin. Ve özellikle, kendini uçurumdan aşağı bırakan biri gibi, sizi mutlu eden hiç bir şeyden vazgeçmeyin.

Bazı şeylerden vazgeçmemek bencillik değildir

Bazı şeylerden vazgeçmemek, bencil olmak ya da kendi ihtiyaçlarınızı başkalarının önüne koymak değildir. Yaşam, kendiniz ve diğer herkes ile ortak bir yol bulmayı gerektirir. Ve bu bağlamda, her iki taraf da eşit öneme sahiptir.

Kendinizi iyi hissetmek, aynada kendi yüzününe bakabilmek ve “işte bu benim ve bu halimden de gayet memnunum” diyebilmek için kendine saygı duyan bir birey olmalısınız.

Aynı zamanda, iş başkalarıyla birlikte olmaya geldiği zaman, kendinizden bir ödün verdiğinizde, aynı şekilde karşılık görmenizi gereken karşılıklılık ilkesine hepimizin ihtiyacı vardır. Sevginin, hiçbir kısıtlama olmadan her iki taraf nezdinde de paylaşılması ve kabul edilmesi gerekir.

Beni ben yapan, beni mutlu eden şeylerdir, eğer bunu benden alırsan ben artık ben olamam

Some figure

Mutluluk, küçük ve büyük şeylerin bir birleşimidirevcil hayvanlarınız

Hayatınızın bir noktasından sonra, bir başkası için sizi siz yapan, tanımlayan ve anlatan her şeyden vazgeçmek zorunda kalabilirsiniz. Aileniz, arkadaşlarınız ve mesleğiniz gibi…

Eğer size dair bir şeyden vazgeçiyorsanız, karşılığında mutlaka hayal ettiğiniz bir şey almalısınız. Hayatta hiçbir şeyin kesin olmadığı doğru olsa da ve risk almak neredeyse bir gereklilik arz etse de, yaptığımız her şeye değdiğini gösteren hareketlere, sözlere, tutumlara ve eylemlere ihtiyacımız vardır.

Çoğu zaman hayatın bir mücadele olduğunun farkındayızdır; bazen daha iyi şeyler uğruna nelerden vazgeçmemiz gerektiğini bilmeliyiz ve bu nedenle de büyümek zorundayız. Bununla birlikte, başka insanları mutlu etmek için, sizi mutlu eden her şeyi geride bırakmanın hiçbir manası yoktur. Böyle bir hareket hiç mantıklı olmaz: sizi tanımlayan ve mutlu eden her şeyi yapmayı bıraktığınız andan itibaren kendiniz olmaktan vazgeçersiniz… Peki siz kendiniz değilseniz, sevdiğiniz insana ne sunabilirsiniz ki?

Mutluluğunuzu alıp götüren insanlar sizi hak etmiyor

Sizi mutlu eden, size zevk veren veya rahatlık sağlayan her şeyden vazgeçmenize neden olan insanlar sizi hiç ama hiç hak etmiyorlardır. Siz sandığınızdan daha da fazlasısınız; siz sadece fiziksel bir varlıktan veya sessizliği bozan bir sesten ibaret değilsiniz.

Siz öğleden sonra yürüyen, gece uyumadan önce kitap okuyan, plansız programsız hafta sonu kaçamakları yapan birisiniz. Sahilde geceyi gün eden ve arkadaşlarınızla kahve içmekten zevk alan birisiniz. Siz mesleğiniz, idealleriniz, orijinal filmleriniz, köpeğinizle beraber yaptığınız öğle şekerlemelerisiniz. Eğer tüm bunlar giderse, sizden geriye ne kalır ki?

Some figure

Mutluluk vazgeçmek değil kazanmaktır

En azıyla yaşayabilen insanların en mutlu olması diye bir kural yok. En mutlu olanlar, yüreklerinde sevgiyi, dengeyi, aşkı ve esenliği bulanlardır. Maddiyata dayalı bir zenginlikten daha ziyade, her geçen gün daha çok üzerine koymamız gereken duygusal zenginlikten bahsediyoruz.

Sizi mutlu eden şeylerden asla vazgeçmeyin. Ve özellikle her türlü koşulda, küçük detaylarıyla sizi nasıl mutlu edeceklerini bilen o güzel insanları asla bırakmayın.

Mutlu olmak bedava ama bana göre insanın karşılaştığı en büyük zorluklardan da biri. Bazen, nedenini tam olarak bilmeden, hayatı yaşanmaz hale getirebiliyoruz . Aslında mutlu mesut bir hayat için, şu basit şeyleri göz önünde bulundurmak yeterli olacaktır:

  • Vermeyi ve almayı öğrenin. Her gün karşılıklı saygı ve anlayış sayesinde kimsenin bir şeyden vazgeçmesini gerektirmeyen sürekli bir alışveriştir.
  • Eğer siz kendiniz mutlu değilseniz, başkalarını mutlu etmenin imkansız olduğunu anlayın.
  • Birisi için hiçbir şey karşılığında her şeyinizi geride bırakmak gibi bir hataya sakın ola düşmeyin. İşte o zaman içiniz boşalır. Kendi gölgenizden başka hiçbir şey olamazsınız. Ve eğer benliğinizi kaybederseniz, her şeyinizi kaybedersiniz.
  • Kendinizi her gün dinleyin, hem kendi ihtiyaçlarınızı hem de başkalarının ihtiyaçlarını anlayın. Hiç kimse kendisine iyi baktığı, mutlu olmaya çalıştığı, büyüdüğü, daha akıllı ve yetenekli olduğu ve kendisini biraz daha sevdiği için bencil olmaz.

Paylaşılarak büyüyen tek güç aşktır ve bundan asla vazgeçmemeliyiz…

Some figure
Görseller: Lisa Falzon

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.