Sizi Gerçekten Seven Biri İle Olmayı Hak Ediyorsunuz

Bazen insan, kendi değerinin ve neyi hak ettiğinin farkında olmadan kendini aşkın kollarına atıverir. Keyifli okumalar!
Sizi Gerçekten Seven Biri İle Olmayı Hak Ediyorsunuz
Cristina Calle Guisado

Yazan ve doğrulayan psikolog Cristina Calle Guisado.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Bazen kendinizi bir başkasını sevmeye adayıp kendinizi tanımak, değerinizin farkına varmak ve kendinizi sevmeyi öğrenmek üzerine hiç düşünmediğinizi fark edersiniz. Buradaki asıl problem şu, kendinizi sevmediğiniz ya da tanımadığınız zaman başkalarıyla olan ilişkileriniz de tam anlamıyla sahici olamaz. Hatta bir bakarsınız, kendinizi size iyi gelmeyen ilişkilerde bulursunuz. Bunun yerine sizi gerçekten seven biri ile beraber olmalısınız.

İşte bu yüzden kendini tanımak elzemdir. Mutluluğa ulaşmak ve sağlıklı ilişkiler sürdürmek için şarttır. Kendiniz için en iyi ve en faydalı kararı vermeniz ancak böyle mümkün olur. Aynı zamanda, dikkatli olmanız gereken durumları ve insanları daha iyi tespit edebilirsiniz.

Bir başkasıyla mutlu olabilmenin temel kurallarından biri önce kendimizle mutlu olmaktır. Bununla birlikte, sizi gerçekten seven birini hak ediyor olabilirsiniz ama bu sevgiyi önce kendinize vermelisiniz.

Bir aşk macerasına atılmak ve karşılıklı dolu dolu bir aşk yaşamak istiyorsanız, önce kendinizi tanımakla ve kendinize saygı duymakla başlamalısınız. Ancak o zaman bir ilişkiden ne istediğinizi düşünmeye başlayabilirsiniz. Yalnız şu önemli noktayı unutmayın: başkasından almak istediğiniz sevgi ve saygının aynısını siz de göstermeye niyetli olmalısınız.

“Hak ettiğimizi düşündüğümüz aşkı kabul ederiz.”

– Stephen Chbosky

aşık çift

Sizi gerçekten seven biriyle olmayı hak ediyorsunuz

“Sen konuşurken gözlerinin içine bakacak birini hak ediyorsun.
Seni öpmekten sıkılmayacak birini hak ediyorsun.
Sen uyurken bile seni düşünen birini hak ediyorsun.
Sen mutsuzken sana sarılacak birini hak ediyorsun.
Seni ağlatmak yerine güldüren birini hak ediyorsun.
Şefkat içeren her jesti, her bakışı, her gülüşü hak ediyorsun.
İçindeki sevginin tümünü almayı hak ediyorsun.
Bu zamana kadar gösterdiğin her jest, her bakış ve gülüşün ile bunu hak ettin.
Sabrın, hayal etme cesaretin ve hayal kırıklığına uğradığında bile gösterdiğin gücünle bunu hak ettin.
Kendin olduğun için bunu hak ettin, sadece kendin olduğun için.”

– Jokebec Vergara-

“Seni Gerçekten Seven Birini Hak Ediyorsun” adlı bu şiir nasıl bir ilişkiyi hak ettiğinizin bir betimlemesi.

Herkesin farklı olduğunu ve bu sebeple de bir ilişkide mutlu olmak için herkesin farklı istekleri ve ihtiyaçları olduğunu unutmayın. Bu yüzden, partnerinizi yalnızca sevmek değil, onun istediği şekilde sevmek de eşit derecede önemlidir. Aynı şekilde siz de nasıl sevilmek istediğinizi ona anlatmalısınız. Bunun anahtarı ise kabullenmektedir.

Herkesin istediği ve ihtiyaç duyduğu bir şey varsa o da partnerinden sevgi, saygı ve şefkat görmektir. Bu; aşkın elle tutulur, boş sözlerle değil eylemlerle görebildiğiniz halidir.

“Aşk rüzgar gibidir, göremezsiniz ama hissedebilirsiniz.”

– Nicholas Sparks

sizi gerçekten seven biri ile olun

Doğru kişi: Sizi gerçekten seven kişi

O halde kimin “doğru kişi” olduğunu nasıl anlarız? Bu soruya verecek kolay bir cevap yok. Hayat iniş çıkışlar, hayal kırıklıkları ve sevinçli anlar kadar acı çektiğimiz anlarla da doludur. Hatta hayatınız boyunca birçok insan tanıma şansını elde edersiniz. Ancak kim gerçekten sizin için doğru kişi?

Genel olarak doğru insan, hak ettiğiniz ve istediğiniz aşkı size sunmaya gönüllü olan kişidir. Aşk, almaya ve vermeye hazır olduğunuz zaman sizi bulur. Elbette bazen de başka bir insan size kendinizi keşfetmeyi ve sevmeyi öğretebilir.

En önemli şeyin, sevgiden de öte beraber bir yolda yürümek olduğunu söylersek yanlış olmaz. İlişkiyi yapılandırmayı, temelini sevgiyle yarattığınız bir bahçeye bakmak gibi düşünebilirsiniz. Bu yolda yürümekten kastettiğimiz elbette ayaklarınızla değil yüreğinizle yürümek; her gün beraber efor sarf ederek ve şefkat göstererek hayatı paylaşmak.

Sizi gerçekten seven biri size meydan okuyan kişidir

Doğru kişi size her gün daha iyi bir insan olmanız için meydan okuyan kişidir. Korkularınızla yüzleşmeniz ve risk almanız için sizi destekleyendir. Bu kişi sizi olduğunuz gibi kabul eder. Yani sizi karanlık tarafınızla bile kabul edebilen, destekleyen, gözeten ve hepsinden de önemlisi beraber olgunlaşabileceğiniz biridir.

Her iki tarafın da aşkı bulmaya niyetli olması gerekir. Ancak bunun da ötesinde, bir partneriniz olmadan da dopdolu bir hayat yaşayabilmeli, kendi başınıza mutlu olabilmelisiniz. Bunu yapabilen iki kişinin beraber hayatlarını paylaşması daha kolay olur.

Bunun dışında hak ettiğiniz, sizi büyüten ve geliştiren bir sevgi başkalarına da olumlu şekilde yansır. Öyle ya da böyle başkalarının da gerçek aşka olan inancını kaybetmemesi için bir örnek oluşturmuş olur. Bu muhteşem bir şey.

Bu şekilde kendinizi keşfettikçe sevmeye de başlarsınız. Bunu yapabildiğiniz takdirde başkası için de aynısını yapmanız mümkün olur. Saygı çerçevesi içinde duygusal bağlar oluşturmaktan daha güzel bir şey yoktur.

İlginizi çekebilir ...
Aşk, Öz Saygınızı Güçlendirmeli, Yok Etmemeli
Aklınızı Keşfedin
sayfasında okuyun Aklınızı Keşfedin
Aşk, Öz Saygınızı Güçlendirmeli, Yok Etmemeli

Birini doğru düzgün sevme sanatı, egoyu memnun etmeyi içermez. Destek ve saygı sağlayan ruhsal bir süreçtir bu. Aşk, eşimizin öz saygısına saldırma...


Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.