Logo image
Logo image

Sizi Benzersiz Kılan 3 Kişilik Türü

3 dakika
Sizi Benzersiz Kılan 3 Kişilik Türü
Son Güncelleme: 26 Nisan, 2018

Kişiliğiniz gerçekten kim olduğunuzu ortaya çıkarır. Sizi başkalarından farklı kılan fiziksel ve zihinsel özelliklerinizden meydana gelir. Sizi benzersiz yapan tüm özellikleri kapsar. Ancak, bazen, bizimle aynı ya da benzer özelliklere sahip insanlarla kendimizi özdeşleştirmek isteriz. Burada kişilik tiplerinden bahsediyoruz.

Bu konuda pek çok teori vardır. Bugün, A, B ve C kişilik tipleri arasındaki farklardan bahsedeceğiz. Yayınlandığı ilk dönemde kişiliklerin bu şekilde sınıflandırılması oldukça eleştirilmişti. Hatta şu anda bile aynı tartışma sürüyor.

“Takabileceğiniz en güzel aksesuar kişiliğinizdir.”

– Roberto Cavalli


A ve B kişilik tipleri 1959 yılında Friedman ve Rosenmann tarafından kararlaştırıldı. Bu iki tip tamamen birbirinin zıddıdır. Böylece, bireyler birinden biriyle kendilerini kolayca özdeşleştirebiliyorlardı.

Kişiliğini biraz A tipine biraz da B tipine benzetenlerin olması güncel bir sorun olsa görmezden gelindi. Ta ki 1980 yılında Morris ve Creer tarafından “C Tipi Kişilik” isimli bir başka kişilik tipi sunulana kadar. Bu üçüncü tip, daha önce açıklanan tiplere uymadıklarını hisseden insanların kendilerini bir gruba dahil edebilmelerine imkan sağladı.

Gerçekten öyle mi? Bugün bu kişilik tiplerinin her birinin neleri ortaya çıkardığını keşfedeceğiz.

1. A Tipi Kişilik

Her zaman aceleleri varmış gibi davranan insanları bilirsiniz değil mi? Ailenizde işine bağımlıymış gibi davranan biri var mı? Bu kişilik tipine uyan insanlar oldukça hiperakif, enerjik ve aşırı derecede üretkendirler. İşlerinin uğruna her şeyi yapabilirler. Bu yüzden ailelerini ve arkadaşlarını biraz ihmal ediyor olabilirler.

Some figure

Tüm bunlarla birlikte, A tipi kişiliği rekabetçi olması, başkalarından iyi olmaya ihtiyaç duyması şekillendirir. Bu nedenle, bazen, istedikleri başarıya ulaşmak için etraflarındaki insanların hakkını yiyebilirler. Bu özellikleri oldukça agresif davranmalarına sebep olabilir. Agresifliklerini başkalarının işlerini küçümseyerek ya da ihtiyacı olan birine yardım etmeyi reddederek dışa vururlar.

A tipi kişilere göre iş en önemli şeydir ve hayatlarının vazgeçilmezidir. Onlara göre iş merkezdedir, çekirdektir.

Buna istinaden, bu gruptaki kişiler bazen soğuktur ya da en azından öyle bir görüntü sergilerler. Duygularını bastırırlar, duygusuzdurlar ve her zaman zorlu ve sert görünürler. Bazen tüm bunlar berbat bir güvensizlik duygusunu bastırmak içindir. Hiç şüphesiz strese ve anksiyete karşı çok duyarlıdırlar.

2. B Tipi Kişilik

Bir önceki kişilik tipinin tam aksine, bu tipe uyan kişiler çok hoşgörülüdür. Kolay kolay strese girmezler. Bu yüzden, sıklıkla geç kalma eğilimi gösterirler ancak bu nedenle strese kapılmazlar. Dünya kadar zamanları varmış gibi davranırlar.

B tipi kişiliğe sahip olan insanlar hayatı olduğu gibi kabullenirler, her şeyi akışına bırakırlar.

B tipine uyan kişiler uykuyu çok sever. Bu yüzden erken kalkmak ya da 8 saatten az uyumak onların planlarına uymaz.Bu sayede hiçbir baskı olmadan çok huzurlu bir hayat yaşarlar. En iyi olmak için rekabete girmek ilgilerini çekmez. Sınırlarını bilirler ve kabul ederler, kendileri olmaktan mutludurlar. Birilerinden daha iyi olmaları gerektiğini düşünmezler.

Some figure

Bu kişilik tipinin en harika özelliklerinden biri sıcakkanlı davranmaya ve empati kurmaya çok yatkın olmalarıdır.öz saygı seviyeleri

3. C Tipi Kişilik

Bu son kişilik tipi, en pasif ve uysal birey türlerini kapsadığı için en çok tartışılandır. Bu grupla kendilerini özdeşleştiren insanlar bazı stresli durumlar ya da beklenmedik olaylar karşısında kendilerini savunmasız hissederler. Ne kadar uğraşırlarsa uğraşsınlar kendilerini çaresiz hissetmekten alıkoyamazlar.

Bu da onların sıklıkla çıkarcı insanların ve sömürünün kurbanı olmalarına sebep olur. Uysal göründükleri ve karşılarına çıkacak şeylere boyun eğecek gibi durdukları için bu tür durumlarla karşılaşırlar. Karar vermeyi beceremezler ve karar vermekten korkarlar. Güvensizlikleri, A tipi kişiliğe sahip olan insanlara göre çok daha ciddi boyuttadır.

C tipi kişiliğe sahip olan insanlar sürekli duygusal tıkanmalar yaşarlar. Bu da sağlıklarını olumsuz yönde etkileyebilir.

Bu gruptaki kişilerin bir özelliği de duygularını dizginlemeleridir. Yani, duygularını içlerine atarlar, kendilerine saklarlar. Bu şekilde, öfkeyi, hayal kırıklığını, üzüntüyü yutarlar ve rahatlamak için onları ifade etmeyi başaramazlar. Bu depresyonla ilgili ciddi problemlere yol açar.

Some figure

Bu gruplardan biriyle kendinizi özdeşleştirebildiniz mi? Bu kişilik tiplerinin belirlenmesi yıllar önceye dayanıyor ve o zamandan bugüne pek çok şey değişti. Bu nedenle, pek çok kişiye göre, kesin olmayan ve çokça eleştirilen bir tipoloji. Sizin fikriniz ne? Sizce hangi gruba ait olma ihtimaliniz var?

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.