Logo image
Logo image

Sisu: Zor Zamanlar İçin Finli Bir Cevap

2 dakika
Sisu: Zor Zamanlar İçin Finli Bir Cevap
Tarafından yazılmıştır Valeria Sabater
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Finlandiyalılar için “sisu”nun mistik bir anlamı vardır. Bir kelimeden daha fazlasıdır, onların kültürüne giren özel bir enerji ve cesarettir. “Sisu” irade, kararlılık, azim ve her şeyden önce dirençtir. İnsanların omurgası, sıkıntıya cevapları gibidir.

Aslında hepimizin aşina olduğu, diğer kültürlerdeki farklı terimleri öğrenmek ve üzerine derinlemesine düşünmek her zaman canlandırıcı ve zenginleştiricidir. Sisu (bkz. Soo), bizimle rezonansa giren belirli dirençli tutumları ifade eder. Bu, bize ilham veren ve günlük yaşantımızda uygulamaya çalıştığımız bir şeydir.

“Hayat herkesi kırar ve bundan sonra çoğu kırılan yerinde güçlü kalır.”

– Ernest Hemingway


Bu kelimenin kökeni Finliler için çok özeldir. Hatta ülkede Sisu marka arabaları, zırhlı araçları ve buz kırıcı MS Sisu’yu bile bulabilirsiniz. İsmini güçlü aromalı bir öksürük şurubuna bile vermiştir. Antarktika’da, aslında aynı ada sahip bir dağ vardır. 90’lı yıllarda Fin dağcı Veikka Gustafsson bu dağın zirvesine çıkmıştır.

Sisu, bize yardım etmek ve bize ihtiyacımız olan cesareti vermek için kalbimizde taşıyacağımız bir şeydir. Bu nedenle, zor zamanlar için belirli bir strateji, geçici bir çözüm veya çok amaçlı bir ilaç değildir. Finliler, bu tavrı bir yaşam felsefesi olarak ele alır. Bunu günlük olarak çalıştırılabilecek psikolojik bir kas olarak görüyorlar.

Some figure

Sisu, çok spesifik bir geçmişi olan, çevrilemeyen bir kelime

30 Kasım 1939’da Sovyetler Birliği, İkinci Dünya Savaşının patlak vermesinden sadece 3 ay sonra Finlandiya’ya karşı savaş ilan etti. Bu çatışma, tarih kitaplarında en takdir edilen ve geniş çapta çalışılmış savaşlardan biridir. 105 gün sürmüştür ve Ruslar için gerçek bir askeri felaket olmuştur.

Sözde Kış Savaşı, ilk bakışta, Finliler için gerçek bir kayba sebep oldu, çünkü Kızıl Ordu’nun 2.5 milyon askerine kıyasla çok az sayıda askere sahiplerdi (çoğunluğunun üniforması bile yoktu).

Erkeklerin taburuna ek olarak, güçlü tankları ve sofistike uçakları ile Rus savaş makinelerine sahiplerdi. Her şey Finlandiya’nın yakında yıkılmış, fethedilen bir toprak olacağını işaret ediyordu.

Fakat Sovyetlerin beklemediği şey, cesur Fin ruhu idi. O zamanlar, Fin askerleri arasında onları motive eden ve savaşçı ruhlarını besleyen bir sözcük ortaya çıktı. Bu büyülü kelime “sisu” idi.

Bu terim, cesur olmak ve teslim olmamak için onların içinde bir ateş yaktı. Görünüşte her şeylerini kaybettikleri anda korkuya yer bırakmamak, kararlı olmak, herhangi bir güvensizlikten kurtulmak ve güçlerini ortaya çıkarmak için.

Tarih kitapları, sert kış ve yoğun, kafa karıştırıcı ormanlar yüzünden düşen Sovyetler hakkında konuşuyor. Bu doğru olabilir, ancak analistler bu savaşta çok özel bir şeyin olduğunu biliyorlar. Askerler ve insanlar stratejik bağlar kurdular ve Rus hatlarına terör ve korku salan küçük saldırı grupları yarattılar.

İşte bu zaman, “Fin kışının ruhu” veya “Sisu”nun doğduğu zamandır.

Some figure

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.