Logo image
Logo image

Çocukları Minnettarlığa Teşvik Etmenin 7 Yolu

3 dakika
Çocukları Minnettarlığa Teşvik Etmenin 7 Yolu
Son Güncelleme: 03 Aralık, 2016

Minnettar olmak tüm dünya için birçok fayda sağlar. İnsanlar için bu fayda, fiziksel sağlıktan zihinsel sağlığa kadar geniş bir yelpazede yer alır. Fakat, çocuklarda minnettarlık duygusunu yeşertmenin, özellikte ergenlik döneminde, ayrı bir önemi vardır.

Minnettar olmanın ne demek olduğunu bilen ve bunu da gösterebilen gençlerin mutlu bir yaşam sürmeleri daha olasıdır. Daha makul davranışlar sergilerler, alkol ve uyuşturucudan uzak dururlar. Bu gençler aynı zamanda geleceğe daha bir umutla bakarlar ki bu da hangi alanda çalışacaklarına karar verecekleri dönemde çok önemlidir.

Yine de, ergenlikte bu tür bir duygunun varlığının yararlarına rağmen sorun şu ki; tüm gençlerin minnettarlık duygusunun gelişmiş olduğunun garantisi yoktur. Aileler, çocuklarında bu duyguyu teşvik edecek hareketlerde bulunmalıdır, ama bunu yapmak da her zaman için kolay değildir. 

Minnettarlığın rol modeli siz olun

Çocuklarınıza her şeyi öğretmek istiyorsunuz değil mi? Onlara minnettarlık duygusunu aşılamak için, kendinizden bir örnek oluşturun. Bu zorlayıcı olsa da, etkin bir yöntemdir. Araştırmalar, anne ve babaların dedikleri ile yaptıkları uyuşmadığı zaman, çocukların aile değerleri ile ilgili ikilemde kalabildiğini göstermiştir.

Some figure

Bir başka deyişle, siz ya da eşiniz kendi hayatlarınızda minnettarlık emareleri göstermezken,  çocuklarınıza bu duyguyu aşılamaya çalışmanız nafile bir çaba olacaktır. Bunu yapmak için, yaşamınızın her alanında meydana gelen güzel şeyleri takdir etmelisiniz. Bu güzellikler, güneşli bir gün veya lezzetli bir yemek de olabilir. Bir aile olarak zaman geçirirken, en ufak şeyleri bile kafaya takıp şikayet edebilirsiniz.  Bunun aksine odaklanmanız gereken, hem sizin hem de çocuklarınızın hoşlandığı ve sizleri mutlu eden fikirlere eğilmek olacaktır.

Neye değer verdiğinizden ve neyi takdir ettiğinizden bahsedin

Her birimiz farklı şeylere değer veririz. Bu yüzden, bir aile olarak bu değerlerden bahsetmemiz gerekir. Sakin bir biçimde, ne hissettiğinizi söyleyin ve herkesin duygu ve düşüncelerini dile getirmesine izin verin.

Sakın ola çocuklarınıza neye minnettar olmaları gerektiğini söylemeyin. Onun yerine, ne kadar önemsiz olursa olsun, sahip olduklarının değerini bilmeyi öğretin.

Zor durumlarda da minnettarlığınızı gösterin

Hayatta her şey güllük gülistanlıkken mutlu mesut olmak tabi ki de kolaydır. Ama, zor zamanlardan geçerken bile bir şeylere minnettarlık duymak hiç de kolay değildir. İşte bu anlarda, elinizden gelenin en iyisini yapıp, çocuklarınıza, hayatta hala minnettar olunacak bir şeyler olduğunu göstermelisiniz.

Some figure

En kötü zamanlarda bile, çocuklarınıza minnettar olacakları bir şeyler bulmaya yardımcı olmak hayati önem arz eder.  İşler hiç de istediğiniz gibi gitmiyorken, hayatta iyi şeylerin de olabileceğini gösterin çocuklarınıza. En yıkıcı olaylardan bile, yeni şeyler öğrenebilip bir ders çıkarabilirler. Bugün kendilerine acı veren bir olayın, onları yarın daha iyi bir birey yapabileceğini çocuklarınıza öğretin.

Evinizde bir minnettar köşesin yapın

Bazen minnettar olduğunuzu göstermek kolay olmayabilir. Bunu hayata geçirmenin ve kendinizi keşfetmenin bir yolu da, bir ‘minnettarlık köşesi’ yaratmaktır. Evinizin bir köşesini, tüm ailenin minnet duydukları olayları, kişileri veya duyguları ifade edebilecekleri bir yer haline getirin. 

Bu yer, tüm ailenin bir araya gelip, kendinizi tanımanıza yardımcı olacak yaratıcı bir alan haline gelecektir. Hayat, aile ve nasıl bir insan olduğunuza dair ışık tutacaktır bu köşe.

Çocuğunuzun hayatta bir amacı olmasına yardım edin

Tutkulu oldukları konular ile haşır neşir olan ergenlerin minnet duygularının gelişmesi daha büyük bir ihtimaldir. Çocuklarınızı motive eden, onların tutkunu oldukları konularda, farklı tecrübeler etmelerine yardım edin. Bu gibi durumlarda toplum yararına yapılan işler, bireyin sahip olduğu değerleri anlamasına büyük yarar sağlayacaktır.

Some figure

Çocuğunuzun kendi kendisine motive olmasını sağlayın

Toplum içerisinde, ergenlerin dışarıdan  gelen motivasyon dürtüsü ile düzgün tutum ve davranış sergilemeleri normaldir. Ama, çocuğunuzun kendi içinden gelerek hareket etmesini ve minnettar olmasını istiyorsanız, kendi kendisini motive etmesini sağlamalısınız. 

Başkalarına yardım ediyorken ne hissettiğini sorun çocuğunuza. Ve bu duygunun çocuğunuzu nasıl daha mutlu ettiğini de. Bu tür yaklaşımlar, çocuğunuzun minnettarlık duygusu ile daha yakın temasta olmasını sağlayarak onları motive edecektir.

Çocuğunuza öz güven aşılayın

Ergenlerin bir tür özgürlük duygusuna sahip olmaları ve kendilerine güvenmeleri önemlidir. Kendi başlarına sağlıklı kararlar alabiliyorken ve anne ve babaları dışında birileri tarafından da olumlu davranışları sayesinde ödüllendiriliyorken, gençlerin minnettarlık hissine hakim olma olasılıkları da artar.

Bu tür yetileri kazanabilmeleri adına çocuğunuza özgürlük tanıyın, örneğin yaşanan sıkıntıları ortadan kaldırmak ve  girişken olmak gibi. Kendi başlarına karar alabilmeleri için her türlü fırsatı yaratın. Böylelikle, yaptıkları şeyden ve kendilerinden gurur duyacaklar, bu da sonuçta hayatlarını takdir etmelerini ve ondan zevk almalarını sağlayacaktır.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.