Logo image
Logo image

Sezginizi Geliştirmenin 5 Yolu

3 dakika
Sezginizi Geliştirmenin 5 Yolu
Sergio De Dios González

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Sergio De Dios González

Tarafından yazılmıştır Raquel Lemos Rodríguez
Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

Sezginizi geliştirmenin çok zor olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak gerçek şu ki, başka herhangi bir yetenek gibi onu da besleyebilir ve mükemmelleştirebilirsiniz. Birçok insanın güçlü ve görünüşte doğuştan bir içgüdüsü vardır. Bununla birlikte, içgüdü, akışla “doğru” sezgiye sahip olmaktan daha fazlasıdır.

Sezgilerinizi geliştirmek belirli avantajlara sahiptir. Bu yetenek, iyi kararlar vermenize, sorunları çözmenize, daha başarılı olmanıza ve hızlı bir şekilde tehlikeyi hissetmenize yardımcı olur. Bu beceriyi geliştirmenize yardımcı olmak için, sezgisel kapasitenizi geliştirebileceğiniz beş yolun bir listesi. Daha ne bekliyorsunuz?

“Sezgi, kalbin bildiği ve zihnin gözden kaçırdığı berraklıktır.”

– Anonim

1. İçinizdeki hisse güvenin

İçinizdeki hisse güvenmek rahatsız edici bir durumdan kurtulmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca önemli bir karar vermenize yardımcı olabilir. Kaç defa sürekli kavga ettiğiniz biriyle birliktelik yaşadınız? Hoşlanmaıdğınız bir işte çalıştığınız ve içinizdeki sesin size bırakmanızı söylediği hiç olmadı mı?

İçinizdeki hisler çok önemli bir nedenden dolayı faydalıdır. Rasyonel ve bilinçli karar verme mekanizmalarından farklı olarak, fazla bilgi biriktirmezler. Bu bizi biraz paradoksa götürüyor. İçimizdeki hisler sadece bilinçli düzlemde çalışmadığı için çok daha fazla bilgi alırlar. Bu yüzden hızlı bir karar vermek zorundaysanız, şansa değil içinizdeki hisse güvenin.

Some figure

2. Önyargıların sezgilerinizi bulutlamasına izin vermeyin

Bazen sezgilerinizi geliştirmek kolay değildir. Bunu uygulamaya koyduğuna inanıyor olabilirsiniz, ancak beklediğiniz sonuçları almıyorsunuz. Bu, önyargılarınızı sezgilerinle karıştırdığınız için olabilir. Önyargılar, size derinden aşılanmış yargılayıcı fikirlerdir. Bu fikirler öyle derinlere gider ki bunların sizin fikirleriniz mi, yoksa size öğretilenler mi olduğunu ayırt edemezsiniz. Bu karışıklığa neden olan sisi nasıl temizleyebiliriz?

“Gözleri kapalı iki göz, bulutlu bir zihne göre daha net görür.”

– Anonim

Diyelim ki bir karar vermeniz gerek ve içinizdeki his size “bu kişi sizin için iyi değil” gibi bir şey söylüyor. O anda durup bir analiz yapmanız ve ön yargılarınızın duygularınızı nasıl etkilediğini düşünmeniz gerek. Geçmiş deneyimler o kişi hakkındaki fikrinizi etkiliyor mu dikkat edin.

3. Farkındalık önemli bir müttefik olabilir

Muhtemelen, farkındalık ve meditasyon hakkında bir şeyler duymuşsunuzdur. Bu tekniklerin ikisi de şu anda odaklanmanıza yardımcı olur. Ayrıca zihninizi sağlıksız düşüncelerden kurtarırlar. Dikkatinizi ve meditasyonu uygularsanız, daha önce özlediğiniz çevrenizin ayrıntılarına dikkat edebileceksiniz.

Farkındalık ve meditasyon, kendinize bağlanmanıza yardımcı olur. Daha önce tartıştığımız önyargılardan haberdar olmanızı sağlıyorlar. Bunlar, içinde büyüdüğünüz toplum ve kültürden gelen fikirlerdir, ancak bu sizin bir parçanız değildir. Sabırla ve günlük pratikte en az beş dakika zaman ayırarak kendinizi endişe ve stresten kurtarabilirsiniz. Şu an ve burada olanla bağlantı kuracak ve düşüncelerinizi yargılamadan gözlemleyeceksiniz. Bu uygulama iç sesinizi ve sezginizi duymanızı öğretecektir.

Some figure

4. Daha fazla empati yapmayı  öğrenin

Empati, geliştirebileceğiniz başka bir beceridir. Empati sayesinde, insanlar kendilerini diğer insanların yerine koyabilirler. İnsanların kendi durumlarında nasıl hissettiklerini anlayabiliriz. Ortak çalışma için ve bağları güçlendirmek için inanılmaz bir araçtır.

Sezginizi geliştirmek için daha empatik davranmak zorundasınız. Peki bunu nasıl yaparsınız? Bir dahaki sefere biriyle birlikteyken, ne düşündüklerini ve hissettiklerini anlamaya çalışın. Başlangıçta bunu gerçekten iyi tanıdığınız insanlarla yapmak daha iyidir. Bu şekilde, haklı olup olmadığınızı sormak için yeterince rahat hissedeceksiniz.

Sözsüz iletişimi analiz etmek, bunu yaparken son derece yararlıdır. Her şeyden önce, mantığı bir kenara koyup “altıncı his” inizi dinlemek zorundasınız. Bu, varsayımlarınızın diğer kişinin gerçekte ne düşündüğü ve hissettiğine daha yakın olmasını sağlayacaktır. Bu, sezginizi geliştirmek için mükemmel bir yoldur.

5. Hayalinizde canlandırın

Daha eğlenceli bir şey denemek istiyorsanız, hayalinizde canlandırmayı deneyin. Kulağa garip gelebilir, ancak vizualizasyon yani hayalinizde canlandırma aslında sezgilerinizi geliştirmenize yardımcı olur. Yalnız olduğunuzda, egzersiz için kendinizi hazırlayabileceğiniz sessiz bir alanda bunu yapın.

Some figure

Gözlerinizi kapatarak ve seçtiğiniz güzel bir yerde olduğunuzu hayal ederek başlayın. Bir ev veya manzara olabilir. Amaç, onu görebilmeniz, ona odaklanmanız ve hayal ettiğiniz her şeyi hissetmenizdir. Esintiyi, sıcağı, güneşi, sarılmayı, dikkatinizi çeken bir şey veya bir renk hissedebilirsiniz. Görselleştirmek için birkaç dakikanızı ayırın ve sonra gözlerinizi açın. Harika hissedeceksiniz ve sezgilerini geliştireceksiniz.

“Mantık neredeyse her zaman haklıdır, ama sezgi asla yanılmaz…”

– Anonim

Küçükken, sezgiyi akıldan fazla takip etme eğiliminde oluruz. Büyüdükçe, akla daha fazla dikkat etmeye başlarız. Yine de, akılla her şeye yaklaşmak aslında bilişsel kapasitemizi bunaltır. Stresi artırır ve hata yapmamıza yol açar. İçinizdeki hisleri dinlerseniz kendinizi daha iyi hissedersiniz ve hayatınızı daha anlamlı kılarsınız.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.