Sezgilerinizi Güçlendirmek İçin 5 Gizli Yöntem

Sezgilerinizi Güçlendirmek İçin 5 Gizli Yöntem
Sara Clemente

Yazan ve doğrulayan Psikolog ve gazeteci Sara Clemente.

Son Güncelleme: 10 Ekim, 2022

Bazı insanların doğuştan gelen bir algı yeteneği vardır. Bu kişiler, doğru kararlar vermeye eğilimlidir ve şans da onların yanındadır. Yani, bu insanlar aslında alışkanlık olacak şekilde sezgilerini geliştiren ve kullanan insanlardır. Onların bunu nasıl yaptığını siz de öğrenmek ister misiniz?

Birçok psikolojik teoriye göre, bir insan buna mantıklı bir şekilde ulaşmadığı için sezgi açıklanamayan ve kelimelerle ifade edilemeyen bir çeşit bilgidir. Burada, batıl bir inanç gibi bir sezgiden değil, nedensellik olmadan algılama ve anlama becerisinden bahsediyoruz. Bu doğaüstü değil, içgüdüseldir.

Bu yazımızda sizlere, kendinizi daha doğru yönlendirmeniz, doğru kararlar almanız ve perspektifinizi genişletmeniz için gerekli olan tüm tekniklerden bahsedeceğiz. Eğer sezginizi geliştirmek istiyorsanız, bu egzersizlere bir bakın!

İçinizden gelen sese güvenin

Diyelim ki yeni bir iş teklifini kabul etmek üzeresiniz. Epey prestijli ve uluslararası bir firmadan teklif aldınız ve bu, kariyerinizde uzun zamandır beklediğiniz yükselmeyi kesinlikle sağlayacak. Şimdi daha mütevazi bir işiniz var. İş ve özel hayat dengeniz iyi ama parlama şansınız da pek yok. Ve bu kararı vermek için iki gün süreniz var.

kalp tutan el

Mantıklı düşündüğünüzde, uluslararası firma hayatınızda bir kez karşınıza çıkacak bir fırsat. Ama içinizden bir ses size bu işi kabul etmemenizi söylüyor. Bu seçimi yapmakla ilgili içinizi rahatsız eden bir şeyler var.

Size ilk tavsiyemiz, içinizden gelen sesi dinlemeniz olacak, çünkü vücudunuzun size verdiği ve dikkat etmeniz gereken bazı mesajlar vardır. Onlara gereken değeri verin. Eğer kendinizi içinizden gelen sese göre yönlendirirseniz, pişman olmazsınız.

Sizin için en iyisi olacağına inandığınız şekilde hareket ettiniz. Haklı ya da haksız olabilirsiniz ama en azından içinizdeki bu beceriyi serbest bıraktınız. Genel olarak eğer bir şey ya da bir insan size huzursuz hissettiriyorsa, bu sizin sezginizdir.

Gözlem yapın

Algı ve sezgi arasındaki iletişim çok nettir. Sezgisi en güçlü olan insanlar en çok gözlem yapanlardır. Gözlem yapmak, meraklı olmak ve çevrenizde olup bitenlere karşı dikkatli olmaktır. Yeni, şaşırtıcı ve size ilgi çekici gelen şeyler hakkında bilgi edinmeyi ve araştırmayı içerir.

Bu dikkat egzersizi, çevrenizdeki objeler ve insanlarla ilgili benzerlikleri, tesadüfleri ve ilişkileri fark etmenize yardımcı olacaktır. Bunlar başta tamamen ilgisiz gözüken şeyler de olabilir.

Meditasyon sezginizi geliştirmenize yardım eder

Belki de kendinizi iyi tanımadığınız için sezginizin güçlü olup olmadığını bilmiyorsunuzdur. Bu durumda, meditasyon yapmak, sezgi gücünüzü uyandırmanıza ve kendinizi tanımanıza yardımcı olacaktır.

Meditasyonun sağladığı faydalar çok açıktır: anksiyete ve stresi azaltır, kendinizi anlamanıza yardım eder, ayrıca negatif hislerden kurtulmanızı ve duygularınızı bir dengede tutmanızı sağlar.

Meditasyon yapmak, çevrenizde olan önceden fark etmeden geçtiğiniz uyarıcılara dikkat etmeyi de öğretir. Bu yüzden, sezginizi güçlendirmenize yardım etmesinin yanı sıra, meditasyon yapmak, yaratıcılığınızı geliştirmenizi ve daha bilinçli olmanızı sağlar ve içinde bulunduğunuz dünyaya karşı daha bağlı hissettirir. Mutlaka deneyin!

meditasyon

Görselleştirme

Meditasyonla ilgili olan ve kişinin sezgisini güçlendirmesine yardımcı olan başka bir uygulama da görselleştirmedir. Size aklınız, duygularınız ve vücudunuz üzerinde kontrol sağlamanız için güç veren çok faydalı bir araçtır. Size, gerçekçi bir şekilde farklı durumları gözünüzün önüne getirmenizi sağlayarak rahatlamayı öğretir.

Bunu yapabilmek için, gözlerinizi kapatın ve nefes alıp verişinize odaklanın. Size iyi hissettiren bir yeri gözünüzün önüne getirmeye çalışın. Örneğin, lalelerle kaplı yeşil bir ova ya da çok güzel manzarası olan karlı bir dağın zirvesi olabilir.

Bu manzaradaki her küçük detaya dikkat edin. Çimenin yeşilliği, teninize değen rüzgarın sesi, açılmakta olan küçük bir taç yaprağı… Tüm bu küçük detayları aklınızda tutun. Derin bir nefes alın ve gözlerinizi açın.

Sanki gerçekten bu hoş yerdeymişsiniz gibi daha sakin ve rahatlamış hissettiğinizi fark edeceksiniz. Sonuç olarak, sezgilerinizi güçlendirmiş olmanın yanı sıra stres günlük hayatınızı tehlike altına aldığında kullanabileceğiniz bir rahatlama tekniği de öğrenmiş olacaksınız.

Kendinizle baş başa olmak için zaman ayırın

Yalnızlık bizi korkutur. Yalnızlığı düşündüğümüz zaman çok rahatsız hissedebiliriz. Ama bu zaman zaman kendimizle baş başa kalamayacağımız anlamına gelmez. Tabi ki kalabiliriz! Ve hatta kalmalıyız.

yıldızlı saçlı kadın

Bazen, yeni bir bakış açısı kazanmak ve kalbimizin ve bilinçaltımızın sesini dinlemek için kendimizi çevremizdeki her şeyden soyutlamamız gereklidir.Eğer bunu yaparsam iyi mi hissederim kötü mü? ”, “Yeni iş arkadaşıma güvenmiyorum, bu konuda dikkatli olmalıyım”, “Sanırım oğlumun bu okuldansa şu okula gitmesi daha iyi olacak”…

Rahatlamaya çalışın, yürüyüşe çıkın ve zihninizi günlük rutinlerin sebep olduğu yorgunluktan kurtarın. Teknolojiden kendinizi uzaklaştırın ve kendinizi yönlendirebilmek için en derin hislerinize doğru  bir  yolculuk yapın. Hayat büyük kararlardan meydana gelir. Bu yüzden, sezgilerinizi güçlendirmek bunun gibi büyük karar verme zamanları geldiğinde çok iyi bir avantaj olacaktır. Haydi, bu tavsiyeleri uygulamak için daha ne duruyorsunuz?


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Gladwell, M. (2013). Inteligencia intuitiva:¿Por qué sabemos la verdad en dos segundos?. Taurus.
  • Bunge, M. (2013). Intuición y razón. Sudamericana.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.