Logo image
Logo image

Meditasyon Üzerine Yazılmış 7 İyi Kitap

3 dakika
Meditasyon Üzerine Yazılmış 7 İyi Kitap
Tarafından yazılmıştır Sara Clemente
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Meditasyon, kendinizi dünyadan uzaklaştırma anlamına gelmez; aslında tam tersi anlamına gelir. Bu, dünyaya daha yakın olmak demektir: onu anlamak, sevmek ve dönüştürmek. Aşağıda listeleyeceğimiz meditasyon kitapları, nasıl yapılacağını size öğretebilir. Bu sanatın sağlığımız için sunduğu tüm avantajlardan yararlanmak için okumaya devam edin.

Meditasyon, stresin üstesinden gelmek, odaklanmak ve düşüncelerimizi açıklığa kavuşturmak için tekrar popüler hale gelen bir tekniktir. Aynı zamanda bedenimizi ve zihnimizi mükemmel bir dengede tutmak için inanılmaz derecede etkili bir araçtır.

Şu ya da bu şekilde, bilicinde olmasak bile hepimiz meditasyon yaparız. Bu yüzden bunu bilerek öğrenmek, sizin için daha da iyi olabilir. Meditasyon, ruhumuzun iç sesini dinlemenin bir yoludur. Daha derine inelim…

“Being nobody going nowhere”

Meditasyon üzerine kitaplar söz konusu olduğunda, bu en harika kitaplardan biridir. Çağdaş Budist edebiyatında bir klasik. Ayya Khema, Budizm uygulamasına kadınları dahil etmeye çok kararlı bir Budist rahibe ve öğretmendi.

Dünyanın dört bir yanındaki merkezleri kurduktan sonra, Khema bu el kitabını uzun yıllar boyunca Buda’nın Batıdaki yolunu öğrettikten sonra yaratmıştır. Budizmin temel prensiplerini basit ve modern bir şekilde açıklar.

Karmaya derinlemesine işler ve meditasyon yaparken karşılaşabileceğimiz zorluklara ışık tutar. Ayrıca nasıl yapılacağını da açıklıyor. Bu kitabı okuyun ve meditasyonun temel öğretilerini öğrenin.

Some figure

“The most direct means to eternal bliss”

Michael Langford’un bu kitabı uzun süre çok satanlar listesinde kaldı. Belki de birçok kişi tarafından bu sebeple meditasyonun kutsal kitabı olarak görülüyor.

Nispeten kısa 13 bölümden oluşan bu kitap adım adım sorgulamayı anlatıyor. Tıpkı bir kullanım kılavuzu gibi işleyen bu kitabın dili de bir o kadar eğlenceli ve akıcı. Kitapta acı çekmeyi bırakıp nasıl hayattan zevk alınacağı anlatılıyor.

Ego problemiyle savaşmak için en çok önerilen kitaplardan biri. Ayrıca değmeyecek şeyler için aşırı korku duymanın da üstesinden gelmek için yöntemler var. Bu içsel enerjiyi odaklanmak ve sorunları çözmek için kullanmak öğretiliyor.

“Meditate”

Vicente Merlo’nun bu kitabı sadece kapsamlı bir meditasyon kılavuzundan çok daha fazlası. Bu kitabın en değerli yönü, şüphesiz, ne kadar pratik olduğuyla ilgili. Eğitsel yapısı, yazarın özveri ve tecrübeli lider meditasyon kurslarının sonucudur.

Birincisi, hem Budizm hem de Hinduizm’in en temel yönlerine, derinlemesine bakmamızı sağlar. Daha sonra, her bölümdeki rehberli meditasyonlarıyla öğretileri uygulamaya koymamızı sağlar.

“Arriving at your own door: 108 teachings in mindfulness”

Son zamanlarda daha moda olmasına rağmen, farkındalık yıllardır meditasyon tekniği olarak uygulanmaktadır. Bu kitapta, Jon Kabat-Zinn bize “bilgelik ve merhamet üzerine pratik dersler” sunmaktadır.

Bu kesinlikle öz-bakım sizin için önemli ise, mutlaka okumanız gereken bir kitap. Kılavuzları ise hem içeride hem de dışarıda kapsamlı, eksiksiz ve iyileştirici dönüşüm yolculuğuna çıkmanıza yardımcı olacaktır.

“Bazıları kendine zaman ayırmaya direnir. Çünkü puritan ahlak kendin için bir şey yapmanın suçluluk duygusu yaratmasına neden olur.”

– Jon Kabat-Zinn

Some figure

“The Heart of Buddhist Meditation: The Buddha’s Way of Mindfulness”

Nyanaponika Thera, bu kitabın, Buda’nın (Satipatthana) zihin boşaltma tekniğini açıklamak için yayınladı. Kitabı, basit, doğrudan, derin ve etkili bir şekilde zihni eğitmenin ve geliştirmenin tek yolunun, zihni boşaltma yoluyla elde edildiği inancına dayanmaktadır.

Yazar, Budist öğretilerini anlama yolunda yeni başlayan insanlar için bir rehber sunuyor. Bunun yanı sıra kitap, günlük yaşamınıza meditasyon uygulamak için pratik talimatlar da içerir.

“Teach yourself to meditate: over 20 simple exercises for peace, health and clarity of mind”

Meditasyon yapmak için kökenlerini bilmek gerektiğinin farkındasınız ama okumak için tembellik ediyorsanız bu kitap tam size göre. Eric Harrison bu kitapta çok basit açıklamalarla temel egzersizler sunuyor. Buna göre meditasyonun ana fikrini anlarsak her şey çok kolay ilerleyecektir.

Some figure

“Full Catastrophe Living: How to Cope with Stress, Pain and Illness Using Mindfulness Meditation”

Jon Kabat Zinn, dünya sanki üzerimize çökmüş gibi hissettiğimizde duygusal dengeyi nasıl bulacağımızı öğretiyor. En karmaşık durumlarda bile yaşamanın nasıl mümkün olduğunu gösteriyor. Ama nasıl?

Örneğin, aşırı stres, endişe ya da depresyon gibi şikayetler varsa, meditasyon ve yogaya dayanan belirli uygulamalardan yararlanmanızı tavsiye ediyor. Tekniği, dengeyi bulmak ve iyilik ve iyileşmeyi vurgulamak için bedeni ve zihni koordine etmeye dayanır.

Meditasyon ile ilgili kitapların çeşitliliği, bu uygulamanın sunduğu faydaların kapsamı kadar geniştir. Meditasyon zihninizi dinlendirir, hayatınızı dengeler ve vicdanınızı rahatlatır. “Gerçeklik” ten ayrılmak, öz farkındalığı geliştirmek ve konsantrasyonunuzu geliştirmek için bire birdir. Gerçek mutluluğu meditasyonda bulabilirsiniz.

Bir kitap seçin ve başlayın!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Khema, Ayya Khema (2009)  Siendo nadie, yendo a ninguna parte. Indigo
  • Langford, Michael  (2004) El medio más directo a la felicidad eterna. Focal Press
  • Kabat-Zinn, Jon (2008) Llamando a tu propia puerta: 108 enseñanzas sobre la atención plena. Kairós

 


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.