Logo image
Logo image

Sevginizi Göstermenin Önemi

3 dakika
Sevginizi Göstermenin Önemi
Son Güncelleme: 25 Ocak, 2017

Birinin “hayatımıza girdiğini” söylediğimiz zaman bunun anlamı o kişinin artık sıradan bir insan olmaktan çıkıp bizimle birlikte olarak önemli bir role kavuşmasıdır. O insana yakınlaştıkça daha rahat ve huzurlu hissetmeye başlarız.

Bu tür anlarda, sıcak duyguların yükselmeye başladığını ve karşılık bulduğunu hissedersiniz. Yapabileceğimiz en iyi şey onu muhafaza etmek ve göstermektir.

Birine aşık olduğumuzda, bu sadece duygularla ilgili bir şey değildir, bunu ayrıca karşınızdaki kişiye göstermeli ve onu yaşamalısınız.

Onları sevdiğinizi gösterin

Bazen bir insanı severiz ama bunu ona nasıl göstereceğimizi bilmeyiz. Bu kişi bir arkadaş olabilir, aileden biri veya eşiniz olabilir. Hatta belki de onları sevdiğimizi ve onları kaybetmek istemediğimizi zaten bildiklerini düşünürüz.

“İstediğimizde söylemek için gereken cesareti bulmalıyız, söylediğimizde ise yapmak için gereken cesareti bulmalıyız.”

– G. B. Clemenceau

Terapist Ovedia Rosales, insanlara onları sevdiğinizi göstermenin sizi sevmeye devam etme isteklerini pekiştirdiğini söylüyor.

Bu yüzden, anne babamıza ve çocuklarımıza onları sevdiğimizi daha sık dile getirirsek, arkadaşlarımıza değer verdiğimizi gösterirsek ve eşimizin ihtiyaçları için daha fazla mücadele verirsek bu çok olumlu olacaktır. İşte bugün size vereceğimiz bilgiler tam da bununla ilgili.

Some figure

Sevginizi göstermenin 6 farklı anahtarı

İnsanlara nasıl hissettiğimizi göstermenin pek çok yolu vardır ve biz sıklıkla bunun basitliğini gözardı ederiz. Belki bizim için çok büyük bir anlam ifade etmeyecek ama o kişi için çok özel bir manası olacağı kesin.

1. En küçük detaylar en önemli olanlardır

Ufak jestlerin toplamı ilişkilerimizi düşündüğümüzden de fazla güçlendirir. Belli bir zamanda bir insana verdiğiniz büyük bir hediyenin onu sonsuza dek hayatınızda tutacağı düşüncesinde bir yanlışlık var. Büyük bir eylem veya harikulade bir hediye geleceğin garantisi değildir. En iyi garanti günden güne elde edilir: o insana her an değer vermek, her zaman hatırlamak ve onların sizin için önemli oldukları gerçeğini onlara hatırlatmak. Bu hoşlarına gidecek.

2. Önce kendinizi sevin

Bir insanı sevme niyetimiz varsa, önce kendimizi sevmemiz gerektiğini bilmek oldukça faydalı.

Pek çok kez bir insana kendimizi tamamen verdiğimizde bunun sevgimizi ifade etmenin iyi bir yolu olduğunu düşünürüz, ama kendi bireyselliğimizi kaybedersek durum hiç de öyle olmaz. Kendi kişisel alanımıza saygı göstermek kendimizi ve başkalarını sevebileceğimizi göstermenin en iyi yoludur.

3. Onları iyi tanımak ilk adımdır

Her insanın kendine özgü hassas noktaları olduğunu unutmayın, eğer onları özel hissettirmek istiyorsak yapmamız gereken ilk şey onları iyi tanımaktır.

Bu noktada, onların nelerden hoşlandığını biliyoruz, korkularını, endişelerini ve onları neyin mutlu ettiğini de. Öyleyse geriye tek bir şey kalıyor, bunu kanıtlamak. Onların kötü anlarını azaltabileceğinizi ve mutlu hissetmelerini sağlayan şeyleri büyütebileceğinizi öğrenmelerini sağlayın.

Unutmayın ki bir parça çikolata, beraber bir yürüyüş, bir mektup veya basit bir telefon konuşması bile bir başka insanın gününü aydınlatabilir.

4. Zamanınızı onlarla birlikte geçirin

Hayatımızdaki en değerli şeylerden biri de zamanımızı istediğimiz gibi harcayabilmemizdir. Bu sebeple de onu diğerleriyle paylaşmak, sevgi ve arzu göstermenin bir yoludur.

Diğer insanın sizin onunla vakit geçirmek istediğinizi bilmesi çok önemlidir, tabi bazı durumlarda mesafe gibi bazı nedenler durumu karmaşık hale getirebilir. Yine de, eğer yapabiliyorsanız, yapın.

Some figure

Mesafeleri kısaltmanın ve zamanımızı paylaşmanın bir çok yolu var, bunun anlamı aslında hayatımızı paylaşmak olsa bile. Elbette bunun için milyonlarca yol düşünebilirsiniz.

5. Sevgiyi göstermek

İspanyolcada “El roce hace el cariño” diye bir söz vardır ve bu “yakın ilgi sevgi doğurur” anlamındadır, ve bu tabir daha doğru olamazdı.

Açıkça görünüyor ki, pek çok farklı şekillerde bizi seven insanların bazen bizim de sevgimizi görmeye ihtiyaçları var. Bu sadece fiziksel bir temas olmak zorunda değildir, örneğin bir gülümseme bile karşımızdakini kucaklanmış hissettirebilir.

6. Başkalarına güvenin, onları oldukları gibi kabul edin ve onlara saygı duyun

Anlattıklarını kendiniz yaşıyormuşsunuz gibi dinleyin, bağışlayın ve nasıl hissettiğinizi onlara gösterin.

Çünkü sevmek ve sevginizi nasıl göstereceğinizi bilmek, bir kişiyi iki kez sevmektir. Onların hayatınızda olmalarını istediğiniz için, bir şekilde sizinle birlikte kalmalarını sağlamak zorundasınız.

“Eğer sevgi görülemez veya hissedilemezse, hiç var olmamıştır ve size hizmet etmiyordur.”

– Küçük Prens

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.