Logo image
Logo image

Bir Arkadaşlığı Sonlandırmak için 7 İpucu

2 dakika
Bir Arkadaşlığı Sonlandırmak için 7 İpucu
Son Güncelleme: 03 Ocak, 2017

Her dostluğun sonsuza dek süreceğine dair bir garanti yok. Sevgililerimizde de olduğu gibi, bazen bir arkadaşlığı sonra erdirmek, özellikle, bu arkadaşlıkta hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olarak gördüğümüz yakın birisi varsa acı verici bir deneyim olabilir.

Mevzu bahis tanıdıklarımız olunca, acı verici bir ayrılmadan daha çok, zaman içinde kendiliğinden bir kopuş meydana gelir genellikle. Bu tür bir ayrılığın verdiği acı daha azdır ve beraber geçirilen iyi zamanlar ve karşılıklı samimiyetiniz baki kalır. Bir arkadaşlığı devam ettirmek adına elinizden gelen ne varsa yapsanız da, bazen kaçınılmaz sonu engelleyemezsiniz.

İşte size bir arkadaşlığı daha az hasarla sonlandıracak bazı ipuçları!

Kendi hatalarınızı kabullenin

Hepimiz hata yaparız ve siz de insansınız. Ancak burada önemli olan, yaptığınız hataları kabul etmektir.

Hatalarını kabul etmeyen biri ile tartışmaktan daha sinir bozucu hiçbir şey olamaz. Arkadaşların gerçekten birbirlerine zarar veren bazı hatalardan ötürü görüşmeyi kesmeleri sık rastlanan bir durumdur ve böyle zamanlarda, bu hataları inkar etmemek ve en aza indirgemek esastır.

Gururunuz yüzünden sevdiğiniz birini kaybetmeye değer mi? Bu noktada, arkadaş kalmaktan daha ziyade mutlu zamanlar ve anıları korumak daha mühimdir.

Some figure

Özür dileyin

Hatalı olduğunuzu itiraf etmek büyük bir adım olmasına rağmen, samimi bir özür ile tamamlanmadığında bir esprisi kalmaz. Çok abartılı bir şey olması gerekmiyor. Samimi bir şekilde özür dileyin ve saldırgan veya dolaylı imalarla herhangi bir kin ya da düşmanlık emaresi göstermeyin.

Varsayımlarda bulunmayın

Şu an gerçekleşmekte olana odaklanın. Karşımızdaki insanın hal ve hareketlerine bakarak manalar çıkarmaya çalışmayın. Varsayımlarımız genellikle yanlıştır.

Biraz merhamet gösterin

Eğer arkadaşlığınız, karşınızdaki insan sizi incittiği için bitiyorsa, bunu yapmak neredeyse imkansız gibi görülebilir. Ama unutmayın ki, hayatınız bir döneminde siz de birilerine zarar verdiniz ve bu sizin kötü birisi olduğunuz anlamına gelmiyor.

Some figure

Endişelerinizi başkasına yansıtmayın

Biz fark etmesek de, endişelerimizi diğer insanlara kolayca yansıtabiliriz. Bu durum, arkadaşımızın gerçekte olmayan bir şeyi öyle zannettiğini düşündüğümüz zaman meydana gelir. Aslında, bunu böyle düşünen sadece bizizdir.

“Beni böyle mi görüyorsun? Benden hiçbir şey olmaz yani? ”gibi sorulardan kaçının. Bu tür şeyleri dile getirmeden önce, aslında bu düşüncelere sahip olanın kim olduğuna bir bakın.

Geçmişi geçmişte bırakın

Esas olan şu ana odaklanmaktır. Tartışın, konuşun, kötü ya da iyi hissedin, ama konu sadece şu an olsun. Eski defterleri açmaya lüzum yok. En iyisi, iyi ya da kötü zamanlardan hiç bahsetmemek.

Başkalarını karıştırmayın

Diğer arkadaşlarınızla konuşmayı ve sorunlarınız olan arkadaşınız ile ilgili duygu ve düşüncelerinizin ne kadar mantıklı olduğu belli olsun diye size hak vermelerini isteyebilirsiniz. Böyle bir harekete bulunmak, hayal ettiğimizin tam tersi sonuçlar verebilir.

Kimseyi taraf olmaya zorlamayın. Çünkü en sonunda, kötü arkadaş olan siz olursunuz. Ayrıca dedikodulardan da uzak durun ve her şeyin her zaman göründüğü gibi olmadığını unutmayın.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.