Logo image
Logo image

Sevgi İle İlgili 7 Harika Cümle

5 dakika
Pek çok büyük yazar, filozof ve düşünür bizlere her zaman zihinlerimizi ve kalplerimizi zenginleştirecek harika hediyeler sunmuşlardır. Hepimizin kendimize göre favori olarak nitelendirebileceği cümleler olsa da, yeni fikirlere göz atmanın elbette kimseye bir zararı dokunmayacaktır. Bu yazımızda sizler için seçtiğimiz harika yedi sevgi cümlesine hep birlikte göz atalım.
Sevgi İle İlgili 7 Harika Cümle
Tarafından yazılmıştır Valeria Sabater
Son Güncelleme: 14 Aralık, 2021

Sevgi için söylenebilecek pek çok cümle vardır. Ancak bunların hepsi bilgece öğrenmemize ve yeterli derecede düşünmemize yardımcı olacak kadar derin değildirler. Neruda’ya göre sevgi anılardan doğar, zekayla yaşar ve ilgisizlikten dolayı ölür. Bu nedenle, ilişkilerimizi olgun ve akıllıca yürütmemizi sağlayacak o küçük derslere önem verelim. Bu sayede tutkulu acılara yer olmadığını anlayabilir ve sevginin özgürlük demek olduğunu daha iyi kavrayabiliriz.

Eğer bunu söylüyorsak çok basit ve geçerli bir sebebimiz bulunuyor. Sevgi insanın sahip olabileceği en derin ve güçlü duygulardan biri olduğu için onu doğru bir biçimde yaşamak ve anlamak gerekir. Yani sevgi kavramını gölgeleyen o fikirleri bir yana atabilmek için konunun özünü hünerli bir biçimde kavramak önemlidir. “Seni çok seven seni ağlatır” gibi cümleler, olgunlaşmamış ve doğru gönül ilişkileri kurana dek sevgi kavramını yanlış yorumlamamıza neden olan ifadelerdir.

Albert Camus’nun da dediği gibi asıl talihsizlik sevilmemek değil nasıl seveceğini bilememektir. O yüzden güzel sevelim, mutluluğu ve gelişimimizi desteklemesi için ilişkilerimizin daha akıllı ve parlak taraflarını uygulamaya koymaya çalışalım. İlişkilerimize bağlılığımızı ve dikkatimizi verelim, el ele yürüyebileceğimiz ortak bir yol bulmak için çaba gösterelim. Ancak aynı zamanda özgür olduğumuzu da unutmayalım. Yani hem bir birey olarak hem de ortak bir biçimde ilerleme kapasitesine sahip olduğumuzu aklımızdan çıkarmayalım.

Some figure

En İyi Sevgi Cümleleri

Şiir ve masal dünyasında sayısız sevgi cümlesine rastlamak mümkündür. Yaşadığımız dünyada büyük yazarlar, filozoflar ve düşünürler bizlere her zaman zihinlerimizi ve kalplerimizi zenginleştirecek harika hediyeler sunmuşlardır. Hepimizin kendimize göre favori olarak nitelendirebileceği cümleler olsa da, yeni fikirlere göz atmanın kimseye bir zararı dokunmayacaktır. Yeni anlamlar içeren yepyeni kelimelerin bir araya gelmesi farklı ve zenginleştirici bir tecrübe olacaktır. Şimdi sizlere hiç unutulmayacak yedi sevgi cümlesini sunmak istiyoruz.

1. Her Zaman Kendiniz Olun

“Olmaya çalıştığı kişi olarak değil, sadece kendisi olduğu için sevildiğini keşfeden bir insan saygı ve sevgiyi hak ettiğini anlayacaktır.”

– Carl Rogers

Kabul edelim ki, olmadığımız biri gibi görünmeye ve davranmaya çalışmak kadar insana cazip gelen pek az hata vardır. Hoşumuza gitse de gitmese de sadece insanların ilgisini çekebilmek için kendimizi başka biriymiş gibi gösteririz. Aslında bizi gerçekten seven bir insan bizi olduğumuz gibi sever. Tüm gerçeklerimiz, sınırlarımız, erdemlerimiz ve harika kişiliğimizle bizi sevip kabul eder.

 2. Paylaşıldığında Artan Tek Şey Sevgidir

“Eğer bir insan sadece bir kişiyi seviyorsa ve diğer başka hiç kimseye karşı herhangi bir şey hissetmiyorsa onun sevgisi aslında sevgi değil, ortak yaşama bağlılık ya da büyük çaplı bir bencilliktir.”

– Erich Fromm

Sadece tek bir kişiye her şeyimizi verdiğimiz, kendimizi bu şekilde sınırladığımız ve geri kalan herkesi dışarıda bırakarak kendimizi küçülmüş ilişkiler evreninde izole ettiğimiz kapalı ve belirli bir yere sıkışıp çevrelenmiş ilişkilerden uzak duralım. Bu tür dinamikler uzun vadede hem yıkıcı etkilere yol açar hem de kişiyi engelleyici sonuçlara neden olur. Bu nedenle bu tür ilişkilerden uzak duralım. Unutmayalım ki, birer insan olarak hiçbir şey bizleri eşimizi, ailemizi ve arkadaşlarımızı sevdiğimiz kadar zenginleştirip besleyemez.

Some figure

3. Sevgi Yaşadığımızı Hissetmemizi Sağlar

“Sabah uyandığınızda yaşıyor olmanın eşsiz ayrıcalığını düşünün: Nefes almak, düşünmek, keyif almak ve sevmek…”

– Marco Aurelio

Yaşantımız boyunca pek çok kez yolumuzu kaybederiz. Hayatın içinde karşımıza çıkan sorunlar aslında bize mutluluk getirmeyecek şeyleri önceliklendirmemize neden olur. Hissettiğimiz baskılar, duyduğumuz endişeler, iş gerekliliklerimiz, maddi anlamda hep daha fazla biriktirme ihtiyacı… Peki tüm bunların mantığı nedir ki?

Uğrunda gerçekten yaşamaya değen şeylere değer verelim. Yaşıyor olmanın, sevmenin ve sevilmenin sunduğu ayrıcalıkların kıymetini bilelim.

4. Bizler Hayat Arkadaşlarıyız, Birlikte Güzel Zaman Geçiriyoruz

“Birlikte gülebilmek; işte sevgi budur.”

– Françoise Sagan

Duygusal ilişkilerde hiçbir şey, birlikte gülebilmek, güzel anları paylaşabilmek, her şeyden keyif alıp hiçbir şeyden endişelenmediğimiz o anları yaşayabilmek kadar önemli değildir. Bir arkadaş olabileceğiniz, bir sevgili olabileceğiniz o bağları oluşturun. Birbirini her gün yeniden keşfeden ve bir yandan hayatı heyecan verici ve eğlenceli bir şarkı gibi yaşarken diğer yandan da birbirini anlayabilen insanlar olmaya çalışın.

5. Farkında Olarak Sevin

“Kalbinizi takip edin ancak beyninizi de yanınıza almayı unutmayın.”

– Alfred Adler

Kimi zaman bu tür durumlara düşeriz. Her şeyi bırakır ve paraşütsüz bir biçimde serbest düşüşe geçeriz. Böyle durumlarda kendimizi koruyacak hiçbir şeyimiz yoktur. Gözlerimizin tamamen kapalı, kalbimizin ise ardına kadar açık olduğu ilişkilerimiz olur. Kendimize hiçbir sınır koymayız, pişmanlık duymayız ve bunları yaparken aşırılıklara da kaçarız.

Duygusal konuların kimi zaman içimizden geldiği gibi ve cesaretle yaşanması gerektiği doğru olsa da, bu durum sağduyudan uzaklaşmamız gerektiği anlamına gelmemelidir. Yani genellikle düşünmeden sürekli bir biçimde bizi acele ettiren o tutkulu kalbimize bir miktar beyin eklemek çok faydalı olacaktır.

Yukarıdaki cümle hiçbir zaman aklımızdan çıkarmamamız gereken sevgi cümleleri arasında yer almaktadır. Yoğun bir biçimde sevmek elbette harika bir duygudur. Ancak bunu yaparken birkaç damla sağduyu ve bir miktar da bilgelik eklemeyi ihmal etmeyelim.

Some figure

6. Sevgi Küçük Ayrıntılarda Gizlidir

“Çok büyük şeyler yapamayabiliriz, ama küçük şeyleri büyük bir sevgiyle yapabiliriz.”

– Kalkütalı Rahibe Teresa

Bazıları sevginin büyük işler yapmayı ve kahramanlıklarda bulunmayı gerektirdiğini düşünür. Böyle insanlara göre bir kişiyi ne kadar çok sevdiğimizi, ona ne kadar büyük bir bağlılık duyduğumuzu göstermek için ya hep ya hiç olarak adlandırabileceğimiz hareketlerde bulunmamız gerekir. Bunun karşılığında da karşımızdaki insanın da benzer davranışlar içinde bulunmasını bekleriz. Ancak bu uygun bir düşünce tarzı değildir. Gerçek sevgi, bu tür abartılı ve tumturaklı gösterişlerle beslenmez. Aslında bu tür şeyleri gerçekleştirmek her zaman olası da değildir. Tam tersine gerçek sevgi küçük detaylardan beslenir. Karşılıklı anlayışın, dikkatin ve gerçek sevginin bulunduğu o her gün karşımıza çıkan küçük detaylardan…

Some figure

7. Ortak Bağlılık

“Sevmek birbirine bakmak demek değildir. Birlikte aynı yöne bakmaktır.”

– Antoine de Saint-Exupéry

Sevgi ilişkisi emek ister, aynı yönde atılan adımlar ve ortak girişimlere ihtiyaç duyar. Bir takım gibi hareket etmeyi gerektirir. Sadece bir tarafın kazandığı, bir tarafın kazanırken diğer tarafın teslim olduğu bir oyun değil…

İki kişinin sadece birbirlerinin gözlerine bakmaları yetmez. Sevgi, yaşadığımız anla birleşir ve aynı yönde birlikte bakmamızı gerektirir. Bir çift olarak kendimize inanmamızı ve bir proje olarak güvenmemizi, zorlukları aşmamızı, aramızda ortaya çıkabilecek problemlerin üstesinden gelmemizi ve aynı anda aynı şekilde hissetmemizi ister.

Sonuç olarak, bu cümlelerin sizi sadece tek bir düşünceden çok daha ötesine götürdüğünden eminiz. Bunları günlük yaşantımızda da aklımızdan çıkarmayalım. Ayrıca bu kavramların pek çoğunun sadece sevgi ilişkileri ile sınırlı olmadıklarını da bilelim. Arkadaşlıklarımızda ve hatta ailemiz ile olan ilişkilerimizde çoğu zaman bu bilgelik damlacıklarına ihtiyaç duyarız. Bu sayede çok daha anlamlı ve sağlıklı bağlar kurmamız mümkün olacaktır.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.