Severo Ochoa’nın Hayat Üzerine Beş Sözü

Bu yazıda, Severo Ochoa'nın mirasından, hayatından ve düşüncelerinden en iyi alıntıları aracılığıyla bahsediyoruz.
Severo Ochoa’nın Hayat Üzerine Beş Sözü
Sergio De Dios González

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Sergio De Dios González.

Tarafından yazılmıştır Pedro González Núñez

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Severo Ochoa çok bilgili, şefkatli ve zeki bir adamdı. Dünyanın en iyi bilim adamlarından birini, söylemiş olduğu sözlerle tanımak oldukça ilginç. Öyleyse bile, Ochoa özel hayatını gizli tuttu ve onun yerine çalışmalarına odaklandı. Dr. Ochoa ile yapılmış çok fazla belgeli röportaj yok, ancak insanlık için çığır açan belgelenmiş birçok tıbbi buluşu var var.

Severo Ochoa kimdi?

Severo Ochoa Albornoz 1905 yılında İspanya’nın Asturias şehrinde doğdu. Biyokimya dalında diplomasını alıp, mezun olduktan sonra Madrid, Heidelberg ve Oxford’da tıp öğretmenliği yapmaya başladı. Ne yazık ki, İspanya iç savaşından dolayı buna devam edemedi ve II. Dünya Savaşı başladıktan sonra Ochoa, Amerika Birleşik Devletlerine taşınmaya karar verdi.

Severo Ochoa profesyonel kariyerini gittiği bu yeni ülkede tamamladı. Oradayken, en iyi öğrencilerinden biri olan Arthur Kornber ile birlikte, laboratuvarında tarihte ilk kez ribonükleik asit (RNA) sentezledi ve bunun sayesinde 1959’da Nobel Ödülüne layık görüldü.

Ochoa hayatının çoğunda New York Üniversitesinde görev yaptı, ancak 1986’da karısının ölümünden sonra bu işi bıraktı. Karısının kaybı ve işini bırakması onu derinden sarstı. Bu tarihten sonra hiçbir çalışma yayınlamadı ve öğretmeye devam etmedi. Ochoa, Madrid’e döndükten sonra 1993’te hayatını kaybetti.

severo ochoa fotoğrafı

Severo Ochoa alıntılarından seçmeler

Severo Ochoa, Nobel Barış Ödülü kazanan üç İspanyol bilim adamından biridir. Keşfin Sevinci (The Joy of Discovery) isimli biyografisinde, onun olağanüstü mirasına tanık olabilirsiniz.

İşte, Severo Ochoa alıntılarının en iyilerinden örnekler:

Bilimin önemi üzerine

“Bilim, her zaman için harcadığınız çabaya değer, çünkü bilim keşifleri er ya da geç uygulanarak hayata geçer.”

Ochoa için bilim çok önemliydi. Her gün araştırma yapardı. Eninde sonunda, herhangi bir çığır açan gelişmenin, insanların hayatlarını iyileştirmeye yardımcı olacağına inanıyordu.

Yetenek üzerine

“Başlangıçta, araştırma için olanaktan çok beyne ihtiyaç vardır.”

Eğer araştırmacı yeterli kalifiyede değilse, tüm modern teknolojileri ayağına serseniz bile, ne yaptığını bilmediğinden hiçbiri işine yaramayacaktır. Çalışmalı ve kendinizi hazırlamalısınız ki zekanız, ilginiz, tutkunuz ve yaratıcılığınız istediğiniz hedefe ulaşabilmenize yardımcı olabilsin.

Hayat Üzerine

“Hayatı araştırdım ve hayatın neden ya da ne için var olduğunu bilmiyorum.”

Hayat nedir? Onlarca yıllık çalışma ve başarının ardından bile, Severo Ochoa hayatın ne olduğunu, neden var olduğunu ya da ne amaca hizmet ettiğini asla öğrenemedi. Bilim bir gün bu sırrı çözebilecek mi? Görünen o ki, sevgi bilimin kavrayışının hemen dışında duruyor.

severo ochoa ve eşi sahilde

Sevgi üzerine

“Bir kadın bir erkeğin hayatını değiştirebilir.”

Karısının ölümünün ardından, Ochoa derin bir depresyona girdi. Çünkü 55 yıldır birlikteydiler ve karısı hayatını değiştirmişti.

Aşk ve bilim üzerine

“Aşk, fizik ve kimya ile ilgilidir.”

Ochoa, sevginin önemi konusunda haklı olmasının yanı sıra, sevginin, insanların kimyasını ve fiziğini etkilediğinin her zaman farkındaydı. Ancak, bilimin sevginin efsununu bozacağına hiçbir zaman inanmadı.

Umarız, Ochoa’nın hayat ve sevgi hakkındaki bu alıntıları onu daha iyi tanımanıza yardımcı olmuştur. Kendisiyle çok barışık, duyarlı, zeki ve sevgi dolu bir insandı. Kabiliyetini, en çok ihtiyaç duyulduğu yerde, tıpta ve sevgide kullandı.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.